Běloruská vláda dále cenzuruje internet, aby zamezila šíření svobodných informací, které by mohly potenciálně poškodit v očích veřejnosti samozvaného prezidenta Alexandra Lukašenka. Vláda se demonstrantů bojí, násilně je potlačuje a blokuje desítky nezávislých médií. Využívá k tomu technologie americké firmy, která je kšeftováním s autoritářskými zeměmi nechvalně proslulá.
V neděli 9. srpna se v Bělorusku konaly prezidentské volby. Už po šesté v nich kandidoval Alexandr Lukašenko považovaný za diktátora. A i letos měl podle oficiálních výsledků zvítězit. Objevily se však přímé důkazy, podle kterých nešlo o legitimní volby a jejich výsledky byly zfalšovány. Tyto důkazy se šíří internetem, kde se Bělorusové také mj. organizují, aby vyrazili do ulic a svůj nesouhlas projevili veřejně. A právě tady začíná skrytý boj Lukašenka se svobodným internetem, který mu dosud nevídaně přerůstá přes hlavu.
Částečně nebo úplně zablokoval Twitter, Facebook, Telegram nebo WhatsApp – skrz které by mohli demonstranti komunikovat, včetně „závadných“ zahraničních médií. Blokování trvalo několik dní a omezilo šíření svobodných informací v zemi – například o násilném potlačování demonstrací. Bělorusové byli odříznuti od internetu, ti technologicky zdatnější pak museli blokace různými způsoby obcházet.
Jak se povedlo zjistit novinářům z agentury Bloomberg, běloruská vláda cenzuruje internet pomocí zařízení vyrobeného americkou společností Sandvine Inc.
Monitorovat tok internetu
Její technologie filtruje a monitoruje síťový provoz a Bělorusko ji zakoupilo na základě smlouvy s ruským poskytovatelem technologií Jet Infosystems do svého НАЦИОНАЛЬНЫЙ ЦЕНТР ОБМЕНА ТРАФИКОМ, což by se dalo volně přeložit jako „Národní středisko pro výměnu provozu“. Toto centrum monitoruje a spravuje provoz telekomunikační sítě. Podle zjištění Bloombergu, který ho má podloženo z několika zdrojů, stálo zařízení v přepočtu zhruba 55 milionů korun.
Zatímco vláda výpadek internetu sváděla na masivní kybernetický útok, výzkum nezávislých technologických analytiků ukázal, že šlo o cílenou blokaci. K tomu se tamní ministerstvo vnitra odmítlo vyjádřit, stejně jako americká společnost Sandvine.
Firma na svých stránkách popisuje, že o prodeji do zemí s nízkým hodnocením svobody slova, politické stability a právního státu rozhoduje Výbor pro etiku podnikání – a to teprve poté, co se společnost upíše, že nebude zařízení prodávat k porušování lidských práv. Nehledě na sankce, které v roce 2006 uvalily Spojené státy vůči Bělorusku.
Jenže tady americká společnost stojí před velkým problémem. Přes třetí stranu – onu ruskou společnost Jet Infosystems – tento zákaz obchází. V minulosti již takto pomáhala „usměrňovat“ internetový tok v Turecku, Sýrii i Egyptě.
Sandvine se před lety sloučila se společností Procera Networks, která již minimálně deset let obchoduje s Ruskem a dalšími zeměmi bývalého sovětského bloku právě v oblasti toku informací na internetu.
Cenzurování protivládních webů v Bělorusku přetrvává dodnes. Úřady opakovaně blokují například web Nasha Niva (nn.by). Ten v době psaní tohoto článku nebyl dostupný ani z České republiky.
Uživatelé z Běloruska uvádějí, že se jim na stránkách zobrazuje zpráva deklarující, že je „přístup k informačním zdrojům omezen na základě rozhodnutí přijatého v souladu se zákonem o hromadných sdělovacích prostředcích“.
Redakce Nasha Niva oznámila, že bude pracovat i přes blokování jejich webu, a nabízí návod, jak zákaz obejít. Útoky na novináře v zemi ale rostou – ve čtvrtek byla v centru Minsku zadržena dvacítka novinářů, včetně zpravodajů agentur Reuters nebo Associated Press.