Nechutný tyátr, nechutné zneužití policie, nechutná vyfantazírovaná obvinění, nechutná reakce odpůrců. To vše platí o zatím poslední bitvě o ovládnutí České televize, ve které významné role hrají oblíbenkyně Václava Klause staršího Hana Lipovská a celonárodně oblíbená youtuberka Jana Bobošíková. Obě dámy se soustavně snaží upoutávat na sebe pozornost, a paní Bobošíková si skrze svůj youtube kanál a slečnu Lipovskou vyřizuje své osobní křivdy z toho, že ji před dvaceti lety vypískali z Kavčích hor. Věc ale eskaluje, a do svého režírovaného tyátru obě dámy doslova zneužily policii. Ale kousky slečny Lipovské už natolik upoutaly předsedu poslaneckého klubu KDU-ČSL, že navrhuje její odvolání z Rady ČT.
Stručná rekapitulace: Paní Bobošíková zveřejnila 31. března díl svého pořadu Aby bylo jasno, kde nařkla ředitele České televize ze střetu zájmů. O několik dní později mělo být zasedání Rady ČT. Slečna Lipovská, její kamarádka, která za Institut Jany Bobošíkové podepisuje dokumenty (což jí jako radní ČT zapovídá zákon), dorazila na zasedání Rady ČT v doprovodu dvou policistů v civilu. Ti vešli do budovy, zůstali za dveřmi, kde rada zasedala, a vyčkali, až slečna Lipovská zopakuje a trochu rozvine obvinění ředitele Dvořáka ze střetu zájmů. Šlo o prakticky stejné informace, které zazněly z úst paní Bobošíkové před několika dny v jejím pořadu. Paní Bobošíková jej vysílala bez ochranky. Poté slečna Lipovská odešla i se svým policejním doprovodem.
SPD doporučila policejní ochranu
Když kolem věci vypukl skandál, na dotaz novináře Reflexu „Žádala jste policii o ochranu?“ slečna Lipovská odpověděla: „Podepsala jsem mlčenlivost, takže o této věci nemohu konkrétně příliš mluvit. Když se podíváte do příslušných zákonů a předpisů, tak chráněná osoba musí dát souhlas s poskytnutím ochrany, nemůže být chráněna proti své vůli. Ale na druhou stranu já sama od sebe bych nikdy nežádala o poskytnutí policejní ochrany, pokud bych k tomu nebyla vyzvána odborníky. V tomto případě se jednalo čistě o zajištění výkonu funkce člena rady. Existovala důvodná obava, že bych nemohla přednést svá zjištění.“
Tedy zjištění tak důvěrná a překvapující, že byla již týden zveřejněná kamarádkou slečny Lipovské Janou na youtube.
Zdroj: Screenshot / JXD
Pak ale přinesl Respekt informace, že slečna Lipovská v Reflexu trochu mlžila: „Přišla na policii odpoledne před jednáním rady, v úterý 6. dubna. Policistovi z odboru extremismu a terorismu sdělila, že se cítí být ohrožena na životě. A podala na místě trestní oznámení – to je podmínka, aby mohla být člověku přidělena ochrana. Policistům sdělila i jména expertů na bezpečnost, kteří ji sami vyzvali, ať se obrátí na policii, a ona je tedy poslechla. Prvním z nich je poslanec a předseda poslaneckého výboru pro bezpečnost Radek Koten ze strany SPD. Druhým je sociální demokrat Antonín Staněk, místopředseda sněmovního výboru pro obranu.“
Role policie
Radek Koten, člen hnutí SPD, od října 2017 poslanec Poslanecké sněmovny PČR, je jednatelem firmy, co se zabývá servisem a prodejem výpočetní techniky. Antonín Staněk je vysokoškolský pedagog, od října 2017 sociálně demokratický poslanec Poslanecké sněmovny PČR. Absolvoval učitelství předmětů český jazyk – občanská nauka na Pedagogické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Tam donedávna působil jako proděkan a vedoucí Katedry společenských věd. Bezpečnostní experti jak hrom. Ale když to radil někdo od Okamury, tak prostě na policii jít slečna Lipovská musela!
