Rusko nabízí Evropě lákavou nabídku: Vysoce efektivní vakcínu proti viru, který v současné době ochromuje společenský a hospodářský život. Vakcína se také snáze vyrábí a převáží, než je tomu u konkurenčních produktů. První dodávky by prý mohly být dostupné již v květnu, tvrdí Rusko. Jenže kolem Sputniku je dost pochybností a Rusové se moc nesnaží je rozptýlit.
Studie zveřejněná v odborném časopise Lancet na začátku února odhaduje účinnost Sputniku na 91,6 procenta. Sputnik V by se tak dostal na stejnou úroveň jako vakcíny BioNTech a Moderna. Výrobek AstraZenecy založený na stejné technologii jako Sputnik V má podle studie, která je pro schválení klíčová, efektivitu pouze 60 procent. Jenže Sputnik schválení v Evropě nemá. Výrobce o něj totiž zatím ani nezažádal a také zveřejněné výsledky (z pera ruských vědců) budí pochybnosti.
Spiegel.de cituje jednoho z těch, kdo by se možným schválením ruské vakcíny měl důkladně zabývat. Je to Klaus Cichutek, prezident Paul-Ehrlich Institut (PEI). Institut spolupracuje s Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) při posuzování očkovacích látek proti koronaviru. EMA po důkladném posouzení doporučuje, zda by nějaká očkovací látka měla být povolena, či neměla.
Ještě v srpnu loňského roku Cichutek kritizoval ukvapené používání Sputniku V v Rusku. Jeho kritika se týkala nedostatečné transparentnosti údajů, které byly základem pro povolení v Rusku. „V EU bude možné udělit schválení pouze tehdy, budou-li poskytnuty dostatečné údaje o bezpečnosti a účinnosti,“ říká Cichutek pro Spiegel.de.
Clemens Wendtner z mnichovské kliniky ve Schwabingu to potvrzuje: „To, že Rusko použilo vakcínu ještě předtím, než byly k dispozici výsledky rozhodující třetí fáze studie, je jednoznačně v rozporu s lékařskou praxí.“ Pochybuje také o tom, zda se potvrdí účinnost 91,6 procent, jak se uvádí v současné studii. Předložené údaje ho dosud příliš nepřesvědčily.
Jde o několik výhrad. Výsledky, které byly nyní zveřejněny, byly pouze předběžnou analýzou. Očkování ještě neprobíhá moc dlouho. Jestli bude účinnost i nadále tak vysoká, je třeba nejdříve prokázat. „Povolení EMA na základě těchto údajů je podle mého názoru vyloučeno,“ říká Wendtner.
Evropská agentura pro léčivé přípravky navíc dementovala zprávu, že byla o povolení pro Sputnik V požádána. EMA sice byla podle vlastních údajů v kontaktu s výrobcem, ale stále se diskutuje o dalších krocích.
Již po zveřejnění prvních údajů o Sputniku V, které se objevily v září v časopise Lancet, vyjádřili italští vědci kolem Enrica Bucciho své pochybnosti. Některé testované osoby měly během několika dní stejné protilátky v krvi. Hodnota buněk T, které mají bojovat proti koronaviru, byla také stejná. Přitom dostaly testované osoby různé formy očkovací látky. Upravili snad ruští vědci data, aby dodali požadovaný výsledek? Toto podezření nebylo dodnes nijak vyvráceno. Pochybnosti mají i někteří ruští výzkumníci.
Obvinění však nelze ověřit. Aby měl někdo přístup k datům, musí mít bezpečnostní prověrku.