„Rusko z Krymu vytvořilo rozsáhlou vojenskou základnu, kterou nyní využívá k plnohodnotné ofenzivě proti Ukrajině,“ říká stálá zástupkyně prezidenta Ukrajiny v Autonomní republice Krym Tamila Taševová. Jak bude vypadat poloostrov, který Rusko okupuje od roku 2014, po osvobození? A co můžeme v souvislosti s Krymem očekávat od ruského prezidenta Vladimira Putina?
Jste Krymská Tatarka, na Krymu jste vyrůstala. Teď působíte jako stálá zástupkyně prezidenta Ukrajiny v Autonomní republice Krym. Jak těžké je pro vás sledovat to, že Rusové v létě jezdí na Krym na dovolenou, a vy nemáte šanci se tam podívat?
Je to těžké, jsem představitelkou další generace Krymských Tatarů, která je nucena žít mimo svůj domov a bojovat za návrat do vlasti. Stejně jako většina Krymských Tatarů mé generace jsem se na Krymu nenarodila. Naše rodiny byly z poloostrova deportovány v roce 1944 sovětským stalinistickým režimem. Teprve po roce 1991 se mohli Krymští Tataři na Krym vrátit. Proto pro nás byla opětovná ztráta domova v roce 2014 nesmírně bolestivá a těžká. Z otevřeného, turisticky atraktivního Krymu udělalo Rusko uzavřenou šedou zónu. Pokud dříve tvořili významné procento rekreantů Evropané, dnes je většina návštěvníků z Ruska. Zhusta jde o zaměstnance veřejného sektoru, které na dovolenou přiváží Ruská federace z nejvzdálenějších koutů země. Jen během okupace se navíc na poloostrov nelegálně přestěhovalo 500 až 800 tisíc ruských občanů (na poloostrově žijí přibližně 2 miliony obyvatel; pozn. red.). Jedná se o další zločin teroristického státu – kolonizaci našeho území, kterou provádí již dvě století.
Krym je okupován téměř deset let. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovaně prohlásil, že válka skončí osvobozením Krymu. Věříte, že se na Krym v budoucnu vrátíte?
Nejenže věříme, víme, že Krym bude osvobozen. Je to naše území a máme absolutní právo ho získat zpátky jakýmkoli způsobem, který si Ukrajina zvolí. Ukrajinci neuvažují o žádných územních kompromisech, které lze občas zaslechnout v médiích. Svět musí pochopit, že osvobození Krymu je bezpečnostní otázkou pro celé mezinárodní společenství. Rusko z poloostrova vytvořilo rozsáhlou vojenskou základnu, kterou nyní využívá k plnohodnotné ofenzivě…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.