Informační systém pro přijímací řízení zvaný DIPSY, který připravuje Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání, bude spuštěn 15. ledna a od 1. února pak bude moci do systému i veřejnost. O tom, že plánované termíny budou dodrženy, informovala deník FORUM 24 mluvčí Cermatu Jana Patáková.
Nový digitální systém DIPSY, který má ulehčit průběh přijímacích zkoušek na střední školy již v tomto školním roce, má být spuštěn v avizovaném termínu, a to 15. ledna, odkdy budou mít ředitelé možnost do systému nahrát své podmínky přijímaní. „Od 15. ledna získají do systému přístup ředitelé škol, aby nastavili obory, kapacity přijímaných uchazečů a nadefinovali své typy příloh,“ uvedla pro deník FORUM 24 tisková mluvčí ministerstva školství Tereza Fojtová.
Momentálně je systém ještě stále v testovacím režimu, přičemž si ho může vyzkoušet úplně každý ředitel, uvedla pro deník FORUM 24 mluvčí Cermatu Jana Patáková. Dodala, že přesná čísla o tom, kolik z nich tak učinilo, zatím nemá, a vzhledem k probíhajícímu testování neodpověděla ani na otázku, zda má Cermat již záruku, že systém nápor uchazečů na střední školy vydrží.
„Od 1. do 20. února bude možné podat v systému přihlášku elektronicky (s ověřenou identitou), nebo si připravit výpis online bez přihlášení a ten odnést do školy,“ vysvětlila Fojtová.
Od začátku února by měla mít tedy do systému přístup i veřejnost, žáci a rodiče. Ti jeho prostřednictvím budou moci nově podávat tři přihlášky místo dvou, přičemž budou označovat pořadí, kterým školám dávají přednost. „Díky prioritizaci na přihlášce bude umístěna většina uchazečů už po prvním kole a odpadne podávání zápisových lístků a s tím souvisejících odvolání,“ okomentoval pro deník FORUM 24 šéf Cermatu Miroslav Krejčí. Přihlášky bude nutné poslat do 20. února.
Zákonný zástupce studenta se bude do systému přihlašovat pomocí mobilního klíče e-Governmentu nebo bankovní identity a vzhledem k tomu, že systém je propojený s registrem obyvatel, automaticky se mu načtou potřebné údaje.
Pro ty, kteří nemají bankovní identitu nebo elektronizaci neholdují, bude zachována i možnost odevzdat papírovou přihlášku na střední škole, kterou zvolí jako své číslo jedna. Do digitálního systému pak přihlášku zaeviduje ředitel školy.
Krejčí také hovořil o podání přihlášky hybridní formou. „Vše se bude vyplňovat v informačním systému, ale bez jakéhokoliv přihlášení. Rodič tam doplní údaje o sobě a o dítěti, vybere školy ve správném pořadí a ukáže se mu, jaké přílohy každá škola potřebuje. Tam bude moct nahrát fotky, popřípadě scany příloh, a uloží přihlášku do systému,“ vysvětlil pro Český rozhlas Radiožurnál s tím, že na e-mail pak rodiči přijde dokument, který musí vytisknout, podepsat a fyzicky doručit do školy, kterou v přihlášce označil nejvyšší prioritou.
První kolo přijímacích zkoušek proběhne v pátek 12. a v pondělí 15. dubna a výsledky z nich Cermat zveřejní 15. května. Systém podle vyhodnocených výsledků každého studenta zařadí do té školy, jejíž potřebné podmínky splnil. Bude se orientovat právě podle zvolených priorit, takže studenta umístí do té nejvíce preferované školy, na kterou se dostal.
Ten žák, který se v prvním kole nedostane ani na jednu ze tří zvolených škol, na které se přihlásil, se bude moci znovu přihlásit na tři střední školy, na kterých ještě budou volná místa, v kole druhém. Znovu ovšem testy opakovat nebude a bude opět hodnocen na základě výsledků z kola prvního.
Mediální kampaň, kterou avizoval ministr školství Mikuláš Bek (STAN) a která by měla nový model vysvětlit jak rodičům a dětem, tak školám, odstartovala podle ministerstva školství 1. ledna a je zatím naplánována do konce února. „V pátek by měly odejít dopisy ředitelům škol, které jsou startovací páskou pro kampaň. Během příštího týdne by měla kampaň už jet,“ uvedla k tomu Patáková.
„MŠMT na kampani spolupracuje s Úřadem vlády, respektive kampaní Česko informuje,“ popsala Fojtová a dodala, že kampaň bude zahrnovat venkovní reklamu, online reklamy a rádiové spoty, vše ve spolupráci s Česko informuje. Zároveň má MŠMT domluvenou spolupráci s O2 TV Sport a téma digitalizace přijímacích zkoušek bude komunikovat také třeba bankovní identita, v rámci které se bude elektronické podávání přihlášek provádět.
Fojtová uvedla, že mediální kampaň je zaměřena především na rodiče žáků hlásících se na střední školy, cílem je představit výhody elektronického podání přihlášky a seznámit rodiče a žáky s novinkami v přijímacím řízení, které platí od letošního roku. „Zároveň MŠMT vlastními kanály napřímo oslovuje základní a střední školy tak, aby ředitelé věděli, co je čeká a jak při přijímacím řízení postupovat,“ uvedla.
Na vytvoření systému pracuje Cermat na vlastní pěst, přičemž ho měl realizovat tým čtyř odborníků, jak dříve řekl deníku FORUM 24 Krejčí s tím, že má na zpracování externí programátory. Náklady na vlastní vývoj systému by měly být výrazně nižší než nejlevnější nabídka v původním výběrovém řízení, která ovšem nesplňovala podmínky zadávací dokumentace, a tak byla vyloučena. Krejčí dříve uvedl, že ho příspěvková organizace ministerstva školství vytvoří za necelé dva miliony korun. „Cermat platí pouze výdaje na programátory, nezahrnují se k tomu režijní výdaje dodavatele a jeho zisk. Ale tato částka neobsahuje řadu dalších věcí, které byly v původní zakázce,“ vysvětlil.
Novelu školského zákona, která umožňuje podávat přihlášky na střední školy elektronicky i v papírové podobě již v tomto školním roce, schválila sněmovna v prvním čtení na konci října.