Asi každý z nás někdy navštívil Sněžku, nejvyšší horu České republiky. Napadlo vás ale, že byste na ni nedojeli a zastavili se v Podkrkonoší? Ne? To je velká škoda. Města Hostinné, Trutnov, Hořice nebo Dvůr Králové nad Labem si pozornost určitě zaslouží, stejně jako poklady v tamních menších vesnicích. A krajina je v tomhle kraji Karla Jaromíra Erbena prostě nádherná.
Tuhle cestu můžete začít třeba v Hořicích. Ano, nemýlíte se, jde o domov legendární hořické trubičky, kterou si samozřejmě můžete dát v každé kavárně. Další doporučení budou možná trochu zvláštní, ale vězte, že mají dobrý důvod. Protože hned poté, co si pochutnáte, je dobře vydat se na hřbitov. Za prvé na nový hřbitov na vrchu Gothard. Ten vás okouzlí pozoruhodnou, krásně zdobenou vstupní bránou postavenou na přelomu 19. a 20. století.
Kromě nového i starého hřbitova zde najdete Riegrův obelisk a projít si určitě nezapomeňte Galerii plastik a Sochařský park, což je venkovní výstava soch ze sympozií konaných od roku 1966. Je to krásná procházka a pozoruhodný zážitek. Hořice si ale zaslouží ještě jednu cestu do kopce, a to k židovskému hřbitovu, který je krásně zachovalý, ale nepříliš často otevřený. Nad městem pak najdete rozhlednu nazvanou Masarykova věž samostatnosti, která zaujme nejen architekturou z první republiky, co trochu připomíná pozdější budovatelskou, ale také tím, co se při její návštěvě dozvíte: v době jejího vzniku občané Hořic předpokládali, že po sto letech bude ve městě dávno jezdit tramvaj. To se bohužel nepodařilo. Městečko je to zajímavé, přestože složitá historie naší země je v něm hodně znát.
Když se vydáte do Hostinného, dotknete se bolavých míst 20. století ještě víc, ovšem na druhé straně potkáte spoustu krásy. Tohle město totiž hlídají obři, kteří „podpírají“ tamní radnici. Před ní na náměstí stojí krásný morový sloup, jen nádherná podloubí podél celého náměstí jsou trochu zanedbaná a opuštěná, ačkoli i tady je několik zářivých výjimek.
Hostinné nabízí dva velkolepé zážitky. V místním opraveném františkánském klášteře, který dle necitlivého umístění komunistických paneláků (a jak se později dozvídáme, je tomu tak) unikl zkáze jen těsně, lže totiž navštívit muzeum antických soch. Jedná se nejen o pozoruhodný objev, o krásná díla umístěná v někdejším klášterním kostele, ale také o jeden z důvodů, proč klášter komunistické řádění přežil. Jde o významnou evropskou sbírku Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. V 60. letech jí šlo doslova o život a zachránilo ji umístění právě sem – a tak si sochy a františkánský klášter navzájem pomohly a obojí potěší i dnes, stejně jako o patro výše umístěné městské muzeum se zajímavou expozicí. K areálu přiléhá hezká zahrada, kde stejně jako v jiných částech města najdete informační tabule z cyklu Zmizelé Hostinné.
Když se pak z náměstí vydáte na druhou stranu, než je klášter, narazíte na kostel Nejsvětější trojice, vedle něhož stojí renesanční fara. Obojí má „na svědomí“ italský stavitel Carlo Valmadi, jehož díla najdete i v okolí, například v Dolní Olešnici se podílel na sgrafitové výzdobě kostela sv. Jakuba. Jestli si u ní vzpomenete na pražský Lobkovický palác, jdou vaše myšlenky správným směrem, i na něm se Valmadi podepsal. Architekt dal jméno spolku místních nadšenců, kteří se o zpřístupnění tohoto kostela snaží.
Pokud chcete kraj poznávat dál, určitě nevynechejte Miletín, kde se narodil Karel Jaromír Erben. Zajděte do jeho rodného domu i do zámku. Pak je tu Dvůr Králové, známý samozřejmě svojí zoo s africkým safari. Rozhodně byste u ní ale neměli skončit, protože historické jádro města sice už není obklopeno hradbami, zato zde stojí krásná šindelářská věž. Dvůr Králové se pyšní nádherným mariánským sloupem a překrásnou radnicí.
Moc pěkné centrum má i Trutnov. Pokud sem zrovna nejedete na legendární festival, určitě si projděte naučnou stezku Bitvy u Trutnova, zajděte na tvrz Stachelberg, zastavte se u Krakonošovy kašny a za prohlídku stojí i nádraží s nedalekým kamenným mostem. Jen synagoga už bohužel nestojí.
Ano, už je jasné, že Podkrkonoší vydá na dovolenou a do Krkonoš už to člověk nestihne. A to jsme ještě neprobrali nádherně zrekonstruovaný Kuks nebo třeba Lázně Bělohrad. Tak příště!