Druhé největší nizozemské město světoznámé svým přístavem potěší i náročného cestovatele. Kromě moderních mrakodrapů tyčících se nad vodní hladinou je Rotterdam známý street artem, rozsáhlou kavárenskou scénou i gastronomickými zážitky. Na rozdíl od Amsterdamu není tak turistický a jeho historická část přiláká každého milovníka klasických holandských cihlových staveb.
Rotterdam ležící na břehu Severního moře je největším evropským přístavem, jehož centrem protéká jedno z ramen delty Rýna, řeka Nová Máza. O tom, že se toho ve městě, kterému se přezdívá Brána do Evropy, děje opravdu hodně, není pochyb. Přístav totiž ročně pojme třicet tisíc zaoceánských a sto třicet tisíc říčních lodí.
Ačkoliv v období druhé světové války bylo téměř celé historické centrum srovnáno se zemí, najdete v Rotterdamu i historická zákoutí. Například Historisch Delfshaven vás přenese do dob, kdy zde žili umělci vysedávající na sluníčku okolo kanálu s cihlovými domy. Dnes tento malý kousek historie překypuje restauracemi a prodejnami se starožitnostmi.
Jedním z modernějších lákadel, co město nabízí, je street art, kterého v Rotterdamu najdete opravdu požehnaně. Pokud jste velkými fanoušky, můžete pomocí speciálně vytvořené mapy pouličního umění projít téměř tři sta míst s místní tvorbou. Při návštěvě centra určitě nesmíte minout krychlové domky neboli Kubuswoningen. Navrhl je nizozemský architekt Piet Blom, který byl známý svou snahou vyhnout se konvenčnímu designu.
Tento shluk domů, který je oblíbenou turistickou atrakcí a zároveň zvláštním architektonickým experimentem, vyniká mezi převážně moderní architekturou města. Jejich žlutá barva vás upoutá na první pohled. Pokud by vás zajímalo, jak to v šikmých domečcích vypadá, můžete se v nich ubytovat. Jestliže vám stačí pohled z venku, zajděte se podívat přímo doprostřed, kde se nachází malinké náměstíčko s kavárnou Kuub Coffee. Při troše štěstí si chvíli posedíte na sluníčku s výběrovou kávou v ruce a s pohledem na šišaté domky.
Další z architektonických zajímavostí je most Erasmus, kterému místní kvůli jeho tvaru říkají Labuť. Most přes řeku Mázu, jenž se tyčí do výšky sto třiceti devíti metrů, tvoří orientační bod města. Po desetileté výstavbě jej otevřela v roce 1996 nizozemská královna Beatrix. Své jméno dostal po slavném holandském mysliteli Erasmu Rotterdamském.
Za šálkem kávy
Většina zelené kávy pražené v Nizozemsku se dováží právě přes rotterdamský přístav a čerstvost zrn se projevuje na kvalitě šálků v celém městě. O výběrovou kavárnu zakopnete téměř na každém rohu. Cafe Unfiltered je velmi estetická a minimalistická kavárna na ulici Van Oldenbarneveltstraat v centru. Kromě skvělé kávy potěší podnik svým designem. Stěny v pískové barvě doplňují dřevěné židle a několik mohutných kamenných stolů. Díky obrovskému francouzskému oknu jsou prostory přirozeně prosvětlené a poskytují tak skvělé místo pro chvilku odpočinku.
Na snídani nebo výběrový filtr si zajděte do kavárny Roast, která se nachází asi deset minut chůze od historického přístavu. Podnik vlastní novozélandská dvojice, která přináší své zkušenosti z druhé strany světa do procesu pražení i pečlivě zvoleného snídaňového menu. V jednoduchosti je krása, a tím se řídili i majitelé při tvorbě interiéru. Bílá, zelená a hnědá jsou hlavními elementy tvořícími poklidné prostředí kavárny. Při návštěvě se nebojte na cokoliv zeptat. O zákazníky se stará sám majitel, který o kávě dokáže mluvit hodiny a rád vám vše vysvětlí.
Gurmánské hody
Nizozemská kuchyně nepatří k nejproslulejším gastronomickým zážitkům. Karamelová vafle, lékořice, sýr nebo sleď s cibulí se nedají srovnat s pizzou, makronkami nebo třeba kebabem. Nicméně díky charakteristice města je kuchařské umění na vzestupu, i když nutno uznat, že se jedná spíše o zahraniční kuchyně.
Jedním z nejznámějších míst pro labužníky je tržnice Markthal nacházející se v historické čtvrti Laurenskwartier. Oblouková budova skládající se z bytů ukrývá uvnitř náměstí, které poskytuje prostor tržní hale. Jedná se o hybridní stavbu, kde mohou návštěvníci nakupovat, jíst, popíjet, bydlet a dokonce parkovat. Trh je domovem devadesáti šesti stánků s potravinami a restauracemi. Najdete zde vše od tradičních holandských pokrmů přes řecké speciality až po čínské knedlíčky.
Pro milovníky asijské kuchyně je ve městě množství restaurací s populární polévkou Ramen. Tato nudlová polévka se v posledních letech dostala z Japonska do celého světa. Mezi aktuální hot spoty s tímto pokrmem patří Tensai Ramen. Od ostatních podobně zaměřených podniků se liší tím, že si nudle připravují sami, přímo uprostřed restaurace. Na jídelním lístku najdete různé druhy Ramenu, které se liší vývarem, zálivkami i druhem nudlí. Vegetarianská nabídka je zde samozřejmostí.
Trocha kultury
Netradiční architektura a Rotterdam jsou jako chleba s máslem. Neodmyslitelně k sobě patří. Dalším důkazem je Depot Boijmans Van Beuningen, první veřejně přístupný sklad umění na světě. Depozitář se nachází v Museumparku. Budova miskovitého tvaru s výškou téměř čtyřiceti metrů je pokrytá reflexními deskami, takže je vidět víceméně přilehlý, zmenšený zrcadlový obraz okolí, přičemž je možné se rozhlédnout po okolních budovách. Inspirací pro návrh se stala miska z IKEA v hliníkové barvě, která se náhodou ocitla jako cukřenka na stole během předběžných diskusí o vzhledu budovy.
Návštěvníci si zde mohou prohlédnout výsledek sto sedmdesáti čtyř let sběratelské činnosti. Dohromady je zde umístěno více než sto padesát čtyři tisíc objektů uspořádaných ve čtrnácti úložných prostorách s pěti různými klimatickými podmínkami. Vedle sbírkových předmětů jsou v budově k vidění všechny činnosti, které souvisejí s uchováváním a správou sbírky.
Koncept depozitáře je unikátní a poskytuje návštěvníkům náhled do zákulisí kurátorského umu včetně restaurování uměleckých děl. Zajímavý pohled na obrazy poskytuje šesté patro, kde jsou díla vystavena na plexisklech, takže je vidět i zadní strana obrazu, kde jsou poznámky od autora či předchozích vystavujících galerií.