„Obrátím se na GIBS se žádostí, aby prověřila postup pražské policie ve věci paní Lipovské. Jsem přesvědčen, že šetření ukáže, že policie nijak nepochybila,“ napsal na twitter ministr vnitra Hamáček po celém skandálu. A já mu musím – ač mám k dispozici jen informace zveřejněné slečnou Lipovskou a z médií – dát za pravdu. Pokud přijde na policejní stanici žena v exponované veřejné funkci, řekne, že na tom a tom místě jí bude hrozit nebezpečí, ale že tam přesto půjde, i když by se jen mohla připojit online? Když tak učiní v termínu, který neumožní policii její oznámení prověřit, a do toho místa, kde cítí hrozbu, prostě jde, tak jí policie tu ochranku de facto dát musí. Důstojník, který by ji odmítl, by totiž šel sedět, kdyby se slečně Lipovské opravdu – třeba úplnou náhodou – něco stalo.
Pamatujete se na manžele, které zavraždil jejich schizofrenní syn přesto, že volali policii? A že jim policie tu ochranu odmítla? Tu causu – i to, že ti policisté po dvojnásobné vraždě, kterou duševně nemocný spáchal, skončili před soudem – zná každý policista. Jako memento. A pokud na policii slečna Lipovská – jak píše Respekt – sdělila, že jí návštěvu policie doporučili dva poslanci? Přestože nepochybuji, že oba důstojníci, co slečnu Lipovskou doprovázeli, měli na celou akci zcela jasný názor, jít tam prostě museli. Takže – ano, tu ochranku si skutečně zařídila slečna Lipovská. Policie jí ochranku přidělila, ale na základě informací, co policistům sama slečna Lipovská sdělila, a tak narychlo, že to nedostačovalo k prověření důvodnosti jejího podání.
Seznam Zprávy: Informace od Lipovské jsou překroucené
Obvinění ředitele Dvořáka z úst nejdříve paní Bobošíkové a pak slečny Lipovské prověřily Seznam Zprávy. „Lipovská varovala před ohrožením českých komunikačních sítí s pomocí překroucených informací. Ekonomka zkreslila nejen informace o roli a významu Gopasu (společnost Gopas, ve které ředitel ČT Dvořák v současnosti drží čtvrtinu akcií), ale také o domnělé „americké neziskovce“ SANS Institute.
„V případě společnosti Gopas se jedná o renomovaného dodavatele vzdělávacích služeb, který vyhrál některá z otevřených výběrových řízení pořádaných NÚKIB na dodávku specializovaných kurzů, které pravidelně organizujeme pro prohlubování kvalifikace našich zaměstnanců,“ uvedl na dotaz Seznam Zpráv mluvčí NÚKIB Jiří Táborský. Totéž podle něj platí i o americkém SANS Institute. SANS Institute není žádná neziskovka, nýbrž komerční značka americké společnosti The Escal Institute Of Advanced Technologies.“
Pokud si veřejnoprávní radní zařídí policejní ochranku na to, aby na jednání velmi důležité instituce zopakovala lži, šířené její dobrou kamarádkou, je něco ve zcela zásadním nepořádku. Stejně tak zásadní je, že k těmto zjištěním slečna Lipovská hlasitě mlčí.
K článku v Seznamu úplně, k článku v Respektu napsala na facebooku: „K Policii ČR (Odpověď na dotaz serveru Echo 24): Nebudu mediálně reagovat na směsici „informací“, nepravd, polopravd a výslovných lží časopisu Respekt. Předpokládám ale, že reagovat budou odpovědné osoby na to, že Respekt nepřímo, a věřím, že nepravdivě, naznačuje únik informací z protokolů Policie ČR. O formě a rozsahu ochrany mé osoby ze strany Policie ČR nemohu hovořit – jednak z důvodu mé bezpečnosti, jednak z důvodu podepsané mlčenlivosti.“ Je jasno.
