Švédsko dosud Ukrajině darovalo padesát bojových vozidel pěchoty CV90 a v rámci další pomoci jich bránící se zemi dodá ještě čtyřicet. „Řekli bychom, že je tím nejlepším, co v celé armádě máme,“ prohlásil v reportáži deníku Expressen důstojník Serhij Dibrov.
Ukrajinští vojáci o obrněnci CV90 mluví jako o taxíku na bojišti se smrtícím dělem na střeše. V době, kdy v Kurské oblasti zahájila ukrajinská armáda novou ofenzivu, probíhá výcvik čerstvých posil pěchoty, převážně mobilizovaných civilistů. Na střelnici u ukrajinského města Sumy nedaleko ruských hranic v době návštěvy reportéra trénovali zaujímání pozic v terénu a vykládání obrněnce.
Ten je součástí 21. mechanizované brigády a od srpnové ukrajinské ofenzivy se několikrát účastnil bojů uvnitř Ruska, kde ukrajinské síly stále drží město Sudža. Vojáci oceňují především jeho obratnost a rychlou střelbu. Ve věži je umístěno automatické dělo ráže 40mm, které může vystřelovat tříštivé granáty i protipancéřové střely.
„Můžeme střílet na většinu obrněných vozidel a dokonce i na tanky a proti pěchotě,“ pochvaluje si řidič Serhij, který před necelými dvěma lety absolvoval tříměsíční výcvik ve Švédsku. „Jsme jako taxík, který jezdí na frontu a rozváží vojáky, jídlo, munici a evakuuje raněné,“ popsal hlavní úkol posádky CV90.
Zaskočení Rusové
Další funkcí, kvůli níž je teď CV90 pro Ukrajince k nezaplacení a která původně nebyla ve hře, je rychlopalná houfnice. Velitelé vozidel se naučili dělo používat jako houfnici a na základě souřadnic mohou střílet na cíle ve vzdálenosti až 10 kilometrů a zasahovat v okruhu 20 metrů.
„S pěti střelami za sekundu, které všechny dopadnou na tak malou plochu, to má dobrý efekt,“ podotýká Serhij Dibrov. Vypráví, že když poprvé použili dělo tímto způsobem, ruské jednotky byly velmi zaskočené. V rozhovorech odposlechnutých v radiotelefonu prý bylo slyšet, jak se mezi sebou vojáci baví, čím že to byli ostřelováni.
„Dalo by se říct, že naše chudoba a nedostatek munice a zbraní nás naučily používat to, co máme, novým způsobem. Teď se z tohoto způsobu střelby tříštivými granáty stala standardní technika,“ dodává důstojník.
Úspěchy CV90 se na ruské straně setkávají s logickou odezvou – švédský obrněnec se stal jedním z prioritních cílů nepřítele. „Jakmile uvidí CV90 v poli, vrhnou vše, co mají, na jeho vyřazení. Vozidlo je velmi důležitou posilou naší pěchoty. Jediné, co si člověk může přát, je, abychom jich měli víc.“
Další inovací, která se vyvinula během téměř tří let plnohodnotné války, kdy Rusko neustále mění svou taktiku, je pokrytí obrněnců maskovacími sítěmi, které účinně zastavují útoky ruských dronů.
Jak již deník FORUM 24 informoval, loni v prosinci začal závod BAE Systems Hägglunds se sídlem ve švédském Örnsköldsviku vyrábět první bojová vozidla pěchoty CV90 pro českou armádu. Celkem je objednáno 246 kusů v hodnotě necelých 60 miliard korun, prvních deset má Česko dostat příští rok.