Premiér Babiš dosud nepředstavil ministry za hnutí ANO, což začíná vadit i jeho potenciálním partnerům. Po oznámeném konci kariéry ministra spravedlnosti Roberta Pelikána se často skloňuje jméno jeho „kreativní“ nástupkyně Taťány Malé, která by se však octla ve vážném střetu zájmů.
[ctete postid=“200945″ title=“Ekonomika brzdí. Vláda ANO opřená o KSČM je rizikem pro veřejné finance“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Třinecké-železárny-385×230.jpeg“ excerpt=“Průmyslová výroba začíná brzdit, což je varovný signál, že to nejlepší má naše “ permalink=“http://forum24.cz/ekonomika-brzdi-vlada-ano-oprena-o-kscm-je-rizikem-pro-verejne-finance/“]200945[/ctete]
Předseda hnutí ANO nemá ani po osmi měsících vládnutí bez důvěry jasno v tom, kdo nastoupí do jeho druhého kabinetu. Své ministry chce představit až po skončení referenda sociální demokracie v polovině června, což se nezamlouvá Janu Hamáčkovi. „Já bych uvítal, kdyby veřejnost co nejdříve věděla, kdo budou kandidáti za hnutí ANO,“ poznamenal předseda ČSSD.
Řada personálních chyb
Andrej Babiš svoje váhání zdůvodňuje tím, že se v minulosti dopustil řady personálních chyb, takže „se zkušeností a věkem se učí a víc přemýšlí, víc zvažuje pro a proti“. Neuralgickými body jsou ministerstvo obrany, kde je premiér ve sporu s „neřízenou střelou“ Karlou Šlechtovou, a ministerstvo spravedlnosti, kde podle svých slov nosí v hlavě dvě jména.
Podle kuloárových informací je jedním z nich současný Pelikánův náměstek Jeroným Tejc, což by ovšem mohlo působit jako výsměch potenciálním vládním partnerům ze sociální demokracie, kterou s hlasitým prásknutím dveřmi opustil. Ještě kontroverznější je druhá často zmiňovaná kandidátka na tento post, poslankyně za hnutí ANO Taťána Malá. Někdy je pro pořádek ještě zmiňováno jméno třetího „vzadu“, současného náměstka ministra vnitra Petra Mlsny.
Malá absolvovala práva na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě miliardáře Miroslava Kurky, které byla před třemi lety slovenským ministerstvem školství kvůli vážným chybám ve studijním programu pozastavena akreditace. Tlak byl vyvolán hlavně Českou advokátní komorou, která odmítala přijímat absolventy této školy mezi koncipienty a nechtěla je připouštět k advokátským zkouškám.
Právní experimenty
To nijak nebrání tomu, aby dnes byla Malá vážnou kandidátkou rovnou na pozici ministryně spravedlnosti v Babišově vládě „odborníků“. Tato vášnivá a mimořádně loajální obhájkyně trestně stíhaného premiéra se už uvedla některými „kreativními“ právními nápady.
„Co brání tomu, aby se řešení té kauzy posunulo o čtyři roky, nebo prostě do doby, než budou nové volby. Co se stane?“ vznesla otázku letos v lednu jako členka mandátového a imunitního výboru před druhým hlasováním o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ve sněmovně. Nebrala v úvahu současný právní stav, přikazující orgánům činným v trestním řízení konat bezodkladně, což vyvolalo v justičních kruzích přinejmenším údiv, ne-li přímo zděšení.
O tom, že je Malá vážně ve hře, svědčí i opatrná reakce vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, jindy velmi tvrdé vůči svým oponentům, prosazujícím například policejní reorganizaci. V nedávném rozhovoru pro portál Seznam opakovaně odmítla její zcela neprofesionální vyjádření komentovat, místo aby jej označila za naprosto odsouzeníhodné tím spíše, že ho vyslovila právnička a adeptka na ministryni spravedlnosti.
Riziko střetu zájmů
Deník Právo zjistil další skutečnosti (9. 6. 2018) související s případným angažmá Malé ve vládě. Je jím vážné riziko střetu zájmů, které sice sama odmítá, ale deníkem oslovení experti jsou jiného názoru. Ostatně octla se v něm už jako poslankyně.