Histrionský manipulativní konstrukt
Paní Bobošíkové se ale samozřejmě do Aby bylo jasno vyjádřila. Paní Bobošíková 13. dubna zveřejňuje další díl pořadu s názvem „Lži, manipulace a dehonestace – kampaň České televize proti Haně Lipovské a Policii ČR.“
V něm zopakuje, že slečně Lipovské byla přidělena ochranka, a znovu obviní ředitele Dvořáka ze střetu zájmů. A že zpravodajství ČT o tom, že slečna Lipovská si někam přivedla policii, je toxicky manipulativní. A taky že policie nebyla při zasedání rady. V tu chvíli se ozve hlas slečny Lipovské, až strojově deklamující, že policie nebyla na zasedání, ale zůstala přede dveřmi. Přednes budí dojem, že čte připravený text. Dále prý podle paní Bobošíkové ČT lže větou moderátorky Augustové „policisté vstoupli do budovy ČT bez vědomí vedení televize“. A doloží to svědectvím své kamarádky. Ozve se opět strojová deklamace slečny Lipovské, a říká, že policisté o své přítomnosti informovali vedení ochranky. A dostali kartu pro hosty. Poté si paní Bobošíková vezme slovo zpět a stěžuje si opět na ČT. A na poslance, třeba Lukáše Kolaříka či manažera ČT Víta Koláře, dříve (sic!) tajemníka Karla Schwarzenberga, kteří se nad tím tyátrem slečny Lipovské pozastavili.
Causa je uměle vytvořený konstrukt, který má upoutat pozornost a posloužit paní Bobošíkové jako další náboj v její nekončící bitvě proti České televizi, odkud ji vypískali. Což se jim snaží ze všech sil i po dvaceti letech vrátit. Proč se k tomuto chování nechává zneužít či zmanipulovat slečna Lipovská, proč deklamuje infantilní pseudoargumenty typu „v televizi lžou, když říkají, že vedení televize nevědělo o těch policistech, oni o sobě přece řekli vedení ochranky,“ nevím. Celý pseudoskandál s ohrožením slečny Lipovské nese rysy, které mívají vyfantazírovaná dobrodružství pacientů s histrionskou poruchou osobnosti či histrionskou neurózou.
Konec vše napraví
Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek po celém incidentu vyvolaným dvojicí Lipovská–Bobošíková navrhl, aby parlament odvolal Hanu Lipovskou z Rady ČT, neboť její členové nesmějí v radě vyvíjet činnost v zájmu některé politické strany či hnutí. Pan poslanec Bartošek soudí, že tak paní Lipovská činí, protože vystupuje spolu s Janou Bobošíkovou jménem Institutu svobody a demokracie. Nevládky paní Bobošíkové. Tak doufejme, že neutěšený stav v radě dá parlament brzy do pořádku a slečna Lipovská se bude moci věnovat práci pro Institut svobody a demokracie naplno, bez utrácení času na sezeních Rady ČT.
P.S.: S celou nechutnou událostí se pojí jedna ještě o trochu nechutnější. Novinář Tomáš Etzler svým výrokem směrem k paní Lipovské, že je „špinavá čubka“, prokázal, že je ubohý sprosťák. Stejně hulvátský primitiv jako veřejnoprávní radní pan Lubomír Veselý zvaný Xaver, co nazval novinářku Hovorkovou tituly „svině a zrůda“. Oba dva se veřejně dopustili na adresu žen výroků, které se – v případě, že je podobné sprostotě k ženě přítomen muž, co ještě má koule – standardně hodnotí políčkem na sprosťákovu tvář.