
„Tento plynovod nevznikne,“ citovala agentura DPA nejmenovaného vysoce postaveného zástupce americké vlády. „Takto vypadá umírající plynovod,“ prohlásil dotyčný činitel ve Washingtonu. Americká vláda identifikovala celou řadu společností i jednotlivců, jimž podle zákona o sankcích na plynovod Nord Stream 2 hrozí první restrikce.
Americké úřady dotčené firmy kontaktovaly a informovaly je o hrozících sankcích. Německý deník Süddeutsche Zeitung v agenturní zprávě cituje vyjádření zmíněného zástupce americké vlády, který ujišťuje, že Spojené státy nechtějí „být nuceny uvalovat na evropské společnosti jakékoli sankce“. Vysvětlil také, že američtí úředníci telefonují zástupcům dotčených podniků, aby je před hrozícími sankcemi varovali a dali jim čas k tomu, aby od projektu odstoupili.
„Firmám doporučujeme, aby namísto toho, že by do plynovodu Nord Stream 2 a s ním souvisejících aktivit vkládaly další peníze, raději uplatnily klauzuli o vyšší moci a svou účast na tomto projektu ukončily,“ upřesnil dotyčný zástupce americké vlády. Ten ve shodě s mnohými zahraničněpolitickými analytiky hovořil o Nord Stream 2 jako o „geopolitickém projektu, jehož Rusko využije k vydírání evropských zemí“. Žádnou z firem, které americké úřady v této souvislosti kontaktovaly, nejmenoval.
Spojené státy vysvětlují svůj odmítavý postoj k předmětnému plynovodu obavou z hrozící závislosti Německa na Moskvě. Americký Kongres loni v prosinci schválil s podporou napříč stranami „Zákon na obranu evropské energetické bezpečnosti,“ který následně podepsal prezident Donald Trump.
První sankce mířily na společnosti provozující stavební lodě, které pokládaly potrubí. Švýcarsko-nizozemská společnost Allseas pokládku potrubí kvůli hrozícím americkým sankcím koncem loňského roku zastavila a ruský plynárenský gigant Gazprom dopravil po mnoha měsících do Německa loď Akademik Čerskij z Dálného východu. Ta nyní kotví na Rujáně, dodnes není k pokládce potrubí připravena a v souvislosti se sankcemi nemá ani potřebné náležitosti jako například pojištění.