Mezi bývalými vysokými americkými bezpečnostními důstojníky a špičkami Kremlu probíhají poloficiální setkání a čilá výměna stanovisek. Tuto praktiku, známou také jako „diplomacie 1,5“, popsal právě jeden z účastníků těchto setkání.
Nejmenovaný bývalý americký představitel a přímý účastník jednání potvrdil pro nezávislý ruský deník The Moscow Times, že Američané se tajně schází s vysokými představiteli Kremlu, včetně ministra zahraničí Lavrova. Jednání, která označil pojmem „diplomacie formátu 1,5“, se nachází na půl cesty mezi oficiálním jednáním vlád a neoficiálními expertními rozhovory.
Setkání mezi zástupci USA a Kremlem se prý konají nejméně dvakrát za měsíc, často prostřednictvím online kanálů. „Navštěvoval jsem Moskvu nejméně každé tři měsíce,“ popsal. Podle něj Američanům poskytují určitou míru vhledu do ruského myšlení, i když ne do té míry, jak by si přáli. Největším problémem podle něj bylo, že Rusové nedokázali jasně říct, co potřebují a chtějí. „Nevědí, jak definovat porážku či vítězství, ale teď jsou ve válce a utrpět ponižující porážku pro ně nepřipadá v úvahu,“ řekl s tím, že jedinou cestou podle něj bude vymyslet jak zapojit Rusko do Evropské a světové bezpečnostní architektury. Absence tohoto dialogu mezi bidenovskou administrativou a Kremlem podle něj Rusy rozčílila a vedla ke konfliktu na Ukrajině. „Neznamená to, že bychom opustili Ukrajinu či Evropu, ale spíše že hledáme cesty garance ukrajinské nezávislosti tím, že chceme Rusko přivést zpátky do role kreativnějšího hráče v evropské bezpečnosti,“ prohlásil s tím, že dříve či později bude muset Ukrajina s Ruskem zasednout k jednacímu stolu.
„Navrhli jsme vytvoření řady diplomatických kanálů, aby se naplnily potřeby všech zúčastněných stran. V první řadě musí existovat plnohodnotný americko-ruský kanál, pak tu samozřejmě musí být kanál mezi Ukrajinou a Ruskem, mezi Ruskem a Evropskou unií a mezi Ruskem a globálním Jihem,“ prohlásil s tím, že v průběhu schůzek vyšlo jasně najevo, že šance Ukrajiny na získání Krymu a okupovaných území jsou extrémně nízké. „Pokud by Rusko dospělo k závěru, že může ztratit Krym, takřka určitě by se uchýlilo k použití taktických nukleárních zbraní,“ myslí si.
„V ruské diplomacii je nyní všechno propojeno, všechno koncentrováno okolo těžiště války, což znemožňuje jakékoli produktivní formy diplomacie,“ vysvětlil s tím, že hlavní problém je nyní s Putinem. „Putin je hlavní překážka tohoto procesu. Americká administrativa učinila nejméně jeden pokus o rozhovor s Kremlem, ale Putin ho osobně odmítl,“ řekl a dodal, že podle něj by Američané měli jednat s protiválečnými ruskými elitami, které jediné by za něj mohly dosadit někoho jiného.