
Volodymyr Zelenskyj FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem
FOTO: Kancelář prezidenta Ukrajiny / se souhlasem

Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského „nepříjemně překvapila“ reakce Spojených států na páteční ruský útok, při kterém ve městě Kryvyj Rih zemřelo nejméně 19 lidí, včetně devíti dětí. Ruské ministerstvo obrany jeden z nejbrutálnějších útoků od začátku války označilo za přesný, při kterém bylo zasaženo místo setkání velitelů se západními instruktory v jedné z restaurací ve městě.
Ruská raketa v pátek dopadla do centra obytné čtvrti asi 20 metrů od dětského hřiště a nezasáhla restauraci RoseMarine, na kterou podle ruského ministerstva cílila. To vyvrací prohlášení ruského ministerstva obrany o „vysoce přesném úderu“ na restauraci, kde se údajně nacházela ukrajinská armáda. Podle analytiků byly některé oběti útoku vzdáleny od restaurace více než 100 metrů.
V sobotu ráno dosáhl počet obětí čísla 19, z toho devět dětí. Dalších 68 lidí bylo zraněno. Z hlediska počtu zabitých dětí se jedná o jeden z nejhorších úderů od začátku války. Podle ukrajinského generálního štábu ruské síly použily k útoku balistickou střelu Iskander s kazetovou municí, aby maximalizovaly cílovou oblast.️ Ruské ministerstvo obrany poznamenalo, že „vysoce přesný“ úder byl proveden na „místo, kde se v jedné z restaurací ve městě konalo setkání s veliteli útvarů a západními instruktory“.
„Je otřesné, že večer zasáhla balistická raketa dětské hřiště a restauraci v Kryvém Rihu,“ napsala na sociální síti X velvyslankyně Spojených států Bridget Brinková v reakci na útok. „Proto musí tato válka skončit,“ dodala, aniž by zmínila Ruskou federaci.
„Je velmi důležité, aby tento ruský útok na lidi, na město a každý podobný útok nezůstal bez odezvy světa,“ napsal na komunikační platformě Telegram ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Poděkoval ministrům zahraničí České republiky, Finska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Rakouska „za jejich zásadový postoj“. „Jsem vděčný za postoj a podporu vysoké představitelky Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku. Oceňujeme, že se zásadně vyjádřila velvyslanectví Japonska, Spojeného království, Švýcarska a Německa,“ dodal.
„Bohužel reakce amerického velvyslanectví je nepříjemně překvapivá: tak silná země, tak silný národ – a tak slabá reakce. Dokonce se bojí vyslovit slovo ‚ruská‘, když mluví o raketě, která zabila děti,“ napsal Volodymyr Zelenskyj v reakci na příspěvek americké velvyslankyně.
Válka na Ukrajině musí skončit i podle něj, „ale abychom ji mohli ukončit, nesmíme se bát nazývat věci pravými jmény“. „Nesmíme se bát vyvíjet tlak na jediného, kdo v této válce pokračuje a ignoruje všechny návrhy světa na její ukončení. Musíme vyvíjet tlak na Rusko, které místo příměří volí zabíjení dětí. Musíme uvalit další sankce na ty, kteří nemohou existovat bez útoků balistickými raketami na sousední země. Musíme udělat vše pro záchranu životů,“ vyzval ukrajinský prezident.