Poručík ruských leteckých sil Dmitrij Mišov, který na konci května uprchl z armády, v rozhovoru pro BBC Russia řekl, jak armáda nafukuje množství zničeného vybavení, aby za ně dostala peníze od ministerstva obrany, které minulý rok v listopadu slíbilo částky za každý zničený kus techniky. V souvislosti s tím Mišov řekl, že ruští vojáci tudíž nevěří ani statistikám ministerstva, ani televizní propagandě.
Ruské ministerstvo obrany pravidelně informuje o zničeném vojenském vybavení. Přístup k těmto číslům ovšem bývá poněkud skeptický. Poručík popsal důvod, proč je v tomto případě nedůvěra v ruské informace na místě. Ovšem příčina nemusí být vždy u ministerstva, statistiky totiž zřejmě ne vždy nadhodnocuje záměrně.
Ve válečných podmínkách se podle Mišova mezi vojáky vymýšlejí schémata, jak vydělat peníze a oklamat své nadřízené. Ministerstvo obrany totiž loni v listopadu armádě slíbilo, že zaplatí 300 tisíc rublů za každé zničené letadlo, 200 tisíc za vrtulník, 100 tisíc za tank a 50 tisíc za lehká obrněná vozidla. Rusové tedy falšují ztráty, aby vydělali.
Podle důstojníka může armáda nahlásit zničení stejného tanku několikrát. „Řekněme, že je poškozený tank. A několikrát na něj vystřelí několik vrtulníků a střelec pokaždé za malou částku potvrdí, že bylo zničeno nové zařízení. A každý dostane zaplaceno za jeden tank,“ popsal Mišov armádní schéma. „Snaží se, aby to vypadalo, že se účastní nepřátelských akcí, i když se neúčastní. Řekněme, že jsou v Rusku, ale snaží se to udělat tak, aby podle dokumentů byli, řekněme, někde v Melitopolu nebo někde jinde,“ dodal.
Důstojník zároveň řekl, že nikdo z armády nevěří zprávám Igora Konašenkova, mluvčího ministerstva obrany, o množství zničené techniky. „Nikdo mu nevěří. Vědí, co se skutečně děje. Jen obyčejní civilisté nemají ponětí, co je tam venku. Přímí účastníci tomu ale samozřejmě nevěří, protože to není pravda,“ popsal s tím, že vojáci zprávám nevěří právě kvůli několikanásobnému ničení vybavení pro finanční zisk armády. „A nižší velitelé hlásí těm vyšším, že je všechno v pořádku, zničili jsme tam tolik vybavení, zničili jsme tam tolik jednotek. A Konašenkov sbírá snad všechno. A dochází k tomu, co jsem popsal – když je jeden tank zničen několikrát!“ přiblížil pochybnou ruskou komunikaci s tím, že souvisí s vysokou mírou korupce.
Obyčejní vojáci, ani důstojníci podle Mišova nevěří ani televizní propagandě. „Oni sami nevěří, že bojujeme za spravedlivou věc. Že jsou na Ukrajině nacisté, fašisté nebo že se proti nám připravoval útok a že bojujeme za naši vlast, a pokud všichni odmítnou bojovat, pak budeme zajati,“ řekl.
26letý Dmitrij Mišov uprchl nelegálně z Ruska 28. května, kdy Rusko slavilo Den pohraniční stráže. V litevském Vilniusu poskytl rozhovor pro BBC, ve kterém hovořil o tom, proč se nechce podílet na ruské agresi na Ukrajině, jak se více než rok snažil opustit ruskou armádu nebo právě co si armáda myslí o denních zprávách generála Igora Konašenkova. Následně se vzdal litevským migračním úřadům.