Tajné služby mají být loajální premiérovi a ministrům. Taková slova vypadla v neděli z úst poradce ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a kandidáta do poslanecké sněmovny za sociální demokraty Matěje Stropnického. Demokraté v této zemi jsou ale zřejmě jiného názoru. Tajné služby by totiž měly sloužit především zájmům státu.
„Tajné služby mají být loajální tomu, kdo je zvolen,“ prohlásil v nedělní Partii na CNN Prima NEWS Matěj Stropnický, který v letošním roce kandiduje za ČSSD do dolní komory parlamentu. Podle bývalého šéfa Strany zelených je logické, že si vláda vybírá členy tajných služeb tak, aby si je zavázala.
Neuvěřitelný výrok pronesl v diskuzi kolem možného konce současného šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. Pod jeho vedením podle Stropnického nefunguje služba úplně ideálně. Zmínil například kauzu kolem výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.
„Jeden výbuch byl ve skladu a druhý výbuch přišel zrovna náhodou, když se jednalo o sputnicích. To bylo načasování, které si tajné služby s policií prostě nesmí dovolit. To je ovlivňování politických rozhodnutí,“ prohlásil poradce Jany Maláčové.
Stropnický však zřejmě vůbec netuší, jak moc se mýlí. Pokud by totiž tajné služby měly být loajální tomu, kdo je zrovna u moci, rázem se ocitáme zpět v období komunismu nebo v současné Číně, Severní Koreji či Bělorusku. Tajné služby mají být loajální především zájmům státu, bránit suverenitu naší země a demokracii. Pokud to někdo vidí jinak, zřejmě má úplně jiné představy o směřování České republiky.
Svým prohlášením Stropnický pochopitelně šokoval své oponenty v diskuzi i ostatní politiky. „Tajné služby opravdu nemohou být poplatné tomu, kdo je zrovna u vlády. Vy jste se úplně zbláznil. To si myslíte, že se někdo zvolí a ten si vybere jako maňáska šéfa BIS?“ reagoval kandidát do sněmovny a starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).
„Tajné služby jsou od obrany státu a nemohou být loajální tomu, kdo je zvolen. Ty chrání naši zemi a suverenitu. Vůbec tu nedává smysl, co říkáte a že nám podsouváte sobecké motivace. V případě pana Koudelky došlo ke vzácné shodě velké části politického spektra,“ reagovala také místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová.
Stropnického slova nadzvedla ze židle i předsedu KDU-ČSL Mariana Jurečku. Podle něj to přesně takto funguje v zemích, kde je diktátor a totalitní režim. „Ostatně tu zkušenost za čtyřicet let máme a víme, že toto opakovat opravdu nechceme,“ napsal na sociální síti.
Šéfovi BIS Koudelkovi končí mandát letos v polovině srpna. O tom, zda bude pokračovat v čele kontrarozvědky i dalších pět let, má rozhodnout vláda. Ta se však zadrhla a premiér Andrej Babiš (ANO) podle kritiků z řad opozičních politiků zbytečně vyčkává. Tajná služba je přitom důležitým pilířem bezpečnosti naší země. Jak ale napsala předsedkyně výboru pro obranu v poslanecké sněmovně Jana Černochová (ODS), podle událostí v posledních týdnech se zdá, že je cílem rozklad kontrarozvědky.
„Prezident Zeman nesnáší Michala Koudelku, protože mu několikrát šlápl na ruské kuří oko a pak nepřišel políbit prsten. Jeho výhrady k činnosti služby i jejího ředitele byly dosud banální, zástupné nebo úplně mimo mísu, a tak zbývá jen prskání jedu a tlak na premiéra Andreje Babiše, aby se Koudelky zbavil. Premiérovi se do toho evidentně nechce, a proto zvolil taktiku vyčkávání, až problém sám zmizí, čímž sám vlezl do pasti. Realita je takto jednoduchá, zbytek jsou jen řeči, které tento fakt mají zastírat,“ uvedla Černochová.