Jak referuje web The Moscow Times, nový zákon poslankyně Jarové dolehl i na vyznavače jógy.
Na koho si bdělé oko režimu vzpomene příště? Teď už si nemůže být jistý nikdo.
Server líčí pozoruhodnou scénu: Dmitrij Ugai seděl v lotosové pozici, když mu bylo řečeno, aby ukončil svou přednášku o duchovních kořenech jógy. Když končil svou řeč, skupina pěti mužů – jeden v policejní uniformě – čekala. Ale bylo příliš pozdě. Již publiku řekl, že indická praxe byla „víc než jen řadou zajímavých cvičení.“ Sdělil, že jóga byla zakořeněna v náboženství.
Muži vyčnívali z pestrého davu lidí, kteří se shromáždili, aby si koncem října poslechli Ugaiovu promluvu na duchovním festivalu v Petrohradu. „Bylo zjevné, že neposlouchají, jen čekali,“ líčí Ugaiův právník Sergej Latyševský, který byl také na přednášce.
Muži doprovodil Ugaie z budovy a dopravili ho na nedalekou policejní stanici, kde byl zadržován po dobu několika hodin bez přístupu k telefonu. Ugai deníku The Moscow Times řekl, že mu bylo přikázáno podepsat prázdné doznání. Když odmítl, vyšetřovatel se ho dotázal, jestli je blbý. Ugai řekl, že stoicky odpověděl: ‚Nazývej mě, jak chceš.‘ Jeho stoicismus však nemohl zastavit obvinění z nelegální misijní činnosti.
Dne 18. ledna soud v St. Petersburgu případ přezkoumá (dřívější jednání bylo odloženo, když policista, který údajně napsal zprávu, řekl, že nepoznává na formuláři svůj podpis.
Pokud bude shledán vinným, mohl by Ugai dostat pokutu až 50 000 rublů (830 dolarů). Je to sice víc než průměrný ruský měsíční plat, ale je to suma, kterou si Ugai, který je také webový programátor, může pravděpodobně dovolit. Pro mnoho lidí by to však představovalo problém. Nejde ale o peníze, ale o princip.
Kritici argumentují tím, že Ugaiovo zadržení a samotná skutečnost, že tento případ půjde před soudce, představují porušení jeho svobody vyznání a projevu. Ale je to podle takzvaného zákona poslankyně Jarové. Irina Jarovaja je konzervativní poslankyně Dumy a stojí za zákony, které omezují svobody občanů. Zákony byly přijaty v minulém roce a úřady se pustily do jejich nahodilé aplikace. Dalekosáhlé změny, které zahrnují regulaci náboženské aktivity, byly pojaty jako protiteroristická opatření zaměřená na džihádisty. V praxi ale většinou slouží k upevnění tlaku na menšinové skupiny, které nechtějí přilnout k jednomu ze čtyř uznávaných vyznání v Rusku – pravoslavnému křesťanství, judaismu, islámu a buddhismu.
Zatímco všechny náboženské menšiny – včetně jógy, jejíž mateřské náboženství je hinduismus – jsou potenciálními cíli, říká religionistka Jekatěrina Elbakjanová, legislativa diskriminuje především „nové víry“, a to tak, že je označí za kulty a kriminalizuje jejich činnost.
„Jedná se o skupiny, které nemají dlouhou historickou tradici, jako svědkové Jehovovi a přívrženci Hare Krišna,“ říká Elbakjanová. „Jak jinak by o sobě mohli dát vědět než pomocí misijní činnosti? Takto se na počátku šířilo i křesťanství!“
Případ proti Ugaiovi, který má vazby na skupiny Hare Krišna, byl zahájen Rusem, který řekl, že ztratil svou ženu a matku kvůli náboženství. „Nemám nic proti józe,“ řekl muž tiskové agentuře Rosbalt a dodal: „Držím se zákona.“
Ugai říká, že to je přesně to, co dělal i on. Tvrdí, že mluvil na soukromé akci, a nikoli jménem jakékoliv organizace. Případ proti němu spočívá výhradně na obsahu jeho přednášky.
Zákon poslankyně Jarové je ovšem formulován tak obecně, že může být použit na kohokoli, kdo mluví o nějakém neregistrovaném náboženství. Kdyby se někomu zachtělo, může ho aplikovat i na učitele, který mluví o východních náboženstvích, ajurvédické medicíně nebo indiánském tanci.
To všechno ale není nic nového. V dobách Sovětského svazu byla podezřelá i jóga i bez nějakých spirituálních dodatků. Prostě to neodpovídalo obecné představě o gymnastice.
Je paradoxní, že jógu vychvalovala i manželka prezidenta Jelcina, premiér Medveděv a sám Putin řekl indickému premiérovi Narendrovi Modimu, že „jóga nikdy neztratí svou přitažlivost“.
Jenže místní úředníci jsou nejspíš dost horliví. Jak ale soudí šéf Ruské jógínské federace, „jóga existovala dva tisíce let bez ohledu na zákon“.
To je jistě pravda, ale toho zbytečného utrpení kolem toho všeho.