Vychází najevo další dějství olomoucké kauzy, rozpoutané duetem Robert Šlachta – Ivo Ištvan. Lidové noviny (26. 10. 2015) přicházejí se zjištěním, že na počátku současných problémů hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) byl audit ministerstva financí jezdeckého areálu v Lazcích. Babišovo ministerstvo podalo loni v září kvůli podezření z dotačního podvodu trestní oznámení.
Rozbořilův osudový projekt
Babišův tisk uvádí, že jezdecký areál v olomouckých Lazcích je pro Rozbořila od začátku „osudovým projektem“. Bil se prý za to, aby získal městské pozemky za velmi výhodnou cenu. Policie ho podezřívá, že letos v létě žádal po náměstkovi krajského policejního ředitele Karlu Kadlecovi, aby se kriminalisté přestali zajímat o dotační podvod, který údajně lazecký projekt provází.
„Auditní zjištění zakládají podezření ze spáchání dotačního podvodu, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži nebo poškození finančních zájmů Evropské unie,“ potvrdilo Lidovým novinám ministerstvo financí. Současně auditoři navrhli, aby příjemce dotace vrátil celou podporu z eurofondů, kterou dostal. Daňové řízení stále běží, ale kdyby se doporučení ministerských kontrolorů naplnilo, bude muset lazecký areál vrátit 40,1 milionu korun.
Mimochodem je zábavné, když se Lidové noviny dušují, že se ke zmíněnému auditu ministerstvu financí dostaly na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Není to pro jejich šéfredaktora Ištvána Léko trochu komplikované? Nestačilo by zavolat příslušným spojkám v resortu, aby audit zkrátka dodaly, a to neprodleně? Uspěl by s žádostí o vydání podobné auditní zprávy skutečně každý, pokud by se o ní vůbec dozvěděl?
Deník podrobně popisuje, jak k údajnému dotačnímu podvodu mělo dojít, i když přiznává, že z tohoto důvodu dosud nebyl nikdo obviněný. Podle auditorů získal vítěz tendru zakázku na stavební práce na základě falešných dokumentů, případně podvodným jednáním.
[ctete]29348[/ctete]
Babišova trestní oznámení
Takhle to tedy funguje v koalici, kterou premiér Sobotka navenek prezentuje jako stabilní, funkční, nehádající se. Vše se odehrává pod povrchem, dokud nenastane správný čas udeřit. Ideální je nechat pracovat policii, která vykonává špinavou práci.
Aspoň tak to vypadá hned ve dvou aktuálních případech, které otevřela Česká televize v posledních dvou týdnech. Na počátku jedné z Ištvanových větví olomoucké kauzy týkající se hejtmana Rozbořila a případu údajně předraženého přístroje Cyberknife v ostravské nemocnici z doby, kdy v ní byl ředitelem současný ministr zdravotnictví Stanislav Němeček, stála trestní oznámení Andreje Babiše.
Jistě se nedá zpochybňovat, když někdo podá trestní oznámení v případě, že má podezření ze spáchání nezákonného jednání. Dokonce to je jeho povinnost. A tak dnes nikdo neví, kolik podobných trestních oznámení ministerstvo financí už podalo, v jaké fázi je jejich vyšetřování a která se ještě případně chystají. Do krajských voleb ještě zbývá rok času, tak se to veřejnost jistě včas dozví.
Dnes totiž policie, a zejména některé její útvary, jako je Šlachtův ÚOOZ, pracuje na vybraných kauzách velmi svižně a „geniálně“ si dokáže získat patřičnou mediální pozornost. Že jí v konečném důsledku většinou chybějí výsledky a dotažení k pravomocným odsouzením, je v této fázi vedlejší.
Je ministerstvo financí nestranné?
Velmi divně by však vypadalo, pokud by policie pracovala selektivně a ve prospěch jednoho protestního hnutí, které za pomocí všehoschopného stranického zisku účtuje s „prohnilým“ polistopadovým systémem.
Nezbývá tedy než věřit, že se policie zabývá i jiným potenciálním dotačním podvodem, který si zatím nezískal odpovídající mediální zájem. Jedná se o Babišovu farmu Čapí hnízdo, kde existují vážné indicie, že její současný majitel zakrýval vlastnictví firmy pomocí účelově vzniklé společnosti s anonymními akciemi, aby se dostal k evropským dotacím ve výši 50 milionů korun. Mohl se přitom dopustit dotačního podvodu.
Vzniká tak otázka, jestli nejpozději ve chvíli, kdy tyto pochybnosti vyšly najevo, zpracovalo ministerstvo financí audit projektu Čapího hnízda. Auditní orgán přece musí jednat, padni komu padni. Pokud ano, tak s jakým výsledkem, a zda by bylo možno se s ním na základě zákona o svobodném přístupu k informacím seznámit. Ne, to není pokus o vtip. Šetří už tento případ policie?
Dále se nabízí otázka, jak ministr financí naloží se svým státním tajemníkem Janem Sixtou, který byl předsedou komise ministerstva pro místní rozvoj pro výběr policií vyšetřovaného monitorovacího systému evropských fondů. Aktuálně totiž vyšlo najevo, že Evropská komise pozastavila České republice čerpání dotací na projekty ve výši 568 milionů korun. Dala tak za pravdu zjištěním ministerstva financí pod vedením bývalého náměstka Lukáše Wagenknechta, že tendr na výběr monitorovacího systému provázelo množství závažných chyb. Wagenknecht byl ovšem následně odvolán.
Babišovi otloukánci
Pokud si někdo buduje image na tom, že účtuje se starými pořádky, měl by mít především sám čistý štít. Pokud by ovšem jen podával trestní oznámení na ostatní, likvidoval je za pomoci uměle vyvolaného mediálního humbuku a součinnosti ochotných složek policie a státního zastupitelství a sám měl přitom máslo na hlavě, byl by to velmi nebezpečný jev, výrazně pokřivující férovou politickou soutěž.
Jestliže si ČSSD pod vedením Bohuslava Sobotky na roli Babišových otloukánků zvyká, je to čistě její problém. Z hlediska fungování demokratického systému je však současný vývoj velmi varující.
[ctete]21689[/ctete]