Každá kniha má svůj příběh. Jsou to příběhy obyčejné, zajímavé a někdy až neuvěřitelné. Příběh knihy Stingl Miloslav – Biografie cestovatelské legendy, kterou napsal Adam Chroust a připravilo ji Nakladatelství JOTA, bylo jedno velké tříleté dobrodružství.
Miloslav Stingl bezpochyby patří mezi nejslavnější české cestovatele. Po éře legendárního Emila Holuba, Vojty Náprstka, Enriqua Stanko Vráze, Josefa Kořenského, Alberta Vojtěcha Friče nebo populární cestovatelské dvojice Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund to byl právě on, kdo pokračoval v šedesátých, sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století v popisování a poznávání dalekých nedostupných zemí.
Za dob totality vydal desítky knih, které se u nás i v zahraničí téměř okamžitě staly bestsellery. Málokterý spisovatel se může pochlubit seznamem 43 knih, které vyšly ve 239 vydáních a kterých se prodalo celkem asi 17 miliónů, protože byly přeloženy do mnoha jazyků. Miloslav Stingl jako etnograf procestoval 151 zemí celého světa. Na svých cestách pořizoval obrazové i filmové záznamy. Své etnografické výzkumy a zážitky pak zúročil v mnoha televizních i rozhlasových pořadech. Je toho hodně, co dokázal za svůj aktivní život udělat. Velmi poutavě psal o vzdálených zemích a hlavně o lidech a jejich životě, zvycích a tradicích.
Knihy pana Miloslava Stingla vydává Nakladatelství JOTA již řadu let a tu a tam zkoušeli pana doktora přesvědčit, aby konečně napsal jednu o sobě. Bohužel se to dlouho nepodařilo. Až na jednom setkání prozradil, že jeden mladý student o něm píše diplomovou práci. Tato informace ředitelku nakladatelství Boženu Štofkovou samozřejmě zaujala a požádala pana Stingla, zda by jí po napsání práci nepůjčil. „Přiznám se, že jsem ji přečetla jedním dechem, protože jsem se konečně dozvěděla mnohé ze života tohoto výjimečného muže. V tu chvíli jsem vůbec netušila, kolik práce, dotazů a hodin rozhovorů diplomka Adama Chrousta stála,“ říká Štofková.
„Zrodila se myšlenka, co kdybychom práci literárně zpracovali, obohatili, doplnili chybějící nejasná místa, vyhledali nějaké rodinné fotky a biografie by byla na světě. Netrvalo dlouho a už jsme s Adamem Chroustem a přáteli pana Stingla, kteří k němu měli blízko, plánovali, vymýšleli a ladili,“ vysvětluje ředitelka nakladatelství. „Adam se nechal přesvědčit, že on jediný to může celé dopracovat a že mu nezbývá nic jiného, než se stát spisovatelem, a že toho dopracování až tak moc není potřeba. Do tohoto momentu se vlastně nejedná o žádné závratné dobrodružství, je to obyčejný příběh,“ dodává.
To dobrodružství nastalo v okamžiku, kdy byl pan doktor na přednášce v Olomouci a telefonovala mu manželka, že jim praskl kotel a že asi umrznou, pokud se to okamžitě neopraví. Adam ještě po cestě zpátky zalarmoval svého kamaráda instalatéra a s několika přáteli jeli do vily doktora Stingla řešit kalamitu. Když se potřebovali dostat k některým trubkám topení, zůstali nevěřícně stát před hromadou kufrů a krabic. Těch kufrů bylo celkem 280 a byly plné. Obsahovaly vlastně vše, co pan Stingl ze svých cest dovezl a nikdy nevybalil. Je až neuvěřitelné, že si to vše nechával doma pod střechou a neměl nikdy čas ty poklady zpracovat.
Adam Chroust a přítel pana Stingla Štěpán Rusňák nazvali pak další sled událostí Operace Tutanchamon. Mezi materiály byla obrovská knihovna čítající několik tisíc svazků knih, kompletní rukopisy všech Stinglových publikací, stovky hodin filmových záznamů na videokazetách či obrovský fotoarchiv čítající přes padesát tisíc unikátních snímků.
V tomto momentě se práce na knize zastavila, protože objevený poklad sliboval doplnění biografie o další zajímavé skutečnosti a hlavně obohacení o množství fotografií. Následoval rok práce na zpracování celého archivu z vily pana Stingla, kdy Adam se Štěpánem probrali kvanta knih, časopisů, sešitů, letenek, mincí i bankovek, map, dopisů a další artefakty. Strávili na všem asi 3000 hodin.
„Knihu pak Adam dopracoval s velkou pečlivostí a společně jsme se rozhodli, že to nebude jen obyčejná biografie, ale musí být výjimečná, jiná a bohatá tak, jako byl bohatý život pana Stingla,“ říká Božena Štofková.
Dlouho očekávaná kniha vyšla s předmluvou Miroslava Zikmunda a je provázena jedinečnými ilustracemi Elišky Chytkové.