Politička ANO se stala letos v dubnu společně s manželem Ondřejem Malým spolumajitelkou společnosti Insolvence CZ, která radí dlužníkům i věřitelům a vede insolvenční řízení.
Zároveň se aktivně zapojila do tvorby novely insolvenčního zákona. V téže době předložila s kolegou z klubu ANO Patrikem Nacherem legislativní návrh, který má mimo jiné zmírnit podmínky pro oddlužení lidí proti těm, které navrhoval současný ministr Pelikán. Řeší i odměny pro insolvenční správce, tedy právníky, kteří po celý proces osobního bankrotu na dlužníka dohlížejí. Insolvenčním správcem je i její manžel.
Právo dále uvádí, že kromě byznysu spočívajícího v pomoci lidem s cestou k osobnímu bankrotu, je Malý současně propojen se zcela protichůdným obchodem. Spoluvlastní firmu Swisscredit, která má v náplni práce poskytovat lidem mikropůjčky, tedy úvěry do 75 tisíc korun.
Projde jí úplně vše?
„Paní Malá si asi myslí, že už může projít úplně vše. Její jmenování ministryní by bylo trpkým výsměchem snaze o rozumná pravidla oddlužení, insolvencí a exekucí,“ reagoval ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Střet zájmů s pozicí případné ministryně spravedlnosti bije do očí. Není možné podnikat v insolvencích, ještě půjčovat lidem úvěry a pak hrát nezávisle roli tvůrce pravidel,“ dodal.
Podobně se vyjádřil i expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle. „Pokud se manžel potenciální ministryně Malé živil poskytováním mikroúvěrů, které jsou svým způsobem značně problematickým oborem podnikání, je to překvapení. Obávám se, že pohled na férové zadlužování a spravedlnost by tím mohly být trochu vychýleny,“ prohlašuje.
Nelíbilo se mu ani to, že manžel poslankyně působí jako insolvenční správce. „Považuji to za potenciální střet zájmů. Už jenom proto, že v současnosti se vede diskuse o tom, jak by měli být správci odměňováni,“ tvrdí Hůle s tím, že správci údajně logicky požadují zvýšení platů, přičemž v přepočtu na poměry dané země mají dokonce vyšší platy než například v sousedním Rakousku nebo Německu.
Nápady ve správných rukou
Taťána Malá se brání, že by se v tomto hypotetickém případě podílu ve společnosti vzdala. Tím by se ovšem se střetem zájmů „vyrovnala“ podobně jako Andrej Babiš, který vložil svůj Agrofert do svěřenského fondu pod kontrolu nejbližších spolupracovníků a své manželky, i když v nesrovnatelném mikroměřítku.
[ctete postid=“200642″ title=“Snaha vlády ANO a KSČM zdanit restituce je protiprávní a narazí na Ústavní soud“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Jiřský-klášter-385×230.jpeg“ excerpt=“Komunisté vydírají vládu a premiér Babiš kývl na jejich návrh zdanit církevní “ permalink=“http://forum24.cz/snaha-vlady-ano-a-kscm-zdanit-restituce-je-protipravni-a-narazi-na-ustavni-soud/“]200642[/ctete]
Vycházející hvězda hnutí ANO před dvěma lety odpovídala jako „nadějná politička 2016“ na otázky portálu Forum 50 %. Na dotaz, co je pro ni politika, odvětila: „Politika je místo, které je prošpikováno nejrozličnějšími úmysly, zájmy, nápady, projekty, lidmi a plány, které když se dostanou do správných rukou, dokážeme zpracovat tak, aby sloužily lidem, a je jen na nás, jaké ruce k té práci pustíme.“
Dnes Babišovo hnutí pouští k práci na celostátní úrovni poprvé po Listopadu 89 komunisty a je pozoruhodné sledovat, kolik jeho „odborníků s nejrozličnějšími úmysly a zájmy“ se přitom ocitá ve střetu zájmů. Ostatně ryba smrdí od hlavy.