Lidé by si měli uvědomit, že někdo, kdo má být hlavou státu, nemůže takovýmto způsobem manipulovat s jejich strachem, kritizuje generál Petr Pavel volební kampaň svého protivníka Andreje Babiše (ANO). V rozhovoru pro deník FORUM 24 označil billboardy šéfa hnutí ANO za zbabělost.
Co v rozhovoru zaznělo?
|
Hnutí SPD vás nepodpořilo před druhým kolem, což asi není překvapení. Ale nepodpořilo ani Andreje Babiše, nicméně volit ho svým příznivcům nezakázalo. Jak to na vás působí?
SPD to má teď těžké. Mají jednoho kandidáta, kterého nepodporují málo, a pak mají kandidáta, kterého nepodporují hodně. (smích)
Andrej Babiš na billboardech tvrdí, že nezavleče Česko do války. Využívá strach lidí z války?
Nejen využívá, ale zneužívá. A to poměrně podle. Přiživit si kampaň na strachu někoho z války – a obzvlášť na lidech, kteří nejsou úplně informovaní nebo jsou snáze manipulovatelní – je zbabělost. Lidé by si měli uvědomit, že někdo, kdo má být hlavou státu, nemůže takovýmto způsobem manipulovat s jejich strachem. Věci by se měly říkat tak, jak jsou. Vykreslit jim obrázek, ve kterém si budou vědomi reálných hrozeb, ale zároveň také musejí dostat ujištění, že ty hrozby umíme zvládnout. To, co udělal Andrej Babiš, považuji za opravdu nezodpovědné.
Kdybyste mluvil s někým, kdo se vás ptá, jestli hrozí nějaká válka, jak byste ho uklidnil?
Já jsem tu možnost měl mnohokrát. V době, kdy vrcholila krize mezi Ruskem a Ukrajinou a kdy Rusko zahájilo agresivní válku, jsem po několik týdnů komentoval dění na sociálních sítích. Lidé se mě tehdy ptali nejen na válku, ale i na možnost jaderné války. Já jsem férově říkal, že možnost použití jaderných zbraní nelze úplně vyloučit. Stejně tak jsem v té době říkal, že není možné vyloučit ani eskalaci konfliktu. Na druhou stranu jsem jim taky jasně řekl, že je tady obrovská protiváha proti případné ruské agresi v podobě NATO a že můžeme být rádi, že jsme součástí tohoto uskupení. Lepší bezpečnostní garanci než členství v Severoatlantické alianci jsme nikdy v historii neměli. Takže na jedné straně je potřeba, abychom si byli vědomi, že ta možnost eskalace tady je, ale že máme opravdu silné nástroje, jak tomu zabránit.
Mnoho dezinformátorů, případně podporovatelů Andreje Babiše na sociálních sítích neustále opakuje tvrzení, že pokud se stanete prezidentem, vyhlásíte mobilizaci a pošlete jejich syny do války na Ukrajině. Co byste jim vzkázal?
K ničemu takovému bych samozřejmě vůbec neměl důvod, navíc je to faktický nesmysl. Prezident nemůže vyhlásit mobilizaci ani nemůže nikoho poslat do války. Mobilizace musí být na návrh vlády a jakékoli vyslání našich vojáků do zahraničí musí také projít schvalovacím procesem. Nejprve ve vládě a následně schválením v parlamentu. Bez parlamentu může vláda vyslat vojáky na zahraniční misi maximálně na 60 dnů. Ale prezident sám o sobě vojáky nemůže poslat vůbec nikam, takže je to opravdu absurdní tvrzení. A ten, kdo ho šíří, tak šíří poplašnou zprávu.
Kdyby existovala hrozba války, co byste vy jako prezident dělal?
Vedl bych velice aktivně jednání s našimi spojenci o tom, jak vytvořit podmínky pro dosažení míru. Toho se ale nedá dosáhnout tím, že ustoupíme před zlem. Míru se dá dosáhnout pouze tím, že zlo buďto eliminujeme, nebo ho dokážeme odstrašit. Na bázi odstrašování od války – nebo bych možná použil lepší české slovo odrazování – je založena celá kolektivní obrana v rámci NATO. Proto bych jako prezident především jednal s našimi spojenci o tom, jak posílit obranyschopnost zemí NATO, včetně České republiky. Jak odrazovat případné agresory, jak tlačit na Rusko a následně možná i na Ukrajinu – až budou naplněny podmínky – aby k mírové dohodě došlo co nejdříve. Samozřejmě za podmínek, které budou odpovídat mezinárodnímu právu. Na základě toho je pak potřeba začít budovat trvalejší bezpečnostní opatření, která dnes chybí. Pokud budu zvolen, tak budu mít první šanci tři měsíce po inauguraci na červnovém summitu NATO. Tam budou probíhat klíčová jednání o tom, jak bude vypadat bezpečnostní situace v Evropě, případně jak s našimi spojenci přistoupíme k mírovým jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou.
Troufl byste si o sobě říct, že budete jako prezident garantem bezpečnosti?
Prezident je především garantem ústavnosti. Za bezpečnost odpovídá vláda a prezident tomu samozřejmě může napomáhat. Já bych udělal všechno, co by bylo v mých pravomocech, abych tomu napomáhal aktivně.
Vrátím se ještě k vašemu soupeři. Sledoval jste tiskovou konferenci Andreje Babiše po sečtení výsledků prvního kola voleb?
