Ve stínu posledních personálních událostí na Hradě zůstávají ve stínu další osoby, na které by se nemělo zapomenout. Kromě stále neprověřeného kancléře Mynáře je to poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý, mimo jiné první místopředseda strany práv občanů (kdysi formálně a dnes neformálně Zemanovci) a bývalý jednatel Lukoil Aviation Czech. Byl členem volebního výboru prezidentské kampaně Miloše Zemana pro volby v roce 2013.
Co by na něm mělo být zvláštního? To, že se o něm málo ví a že on sám a instituce, s kterými má co do činění, nechtějí dodat ani oficiální životopis. Že byl kdysi volejbalista a mistr republiky za Zbrojovku Brno v roce 1990, se dá ještě dohledat. Pak ale odešel v 90. letech podnikat do Ruska a co tam vlastně přesně dělal, už se nikde najít nedá. „Obchodoval s automobily mezi Německem s Ruskem.“
Před třemi lety po podrobnostech Nejedlého životní dráhy pátrala Česká pozice, ale autorka Kamila Mouchová se přes veškerou snahu nedozvěděla nic. Místopředseda SPOZ Vladimír Kruliš odpověděl: „Máme k dispozici pouze životopisy lídrů kandidátek.“ Tiskový odbor Hradu taky nic nedodal, ale zareagoval otázkou, k jakému účelu redakce tyto informace potřebuje. Nejedlý na přímý dotaz odpověděl esemeskou, že „neusiluje o pracovní místo v ČP“. Pak telefonicky životopis slíbil, ale nikdy nic nedodal.
Kdyby šlo o jednu instituci, dalo by se snad s trochou snahy uvažovat o tom, že jsou tam líní. Pokud ale životopis nemá strana, kde je dotyčný místopředsedou, Hrad, kde je poradcem a nechce ho dát on sám, je to kapku nápadné.
Co vlastně Nejedlý v tom Rusku v 90. letech dělal? Jaké má vzdělání? Pro koho pracoval? Sám to popisoval na serveru lidovky.cz 11. října 2010.
Jak se dostal bývalý volejbalista do čela LUKOIL Aviation Czech? „Po ukončení vysoké školy jsem šel sportovat do Německa. Nabídli mi nejen sport, ale i práci. Když majitel společnosti, kde jsem pracoval, zjistil, že dobře umím ruský jazyk, požádal mě, abych nechal volejbalu a věnoval se spíše práci. Takže jsem začal podnikat mezi Německem a Ruskem, byl to obchod s automobily. U toho obchodu se člověk seznámil s řadou zajímavých lidí a já si uvědomil, že se nedá žít jen na přeletech a tak jsem se odstěhoval natrvalo do Moskvy. Tam jsem v roce 1996 měl řadu známých, kteří do společnosti Lukoil patřili. Vždy jsme hledali nějaké možnosti spolupráce, ta se odvíjela od malých krůčků nejen pracovních, ale i osobních vztahů. Tehdy se zabývali bankovnictvím, developerstvím, ta cesta přes ropu se ukázala o trochu později.“
Žádná jména, žádné firmy, víme, že nic nevíme.
Jak se dostal jako poradce na Hrad? Znal se s Miroslavem Šloufem a přes něj se dostal k Zemanovi. Nejedlý k otázkám na finanční podporu Zemanova zvolení uvádí, že v řádu statisíců korun podpořil Zemana v prezidentské kampani, ale ze svého. Lukoil s tím nemá nic společného.
S čím na Hradě Nejedlý radí? Radit asi musí hodně, když tam má prý tři kanceláře, to musí být jedna rada za druhou. Nevíme ale, jaké rady to jsou. Ani to, jestli jsou dobré. Víme aspoň, že Zemana doprovází na zahraničních cestách a má diplomatický pas. Na ten mají běžně nárok jen zaměstnanci Ministerstva zahraničí a někteří ústavní činitelé. Loni v květnu byl Nejedlý u Zemanovy schůzky s ruským prezidentem Putinem, na které nebyl ani náš ministr zahraničí, ani český velvyslanec Vladimír Remek. Besedy s Putinem se účastnil kancléř Vratislav Mynář a také jednatel firmy Lukoil Aviation Czech (od června 2015 v likvidaci) a poradce prezidenta Martin Nejedlý. Přítomen byl též kancléř (bez bezpečnostní prověrky) Mynář. Zeman pak vysvětloval, že Nejedlý se schůzky zúčastnil, protože je jeho poradcem pro energetiku. Z ruské strany se účastnili ministr zahraničí Sergej Lavrov a Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov. Zastoupení na obou stranách poněkud nevyvážené, aspoň se to tak jeví na první pohled. Mluvilo se rusky bez tlumočníka.
Nejedlého pobočka Lukoilu ale nakonec neskončila slavně. Dodávala palivo českým letištím, pak ale začala dlužit za nevrácené palivo a dostala pokutu 27,5 milionu korun. S úroky to vyšplhalo na 32,5 milionu korun. Peníze na uhrazení dluhu poslala nizozemská firma vlastněná ruským Lukoilem.
Vlastně po tom všem nikomu nic není, protože formálně nemá tento muž s Kanceláří prezidenta republiky nic společného. Na dotaz serveru hlidacipes.org přišla odpověď: „‘Jelikož dohoda mezi prezidentem republiky panem Milošem Zemanem a panem Martinem Nejedlým je uzavřena ústně, jde o informaci, která překračuje rámec zákona,‘ napsal ředitel hradního Odboru legislativy a práva Václav Pelikán.“
„KPR tak odmítla specifikovat i rozsah poradenských služeb, jež Nejedlý prezidentovi poskytuje. Potvrdila však například to, že Nejedlý užívá oficiální email zaměstnanců Pražského hradu ve tvaru [email protected].“
Takže minulost nejasná, přítomnost nejasná, dohoda ústní. Jeden by řekl, „zlatý Forejt“.
(Pro zájemce: Podnikatelské vazby Martina Nejedlého na hlidacipes.org)