Podnikatel, který před loňskými sněmovními volbami prodával oblečení s nápisy, které kritizovaly premiéra Andreje Babiše, dostal pokutu 21 tisíc korun. Ve srovnání s tím, že hrnky a další předměty s vyobrazením Adolfa Hitlera, které prodává nakladatelstí Naše vojsko, podle policie nejsou problém, je to opravdu podivný dvojí metr.
Ondřej Fuchs, na internetu vystupující jako Oskar Fuchs, nabízel na svých webových stránkách www.threeka.cz a www.bojkot.shop trička, letáky, plakáty a samolepky. Podle úřadů se zapojil do předvolební kampaně.
Skupina AUVA to označila za snahu likvidovat aktivisty. Ostatně podobně absurdní byla třeba pokuta pro tvůrce knihy Žlutý baron a filmu Selský rozum, které taky Andreje Babiše neukazovaly zrovna v dobrém světle.
O to podivnější se pak jeví informace, že policie nepovažuje za protiprávní reklamní předměty s Adolfem Hitlerem nebo Josifem Stalinem, největšími masovými vrahy 20. století. A ač je v Česku propagace jejich zločineckých ideologií nacismu i komunismu trestná, neděje se nic.
Samozřejmě – obě kauzy mají svá vysvětlení a své posuzovatele. Ovšem v zemi, kde má Babiš pod kontrolou dnes již úplně všechno, se prostě nelze zbavit dojmu, že postihovat někoho za “zapojení do kampaně” ve chvíli, kdy projeví svůj názor, je přinejmenším podezřelé.
A Hitler se Stalinem? Je běžné, že lidé nosí na tričkách vraha Che Guevaru a vydávají ho za jakéhosi guru milých mladých levičáků. Tak proč nepřitvrdíme? Komunistickou stranu už tady máme a dokonce podporuje vládu. Srp a kladivo také nikomu nevadí. Policie často postihuje úplné marginálie, ale dokud se jasně nevymezíme vůči zločincům z minulosti, nebude v pořádku ani naše přítomnost. A mělo by se tak stát i tím, že nebude možné jen tak vydělávat na propagaci nebezpečných zločinců.
Opravdu je ale možné se něčemu takovému divit v zemi, kde je celebritou Jiří Kajínek? Asi těžko.