Jeho tisková konference byla směsicí emocí, ublíženosti a překrucování faktů. Něco takového já nedělám. Já jsem místo toho poděkoval občanům za to, že k volbám přišli. Poděkoval jsem všem, kteří mě volili, svému týmu za to, že to k tomuto výsledku dovedl, a měl jsem za to, že začátek druhého kola si necháme až na další den. Já nerad podléhám emocím, a Andrej Babiš jim ke své škodě podlehl.
Jste vedle Andreje Babiše dostatečně vidět? Když zmíním například jeho billboardy, které už v neděli zaplavily Česko.
Já se nepotřebuju zviditelňovat takovýmto způsobem. Já se já budu zviditelňovat způsobem, který je mi vlastní. To znamená slušně, racionálně a důstojně.
Někteří vaši příznivci ale mají obavy, že budete v defenzivě a těch necelých 14 dní do voleb bude témata nastolovat Andrej Babiš.
Zatím jsem moc racionálních a konstruktivních témat od Andreje Babiše neslyšel. Spíše slyším osočování a fabulace, v tom ho rozhodně nechci předbíhat. Mám za to, že bychom se měli bavit o tématech, která opravdu naše občany pálí. Jak si poradíme s touto krizí, jak zabezpečíme, aby další statisíce lidí nespadly pod hranici chudoby, jak jim efektivně pomůžeme překonat dopady války na Ukrajině, jak zabezpečit energetickou dostatečnost, jak zahájit nutné reformy, odkládané mimo jiné i Babišovou vládou. Mluvím o reformě daní, reformě důchodového systému nebo reformě školství. To jsou všechno věci, které bude potřeba řešit. A těm se chci věnovat.
Znamená to, že nějakou vaši kampaň ještě uvidíme?
No samozřejmě že ano. Já myslím, že už ji vidíte teď. Dnes odpoledne mám první výjezd do regionu, jedu do Ústí nad Labem (rozhovor vznikl v úterý 17. ledna, pozn. red.). Další akce budou následovat. Ve čtvrtek v Ostravě, v pátek v Brně. V příštím týdnu budeme mít také celou řadu akcí a mezitím mnoho možností, jak oslovit veřejnost prostřednictvím médií, tedy debaty prezidentských kandidátů. Takže kampaň je v plném proudu.
Andrej Babiš uspěl především v chudších regionech. Jak byste tamní voliče přesvědčil, aby volili vás?
Je mnohem snadnější lidem slibovat něco, co se jim líbí, než jim nabízet skutečná řešení, která tak atraktivně nemusí vypadat. Je mi jasné, že v tomto ohledu je to pro kandidáta, který se nechce nechat strhnout k populismu, trochu složitější. Ale přesto jsem přesvědčen, že je v těchto regionech spousta lidí, kteří si dokážou uvědomit a spočítat, že krásnými slovy se ještě nikdo nenajedl a že stejně tak není možné neustále zadlužovat stát rozdáváním peněz, na které si sami nevyděláme.
Řekl bych jim, že řešením není jen jednorázové nebo krátkodobé přidávání do jejich kapes. Řešení je v tom, že přijmeme systémová opatření tak, aby se nedostávali do složitých situací. Budu samozřejmě hledat řešení, která k tomu povedou. Budu tlačit na vládu, protože nikde není napsáno, že má na všechno recept sama. K některým řešením je třeba pomoci tím, že prezident dá například dohromady odborníky, bude naslouchat lidem, co je opravdu trápí a jak se u nich promítají nebo nepromítají vládní kroky. To je cesta k řešení. Ne prostřednictvím líbivých slibů.
Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro deník Blesk prohlásil, že rozumíte armádě, ale nevyznáte se v žádných jiných oblastech. Má pravdu?
Já bych asi nechtěl úplně hodnotit vyjádření prezidenta Zemana, protože ne všechna se dají brát vážně. Především ta z poslední doby. Miloš Zeman se jednoznačně postavil na stranu Andreje Babiše, takže já ho beru jako součást jeho volební kampaně a tak hodnotím i jeho vyjádření. Kdyby si Miloš Zeman dal tu práci a podíval se do mého životopisu, tak by viděl, že kromě vzdělání ve věcech bezpečnosti a obrany mám také vzdělání a praxi z mezinárodních vztahů a praxi v diplomacii na vysoké úrovni. Představa, že voják rozumí jen vojenství, je nesmysl. Dnešní bezpečnost je natolik komplexní, že voják musí rozumět ekonomice, energetice, financím, kultuře, náboženství a řadě dalších věcí, aby chápal, o čem vlastně dnešní problémy jsou. Takže zužovat hodnocení člověka, který strávil celý život v armádě, na to, že rozumí jen armádě, je podceňování. Já bych si nikdy netroufl tvrdit, že Miloš Zeman rozumí jen prognostice.
Pokud se stanete prezidentem, jaké budou vaše priority v prvních 100 dnech?
Určitě zavést pořádek v kanceláři prezidenta, aby se stala opět funkčním, profesionálně působícím a vstřícným úřadem, který naváže pracovní vztahy se všemi ostatními ústavními institucemi tak, aby komunikace mohla probíhat velice hladce. Dále nastavím formu komunikace s veřejností, kterou jsme v poslední době taky neviděli. Chci, aby byla pravidelná, férová a vyjadřovala se k aktuálním tématům. Určitě bych dal občanům najevo, že mi záleží na jejich názorech, a začal bych jezdit po republice. Aby lidé věděli, že za nimi prezident nepřijede pouze jednou za čas a obklopen svým dvorem. A také bychom založili Hradu sociální sítě.