Delegace amerického kongresu navštívila Tchaj-wan, aby posílila vztahy mezi ostrovem a USA. Ujistila tam vysoké úředníky, že za nimi budou Spojené státy pevně stát bez ohledu na výsledky prezidentských voleb v USA a vysvětlila nejasnosti ohledně podpory Ukrajiny. Návštěva také rozčílila Čínu.
Tento týden navštívila Tchaj-wan delegace amerických kongresmanů v čele s republikánem Mikem Gallagherem, který ve sněmovně reprezentantů stojí v čele výboru zabývajícího se ohrožením Spojených států ze strany komunistické Číny.
Kongresmani se setkali s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen a s viceprezidentem Laj Čching-tem, který vyhrál lednové prezidentské volby a v květnu se ujme úřadu. Peking návštěvu odsoudil jako americké vměšování do vnitřních záležitostí Číny.
Mike Gallagher hned na úvod návštěvy ujistil, že ať už vyhraje nadcházející prezidentské volby kdokoli, americká podpora Tchaj-wanu bude pokračovat. Uvedl, že je nesmírně silná a stále roste. Potenciál Trumpova vítězství v prezidentských volbách v USA a možnost, že by to mohlo vést ke změně tradiční americké podpory Tchaj-wanu, totiž jeho vůdce znepokojuje. „Lidé na Tchaj-wanu by si měli být jisti, že bez ohledu na to, jak kruté budou naše volby, Amerika bude pevně stát při Tchaj-wanu,“ řekl Gallagher. Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen za pokračující pomoc při posilování obrany ostrova poděkovala a řekla, že doufá, že americko-tchajwanské kontakty budou letos častější.
Tchajwanští vysocí představitelé se zároveň opakovaně ptali členů delegace, co tedy představuje pozastavená pomoc Ukrajině pro závazky USA bránit ostrov před potenciální čínskou agresí. „Tchaj-wan se extrémně zajímá o Ukrajinu a extrémně se obává, že bychom mohli z Ukrajiny odejít,“ řekl k tomu na konci třídenního setkání poslanec Mike Gallagher.
Americká pomoc Tchaj-wanu je totiž v balíku společně s pomocí pro Ukrajinu a Izrael. Tento dodatek k národní bezpečnosti, který zahrnuje americké financování ve výši 1,9 miliardy dolarů na doplnění zásob zbraní směřujících na Tchaj-wan, minulý týden schválil senát. Předseda sněmovny reprezentantů Mike Johnson ovšem plánuje zákon v případě, že nebude obsahovat ustanovení o zpřísnění bezpečnosti hranic, blokovat.
Patová situace v kongresu, zmražení americké vojenské pomoci Kyjevu a docházející zásoby munice a dalšího materiálu v předních liniích na ukrajinské frontě vyděsily tchajwanské vedení, jelikož je na amerických zbraních také silně závislé, aby jimi odrazovalo hrozby čínského vůdce Si Ťin-pchinga, přičemž se ostrov potýká s velmi omezenými dodávkami už nyní a na dodávky zbraní v hodnotě 19 miliard dolarů stále čeká.
Podle Gallaghera se ale tyto problémy v dohledné době nevyřeší, přičemž situace podle něj vyžaduje kreativní řešení, včetně přesunu výroby amerických vzdušných a ponorných dronů na Tchaj-wan, aby se urychlilo jejich nasazení u tchajwanských vojenských jednotek. „Koprodukce obranných technologií na Tchaj-wanu by měla další výhodu v tom, že by pomohla umístit zbraně a posílit odstrašení, takže Si Ťin-pching si dvakrát rozmyslí, než uvěří, že by Lidová osvobozenecká armáda mohla rychle a snadno převzít kontrolu nad ostrovem,“ řekl Gallagher.
Čína návštěvu USA odsoudila. „Čína vždy rezolutně protestovala proti jakýmkoli oficiálním kontaktům mezi Spojenými státy a tchajwanskými úřady,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning, přičemž vyzvala Spojené státy, aby přestaly podporovat ty, kdo vedou kampaň za nezávislost Tchaj-wanu.