Máme už podzim, ale pokud jde o ochranné pomůcky, stát si zase opatří ty čínské, stejně jako tomu bylo na jaře. To nevypadá na nějakou velkou podporu českých výrobců. A času přitom bylo dost.
Věci si všiml server Neovlivní.cz, kde se píše: „Správa státních hmotných rezerv v úterý oznámila, že uzavřela smlouvy na dodání všech 11 druhů ochranných pomůcek, které poptávala. ‚V převážné většině je podepsala s českými firmami,‘ stojí v tiskové zprávě SSHR. Jenže potíž je, že v případě roušek a respirátorů často nejde o české výrobce. Smlouvy se sice uzavřou s českými firmami, ty si však ochranné pomůcky nakoupí v Asii. Jako třeba společnost Targo Promotion Group. Ta na svých webových stránkách o sobě píše: ‚Společnost byla založena v roce 1992 v Praze a krátce nato se stala leaderem v oblasti 3D promo předmětů v regionu střední a východní Evropy.‘ A co má prodejce reklamních předmětů společného s respirátory? Znalost asijského trhu. ‚Máme v Číně firmu a spolupracujeme v regionu třicet let,‘ říká majitelka Michaela Krešlová.“
A kdo se chytil s tímto kšeftem už na jaře, má samozřejmě výhodu. Může se vykázat tím, „že už to dělal“. Tak se nám to hezky zacyklilo. Nepodpoří se česká výroba, ale ti, kdo si dělali roky v Číně známosti. To je samozřejmě normální, připravenému štěstí přeje. Jenže kromě připravenosti je tady zvláštní něžná náklonnost některých státních činovníků k produktům ze vzdálené komunistické země.
Co všechno se odtamtud taky dovezlo a za co jsme zaplatili, je poměrně známé. Ale my nesmíme ani naznačovat, to by zas bylo v některých kruzích velké mrzení.
Opozice dnes ve Sněmovně vytkla vládě a zejména jejímu předsedovi Andreji Babišovi (ANO), že podcenila příchod druhé vlny epidemie koronaviru, nepřipravila se na ni a opatření přijímá zřejmě náhodně. Měla by je podložit daty a představit pandemický plán s jasnými opatřeními, doporučili dnes kabinetu předsedové SPD, TOP 09 či KDU-ČSL. O potřebných plánech mluvila opozice už na konci ledna. Tehdy bylo všechno v pořádku. Stejně jako v létě. Tedy podle vlády.
Půl roku na to všechno měli. Půl roku. A jsou zaskočeni jako všechny vlády soudruha Lubomíra Štrougala, když v zimě nečekaně sněžilo.