Afghánské ženy se obávají smrti, otroctví a ztráty práv, které si budovaly posledních dvacet let. Pětadvacetiletá Manizha je jednou z těch, která má s Tálibánem velmi špatnou zkušenost. Stala se svědkem brutální vraždy své matky Najii. V tu chvíli byla doma i se svými třemi mladšími bratry. Otřesný příběh popsala pro americkou televizi CNN.
Tálibánci přišli do malé vesničky Faryab na severu Afghánistánu. Třikrát žádali od chudé ženy, aby uvařila jídlo pro patnáct bojovníků. Když přišli počtvrté a neměla jim co nabídnout, ubili ji k smrti.
„Moje matka jim řekla, že je chudá,“ popsala dívka novinářům. „Jak má uvařit jídlo pro tolik mužů?“ ptala se podle ní matka. Namísto odpovědi však muži začali ženu nemilosrdně mlátit zbraněmi, až se zřítila k zemi.
Dívka podle svých slov na útočníky křičela, aby přestali. „Na krátkou chvíli se zarazili, ale potom do vedlejší místnosti hodili granát a utekli,“ pokračuje Manizha. Po výbuchu se domem začal šířit oheň. Matka čtyř dětí řádění mužů nepřežila, ležela na zemi mrtvá. Tálibán tvrdí, že s vraždou ženy nemá nic společného. Hrůznou událost ale potvrzují sousedé i další svědci.
Převzetí moci Tálibánem vyvolává v Afghánistánu velké obavy. Mnoho lidí se snaží ze země utéct, jiní se skrývají. V obrovském strachu pak žijí ženy. Ty už zmizely například z televize nebo z plakátů v ulicích.
Ženy se proto obávají, že ztratí všechna práva, která se v zemi budovala dvacet let. Opět by musely nosit burky, které zahalují celé lidské tělo kromě očí. Z domu by mohly vyjít pouze v doprovodu muže nebo by například nesměly studovat ani pracovat.
Mluvčí Tálibánu Zabíhulláh Mudžáhid sice v úterý prohlásil, že afghánské hnutí bude práva žen respektovat, málokdo tomu ale věří. Když Tálibán vládl zemi v letech 1996 až 2001, byly uzavřeny veškeré dívčí školy a ženy měly zakázáno chodit do práce. Situace se začala zlepšovat až po příchodu amerických a spojeneckých vojsk.
„Předpokládá se, že dívkám bude povoleno studovat islám. Ale co genderová studia, co odborné vzdělání? Když se nad tím zamyslíte, ztratíte naději,“ popsala zakladatelka neziskové vzdělávací organizace Pashtana Durraniová.