Představte si, že budete schopni procházet se svými vzpomínkami jako na Instagramu, zopakovat si oblíbené životní okamžiky a zálohovat si je.
Může to mít ovšem i méně příjemnou variantu. Do vaší mysli se nabourá nějaký hacker a vašich vzpomínek se zmocní a pohrozí, že vám je vymaže, pokud nezaplatíte výkupné.
Vypadá to jako námět pro sci-fi? Jak píše na serveru BBC.com Pablo Uchoa, nemusí to tak být, protože už jsou tady první hmatatelné náznaky, že technologie by mohla k něčemu takovému dospět.
Pokroky v oblasti neurotechnologie nás přiblížily k možnosti posílit naši paměť a během několika desítek let s nimi manipulovat, dekódovat je a znovu zapsat.
Technologií, která by mohla podpořit takový vývoj, jsou mozkové implantáty, které se rychle stávají běžným nástrojem neurochirurgů. Nabízejí možnost hluboké stimulace mozku (DBS), což by umožnilo léčbu široké škály stavů, jako je třes, Parkinsonova choroba a obsedantně-kompulzivní porucha. Možná by mohly pomoci při kontrole diabetu a potírání obezity.
Tyto technologie se dnes zkoumají kvůli možnostem léčby depresí, demence, Tourettova syndromu a dalších.
Zatím je všechno na počátku a vědci zjišťují, jak léčit poruchy paměti, ke kterým dochází po nějaké traumatické události.
Americká agentura pro obranné výzkumné projekty (DARPA) má program směřující k vývoji a testování „bezdrátového a plně implantovatelného neurálního rozhraní“, které by pomohlo obnovit ztrátu paměti vojáků postižených traumatickým poraněním mozku.
„Nebyl bych vůbec překvapen, kdyby v příštích 10 letech existoval komerčně dostupný implantát paměti,“ říká Laurie Pycroft, výzkumný pracovník z Nuffield Department of Surgical Sciences na University of Oxford.
Během dvaceti let se tato technologie může vyvinout natolik, že nám umožní zachytit signály, které vytvářejí naše vzpomínky, posílit je a vracet do mozku. V polovině století se můžeme ohledně kontroly a schopnosti manipulovat s pamětí dostat ještě dál.
Podle Pycrofta by ovšem bylo riskantní, kdyby se možnost takové kontroly a řízení mysli dostala do nesprávných rukou. Pak by nějaký hacker mohl ovlivnit jednání člověka a jeho duševní stav. Mohl by také vyhrožovat, že vymaže něčí vzpomínky, pokud nedostane zaplaceno.
V roce 2012 se výzkumníkům University of Oxford a University of California podařilo zjistit informace, jako čísla bankovních karet a PIN kódy, sledováním mozkových vln lidí používajících herní sluchátka.
Carson Martinez, odborník na zdravotní politiku, říká: „Můžeme si představit, že v budoucnu se mozkové implantáty zvyšující paměť mohou stát realitou.“ Pokud jde o hrozbu „únosu mozků“, není to ještě na pořadu dne, ale je dobré o takové hrozbě vědět předem. Už dnes je ale možné ohrozit lidi, co mají kardiostimulátor.
Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) uvedl, že by někdo mohl ve zlém úmyslu s přístojem manipulovat, změnit rychlost srdečního rytmu, vybít něčí baterii, což by mohlo vést k úmrtí.
Třeba se ukáže, že všechno nepůjde tak rychle a s takovými výsledky, jak se to dočteme v populárních materiálech o vědě. V každém případě se ale určitě dočkáme zajímavého vývoje, který přinese i mnoho nezamýšlených důsledků.
(S použitím informací v článku Could hackers ‚brainjack‘ your memories in future? na BBC.com)