Na začátku tohoto týdne policie oznámila, že po pondělní tiskové konferenci senátu, na níž zaznělo, že prezident Miloš Zeman není aktuálně schopen pracovat, začala prověřovat, zda nebyly spáchány trestné činy proti republice. Mezi ty patří například sabotáž či vlastizrada. Jenže to není jediná kauza, kterou policie ve vztahu k osazenstvu Pražského hradu řeší. Jak píše Deník N, strážci zákona ve spolupráci s Bezpečnostní informační službou (BIS) prověřují i podezření, že z Hradu unikaly tajné informace. A to ty, které prezidentovi a jeho spolupracovníkům podávala právě kontrarozvědka. Pražský hrad jakékoli porušení zákona odmítá.
Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) případ prověřuje už delší dobu – policisté se na něj „vrhli“ ještě předtím, než hlava státu skončila v nemocnici. „Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) se zabývá podezřením, že z okolí prezidenta Miloše Zemana unikají utajované informace, které mají pocházet hlavně z Bezpečnostní informační služby (BIS),“ napsal Deník N s odkazem na čtyři dobře informované zdroje, podle nichž policisté toto podezření prověřují už několik týdnů. Detektivové také od kontrarozvědky dostali informace, které se k případu vztahují.
Mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej nepotvrdil ani nevyvrátil, že se protimafiánská centrála úniky utajovaných informací z Hradu zabývá. „Konkrétní případy nekomentujeme. Obecně platí, že BIS se v rámci své působnosti zabývá také získáváním a vyhodnocováním událostí o činnostech, které ohrožují utajované informace,“ řekl Deníku N mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha. Ani jeden z mluvčích nicméně vyšetřování nepopřel.
Vlastní výslechy podle zdrojů chystá i přímo Bezpečnostní informační služba. Podávat vysvětlení má jejím pracovníkům prezidentův kancléř Vratislav Mynář i pověřený šéf hradního bezpečnostního odboru Jan Novák. „Oba muže spojuje to, že nemají prověrku od Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), která by je k nakládání s utajovanými informacemi opravňovala. Na policii a do kontrarozvědky pak má být pozván i Novákův zástupce Jiří Rom, který na Hrad přestoupil loni v létě právě z BIS. V případě, že by policie někoho obvinila a kauza se dostala až k soudu, za ohrožení utajované informace podle zákona hrozí i několikaleté tresty,“ uvádí Deník N. Ten s dotazy oslovil Mynáře, Nováka, Roma i hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, ani jeden z nich ale nereagoval.
Hrad porušení zákona odmítá
„Kancelář prezidenta republiky přistupuje k ochraně utajovaných informací v souladu se zákonem,“ reagoval ředitel pověřený řízením bezpečnostního odboru Pražského hradu a ředitel administrativní sekce Jan Novák. Za ochranu utajovaných informací podle něj odpovídá bezpečnostní ředitelka Kanceláře prezidenta republiky, která může přistupovat k přísně tajným informacím, prověření jsou i pracovníci tajné spisovny.
„Utajované spisy jsou distribuovány pouze oprávněným osobám s náležitou prověrkou,“ uvedl Novák s tím, že podmínky splňují i všichni pracovníci, kteří se s utajovanými informacemi mají seznamovat.
„Pokud z Bezpečnostní informační služby nebo jiné instituce unikají utajované informace k vybraným novinářům, neděje se tak cestou Kanceláře prezidenta republiky. Zveřejnění informací o údajném utajovaném vyšetřovaní týkajícím se KPR, a to v době hospitalizace prezidenta republiky, není náhodné,“ doplnil Novák.