Výletní loď Astoria Grande, která pořádá plavbu ze Soči, byla po protestech donucena opustit gruzínský přístav Batumi o několik dní dříve. Protestující nechtěli, aby se ruští turisté vydávali do přístavu, protože Rusko považují za okupanta. Souběžně probíhal protest i před budovou parlamentu v Tbilisi.
„Ruská lodi, táhni na chuj,“ skandovali demonstranti heslo, které prvně zaznělo na Hadím ostrově a stalo se symbolem ukrajinského odporu vůči agresivnímu Rusku. „Abcházie je Gruzie. Rusko je okupant. Opusťte naši zemi. Rusko nás připravuje o naši vlast, život a budoucnost,“ přidávali demonstrující Gruzínci další hesla.
Loď s přibližně osmi stovkami Rusů zakotvila v přístavu ve středu, prakticky ihned se okolo shromáždili protestující obyvatelé Batumi s transparenty a vyjadřovali nesouhlas s přítomností Rusů, které považují za okupanty.
Rusy, kteří se rozhodli parník opustit a vydat se do přístavu, vítal pískot, hluk a nesouhlasné výkřiky. Stejnou reakci zaznamenala i provokace „turistů“ na lodi, kteří vyvěšovali ruské vlajky. Minimálně jeden z pasažérů pak z bezpečí paluby davu ukazoval urážlivá gesta.
Rozhořčení obyvatel vyvolal nejen samotný příjezd parníku, ale hlavně výroky některých ruských turistů, že „Ruská federace osvobodila Abcházii od Gruzínců“. Někteří z nich dokonce médiím přiznali, že navštívili okupovanou Abcházii, což je porušení gruzínského práva. Ministerstvo vnitra však na tento incident zatím ještě nereagovalo.
„Měli by být v neustálém nepohodlí a dostat důstojnou odpověď za nechutné výroky, které učinili v našem městě. Pošlapávají naši důstojnost, sebeúctu a vlastenectví,“ zaznělo od protestujících. „Ať pochopí, že v této zemi nikdy nebudou vítáni!“ napsal na facebooku jeden z aktivistů Tsotne Mirhulava.
Souběžně s protesty v Batumi se v Tbilisi konala demonstrace proti Rusku a hlavně proti proruské politice současné gruzínské vlády.
Abcházie a Jižní Osetie jsou Rusy okupovaná území Gruzie, kde Moskva stejně jako na východě Ukrajiny vytvořila tzv. pseudorepubliky a jako jediný stát uznala jejich „nezávislost“. Ve skutečnosti ale jejich správu zcela kontroluje Kreml. Poté, co Rusko rozpoutalo válku na Ukrajině, vyjádřily v květnu 2022 loutkové vlády těchto oblastí záměr „sjednotit se s Ruskem“.