Česko v nejbližších dnech pošle Evropské komisi žádost o mimořádnou finanční pomoc pro české ovocnáře, které zasáhly jarní mrazy. V prohlášení pro média to uvedlo ministerstvo zemědělství, jehož šéf Marek Výborný v pondělí v Lucemburku o situaci jednal s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským před začátkem jednání unijních ministrů zemědělství.
„Dnes ráno jsem se mezi čtyřma očima setkal s (komisařem pro zemědělství) Januszem Wojciechowským,“ cituje tisková zpráva ministra Výborného. „Česko vypracuje podkladový materiál pro to, abychom mohli o mimořádné pomoci pro české ovocnáře na úrovni Evropské unie jednat,“ vysvětlil.
Evropská komise by podle Výborného měla k pomoci využít finanční prostředky ze zemědělské rezervy či jiných nástrojů Evropské unie. Škody, které mrazy podnikům napáchaly, se v Česku podle ministerstva vyšplhaly na miliardu korun, pro pěstitele vína pak až na dvě miliardy.
Letošní jarní mrazy způsobily, že v Čechách nebude žádná sklizeň ovoce, upozornil Výborný. Situace je podle něj zcela jiná, než když drobné jarní mrazy přinesou škody mezi deseti až 20 procenty úrody.
„Takovou katastrofu v České republice nepamatujeme od roku 1929, na většině území Čech přišli ovocnáři o veškerou úrodu a v letošním roce nesklidí žádné ovoce. Stejné mrazy postihly i několik dalších evropských zemí, proto jsem Evropskou komisi vyzval, aby v této krizové situaci pomohla pěstitelům finančními prostředky ze zemědělské rezervy,“ řekl Výborný. Upozornil přitom, že právě pro podobné situace rezerva existuje a Evropská komise by ji proto podle názoru Prahy měla využít.
Před letošními výjimečně silnými mrazy nebylo podle pěstitelů možné úrodu ochránit ani ohněm a dýmem. Nebývalé škody utrpěly i velké firmy, které se snaží své podnikání chránit diverzifikací. „(Velké firmy) mají část sadů v nížině 150 metrů nad mořem, část jich mají třeba na Jičínsku a jinde, kde je nadmořská výška o několik stovek metrů výš. A stejně to nepomohlo… prostě v okamžiku, kdy přijde mráz, který má 6 až 7 stupňů a bohužel trvá celou noc, tak tam bohužel zpravidla nezachráníte vůbec nic,“ řekl Výborný minulý týden Českému rozhlasu.
Ministerstvo už avizovalo, že spustí program pomoci v objemu 70 až 100 milionů korun. Jak velká by mohla být eventuální finanční pomoc z prostředků EU, zatím není jasné.
Škody ohlásily i sousední země, například v Německu bylo zasaženo hlavně Sasko a Braniborsko. Zemědělci v Sasku podle veřejnoprávní televize MDR hovoří také až o naprostém zničení úrody peckovin, jako jsou švestky či třešně. Na Slovensku se škody podle odhadů tamní ovocnářské unie týkají zhruba 30 procent úrody.