Během několika posledních týdnů přestaly být raketové systémy HIMARS, které Ukrajině dodaly USA, tak přesné, jako tomu bylo dříve. Vinu na tom má elektronické rušení, s nímž ruská armáda přišla. Na základě zdrojů z Ukrajiny, Velké Británie i USA toto tvrzení přineslo zpravodajství CNN.
„Rusko v posledních měsících stále více zasahovalo do provozu mobilních raketových systémů vyrobených v USA pomocí elektronického rušení k deaktivaci zaměřovacího systému GPS, což mělo za následek, že rakety nezasáhly cíl,“ píše se v článku.
Jak však uvádějí další zdroje z okruhu vojenských analytiků, je to věc, která je v každé válce poměrně běžná. „Je to neustálá hra na kočku a myš, která hledá protiopatření proti rušení. Jen teď není ještě jasné, jak dlouhodobá tato hra bude,“ uvedl nejmenovaný zdroj z Pentagonu.
Elektronické rušičky, s nimiž Rusové v posledních dnech a týdnech na Ukrajině operují, způsobují, že některé z vypálených raket minou cíl. Jak však poznamenávají vojenští analytici, může rozšířené ruské rušení signálu GPS mít nevýhody i pro jejich vlastní síly, neboť dochází k ovlivňování schopnosti komunikace i operačního nasazení vlastních zbraní závislých na údajích z GPS.
Raketové systémy HIMARS patří k nejobávanějším zbraním v ukrajinských rukách. Ruské jednotky se jich bojí právě kvůli jejich schopnosti přesně zasáhnout cíl na značné vzdálenosti. Menší efektivita v posledních dnech, která je přičítána právě ruským rušičkám, nutí americké a ukrajinské vojáky a techniky, aby našli způsob, jak vyladit software systému tak, aby dokázal rušení úspěšně čelit.
Ukrajina potřebuje zvláště s ohledem na blížící se protiofenzivu udržet HIMARS v takovém stavu, aby dokázaly úspěšně ničit důležité cíle. Až dosud obdržela ukrajinská armáda 18 amerických HIMARS a USA se zavázaly poslat 20 dalších, navíc jiní spojenci z řad států NATO poskytli dalších 10 podobných raketových systémů.
USA navíc podle CNN pomáhají lokalizovat ruské rušičky, jež se následně stávají primárními cíli. Je to nejen kvůli HIMARS, ale rušení signálu GPS může ovlivnit i tzv. „chytrou“ munici americké provenience, jako jsou například dělostřelecké granáty Excalibur či bomby typu JDAM.
Elektronické válčení a rušení samozřejmě provádějí obě strany, snaží se tak například eliminovat možnost využití sledovacích dronů na frontové linii.
Hlavním problémem pro HIMARS však není podle Ukrajinců rušení signálu, ale fakt, že Rusové přesouvají důležité vybavení do týlu, a dostává se tak mimo jejich dostřel, neboť Američané dodávají Ukrajině systémy s dosahem maximálně okolo 70–80 kilometrů. Systémy dlouhého doletu, které by byly schopné útočit na cíle vzdálené až 450 kilometrů, zatím USA odmítají dodat, protože se obávají, že by to Rusko považovalo za „příliš provokativní“, píše CNN.