GLOSA / Nominantka Donalda Trumpa na ředitelku tajných služeb Tulsi Gabbardová se rozhodně nebojí jít proti proudu. S nastupujícím prezidentem ji spojuje nedůvěra v establishment a naopak víra v to, že americkou vládní mašinérii tajně ovládá spiknutí byrokratů přezdívané Deep State. Proti tomu se hrdinně postavila třeba v roce 2017, kdy se vydala podpořit Bašára Asada do Sýrie.
Na své odvážné cestě za zjištěním faktů si příliš nelámala hlavu tím, že jediná fakta, která se na místě může dozvědět, jsou ta, která jí pečlivě připravil režim, na jehož pozvání přijela. Abychom ale byli upřímní, stalo se to už inteligentnějším a vzdělanějším lidem, než je Gabbardová. Takový G. B. Shaw v době hladomoru ve 30. letech ze SSSR z podobné poznávací cesty hlásil, že žádný hlad nikde neviděl a jídlo bylo vynikající.
Asad není nepřítel, nepřítel je doma
Gabbardová se tím však nenechá zastrašit. Bašár přeci není nepřítel a v boji s tím pravým nepřítelem, kterým je onen zlotřilý Deep State, se každé spojenectví hodí. Její nadšení pro syrského krvavého diktátora, už tehdy drženého u moci Vladimirem Putinem, také vzbudilo náležitý rozruch. Přesně, jak Gabbardová plánovala.
Určitě také předpokládala, že se proti ní všichni ti zastánci establishmentu spojí. Měla pravdu. V roce 2018 před sněmovním výborem pro zahraniční záležitosti vypovídal syrský zběh, který pomohl odhalit zvěrstva Asadova režimu. Gabbardová si ho chtěla prohlédnout, ale po její cestě do Sýrie si na doporučení týmů zákonodárců obou stran před ní obličej raději skryl. Nehrozilo tak, že by jeho identitu vyzradila syrské vládě.
Žádné tajnosti
Gabbardová obecně tajnosti nemá ráda. Navrhla proto třeba zákony, které měly chránit Juliana Assange a Edwarda Snowdena. Ti přitom způsobili největší úniky tajných informací z americké vlády ve 21. století. Někdo by mohl namítnou, že výše uvedení místo zveřejnění informací, u nichž by se dalo mluvit o veřejném zájmu, proflákli prostě všechno, k čemu se dostali, čímž ohorzili životy mnoha lidí. Jen by se ale odhalil jako zastánce Deep State.
Přichází zjevně nová doba. Tajné služby už napříště nebudou tajné. Co je šeptem, to je čertem. Nebo by se Spojené státy mohly vrátit do doby před rokem 1882, kdy žádnou tajnou službu neměly. Nebo aspoň před rok 1947, než byla založena ta zlotřilá CIA. Až k tomu Kash Patel zruší v FBI oddělení kontrašpionáže, bude Amerika zase svobodným prostorem, tak jako jím byla ve 30. a 40. letech pro sovětské špiony.