Napětí, které několik posledních týdnů panuje mezi Čínou a Tchaj-wanem, se stále nezmenšuje. Po návštěvě Nancy Pelosiové na ostrově, který asijská velmoc pokládá za svou vzbouřeneckou kolonii, zaznívala slova o možné válce. Podle posledních zpráv se zdá, že se na ni stále připravují obě strany.
Čína na návštěvu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických Nancy Pelosiové zareagovala nejen ostrými prohlášeními, ale také vojenským cvičením, které se odehrávalo blízko Tchaj-wanu. K útoku na ostrov zatím sice nedošlo, ale atmosféra v oblasti je velmi napjatá. Tchajwanská armáda na výhrůžky Číny zareagovala jasným gestem, píše web zpravodajského kanálu Al Jazeera.
Konkrétně se jedná o představení nové stíhačky F-16V, která se stane plnohodnotnou součástí tchajwanských bojových sil. Nový stroj se poprvé představil při nočním testu, který měl poslat na pevninu jasný vzkaz, že pokud Číňané zaútočí, musí počítat s tvrdou odvetou.
Stíhačka, naložená protilodní střelou, vzletěla ve středu z letecké základny ve východním okrese Hualien. Tchaj-wan oficiálně test označil za cvičení bojové připravenosti. Pozemní posádka před novináři předvedla, jak rychle dokáže letoun naložit, včetně střel Harpoon společnosti Boeing Co. Stíhaček se následně dostalo do vzduchu ještě šest. Všechny se zaměřily na průzkum a simulaci možného střetu s čínskými letouny.
První letka stíhaček americké výroby F-16V se předvedla již minulý rok v listopadu. Jednalo se o modernizovanou a mnohem dokonalejší verzi starších stíhaček F-16 z 90. let 20. století. Nešlo však o akci, která by měla Číně ukázat letouny v bojové pohotovosti.
Taiwan showcases most advanced fighter jet after China drills https://t.co/TLC0zFDArx pic.twitter.com/iNWByELkU9
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 17, 2022
„Tváří v tvář hrozbě ze strany nedávných vojenských cvičení čínských komunistických sil jsme zůstali ostražití a zároveň jsme zavedli koncept ‚bojiště všude a výcvik kdykoli’, abychom zajistili národní bezpečnost,” stojí v prohlášení tchajwanského letectva.
Mluvčí ministerstva obrany Sun Li-fang uvedl, že čínská vojenská cvičení, odehrávající se v blízkosti ostrova, byla do jisté míry pro armádu prospěšná. „Tato příležitost nám dala prostor, abychom si vyzkoušeli veškeré formy výcviku, a díky tomu zlepšili naše současné metody a zvýšili naši bojovou efektivitu,“ sdělil.
Tchajwanská prezidentka Tsai Ing-wen ovšem připomněla, že samosprávný ostrov se nesnaží provokovat nebo eskalovat napětí s Pekingem.