Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ČTK zjišťuje.
„Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém,“ uvedl Hřib na twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.
Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. „Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu,“ řekla serveru Maláčová.
NÚKIB vydal ve středu upozornění na sadu závažných zranitelností postihující Microsoft Exchange Server a dodal, že podle informací společnosti Microsoft jsou aktuálně aktivně zneužívány. Před týdnem upozornil, že uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy, uvedl. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy.
Loni v dubnu NÚKIB vydal varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a další cíle. Nemocnice se tehdy navíc potýkaly s první vlnou epidemie koronaviru. Krátce po varování oznámila Fakultní nemocnice Ostrava, že odrazila útok na jeden ze svých serverů. Nejznámějším případem kyberútoku bylo faktické odstavení počítačové sítě a následné ochromení nemocnice v Benešově v prosinci 2019. Při útoku podle policie data o pacientech neunikla, policie případ odložila, pachatele se nepodařilo dohledat. Útok tehdy nemocnici způsobil škodu 59 milionů korun kvůli omezení lékařských výkonů. Nemocnice fungovala po napadení téměř tři týdny omezeně. Hackeři v minulosti napadli také zdravotnická zařízení v Brně či Kosmonosech.
Výběr hackerských útoků na různé instituce v ČR v posledních pěti letech:
5. ledna 2016 – Cílem útoku se stal e-mail tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Korespondence byla zveřejněna na extremistickém webu White Media. Hackeři napadli i Sobotkův blog, dostali se též do e-mailů poslanců ČSSD Jana Chvojky a Jana Birkeho.
26. dubna 2016 – Hackeři zaútočili na stránky ČSSD. Snahou bylo upravit jejich obsah, nebo web alespoň vyřadit z provozu.
27. dubna 2016 – Terčem útoku se staly servery ČTK, zpravodajský servis a jeho dodávka klientům ohroženy nebyly. Hackeři tvrdili, že jsou rovněž autory útoku na internetové stránky ČSSD.
30. května 2016 – Hackeři hlásící se k Anonymous napadli web Senátu. Důvodem byl nesouhlas se zákonem o regulaci hazardu. Podle médií hackeři zaútočili i na stránky policie, ministerstva vnitra a ČSSD.
1. srpna 2016 – Weby některých firem patřících v té době tehdejšímu ministru financí Andreji Babišovi (ANO) napadli hackeři hlásící se k Anonymous. Žádali zrušení elektronické evidence tržeb a zákona o hazardních hrách. Web Agrofertu opět napadli o tři týdny později.
31. ledna 2017 – Tehdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) sdělil, že e-mailové účty ministerstva napadli hackeři, kteří pronikli do účtů části zaměstnanců, včetně schránky ministra a náměstků. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) za útokem stály ruské zpravodajské služby.
21. října 2017 – Web volby.cz, na kterém Český statistický úřad zveřejňuje výsledky hlasování, během sčítání hlasů sněmovních voleb opakovaně nefungoval. Výpadky způsobil masivní hackerský útok, který ale podle ČSÚ neovlivnil předávání a zpracování výsledků voleb.
23. června 2018 – Počítačovou síť v plicní nemocnici v Janově na Rokycansku napadl hacker. Zašifroval data, nemocnice se k nim několik dnů nemohla dostat. Nemocnice odmítla vyděračské požadavky a data obnovila ze záloh, lékaři se ale několik dní nemohli dostat ke kartám pacientů.
11. prosince 2019 – Provoz benešovské nemocnice ochromil ruský vyděračský počítačový vir Ryuk, který napadl nemocniční počítačový systém. Nešlo spustit žádný přístroj včetně počítačové sítě, nemocnice zrušila plánované operace. Provoz byl plně obnoven 30. prosince.
23. prosince 2019 – Společnost OKD z bezpečnostních důvodů přerušila těžbu ve všech svých dolech na Karvinsku. Důvodem byl hackerský útok, který ochromil její počítačovou síť. Těžba v dolech OKD byla obnovena 27. prosince.
13. března 2020 – Fakultní nemocnice Brno čelila kybernetickému útoku. Postupně padaly jednotlivé počítačové systémy, a proto bylo potřeba vypnout všechny počítače. Základní provoz nemocnice Brno zůstal zachovaný, postupně byly zapojeny všechny počítačové systémy. Nemocnici vznikla škoda v desítkách milionů korun.
30. března 2020 – Počítačovou síť v Psychiatrické nemocnici Kosmonosy na Mladoboleslavsku ochromil kyberútok. Obnova systému trvala téměř měsíc.
7. dubna 2020 – Terčem kybernetického útoku se stal úřad Prahy 3, jehož chod byl ochromen i více než týden. Kromě webových stránek byly tehdy vypnuty všechny IT systémy radnice, která tak fungovala jen ve velmi omezeném režimu.
– Hackeři také zaútočili na informační systém Povodí Vltavy. Napadli systém pro administrativní činnosti – nefungovaly tak e-maily nebo spisová služba a další interní systémy. Přehrady nebo dodávky vody ohroženy nebyly.
17. dubna 2020 – Hackerský útok odrazila ostravská nemocnice, pokusy o útok zaznamenaly také Fakultní nemocnice Olomouc nebo nemocnice Pardubického kraje. Další pokusy odrazila Karlovarská krajská nemocnice. Několik útoků na svou IT infrastrukturu z předchozích dnů ohlásilo i Letiště Praha. Hackeři se pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů.
21. dubna 2020 – Lidové noviny napsaly, že kybernetickému útoku čelili v předchozích dnech společnost ČEZ Distribuce, hrozbu se podle mluvčího ČEZ podařilo eliminovat. Cílem hackerů se ve stejné době staly podle LN také informační systémy ministerstva vnitra. Hledali jejich zranitelnost, nešlo o útok, uvedl Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva.
4. března 2021 – Systém veřejné správy napadli hackeři, o masivním kybernetickém útoku informoval na twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva.