Lokální ohnisko koronaviru se přesunulo z pražského diskotékového klubu Techtle Mechtle rovnou do nejvyšších pater politiky – na rezort zdravotnictví, kde se opět ukazuje pár podstatných nesrovnalostí. Pojďme si celou situaci přehledně rozebrat.
Příběh nového ministerského ohniska nákazy započal tento týden v úterý při rutinní schůzce Centrálního řídícího týmu na Úřadu vlády. Setkali se na ní hlavní hygienička Jarmila Rážová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, plukovník Petr Šnajdárek nebo vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla, a také premiér Andrej Babiš, který pak tuto skutečnost odpoledne potvrdil na Radiožurnálu spolu s další klíčovou informací. „Paní hlavní hygienička Rážová – seděli jsme tady dnes asi dvě hodiny celý tým, i ministr zdravotnictví tady byl,“ uvedl v úterý odpoledne.
Druhý den se objevila informace o tom, že právě hlavní hygienička Rážová je nakažena nemocí COVID-19. Později se k této zprávě přidal s potvrzeným pozitivním testem i šéf Ústavu zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) Ladislav Dušek. Protože přišli do kontaktu s obrovským množstvím lidí, do karantény musel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (s negativním testem), přičemž hygienici vyhodnotili (prozatím) 157 lidí, kteří musí také do izolace, popřípadě na test. Šlo o lidi, které hygienici vytrasovali a kteří se s Rážovou setkali na víc než 15 minut.
V této souvislosti se nabídla otázka, zda by karanténa neměla být nařízena i premiéru Babišovi, mj. spadajícímu do ohrožené skupiny starších občanů. Odpověď je jednoduchá: neměla a nemusela. Odpovědnost přehodil na pražskou hygienickou stanici – její ředitelka Zdeňka Jágrová mu prý sdělila, že na něj se žádná takováto omezení nebudou vztahovat. Přitom se podle Novinek.cz ani nenechal otestovat.
Předseda vlády to vysvětloval tím, že „téměř všude nosí respirátor FFP2“, v místnosti se větralo a byly tam vysoké stropy. „Pan premiér byl ve vzdálenosti větší než dva metry, měl nasazený respirátor. My jsme bezesporu byli v mnohem intenzivnějším kontaktu,“ poznamenal ministr zdravotnictví Vojtěch.
Mimochodem, když vicepremiér a dvojí ministr resortů dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček přišel krátce a na dálku do kontaktu s člověkem pozitivním na koronavirus, okamžitě šel po dohodě s hygieniky do preventivní karantény. I přes to všechno premiér prostě nemusí.
„Všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější,“ komentovala to na Twitteru opoziční ODS. Působí to, jako by si Babiš uvědomoval, že když mu za dobu, co je ve veřejné funkci, prošlo už tolik problematických kauz, tak porušení koronavirových pravidel je vlastně to nejmenší.
Respirátory každému seniorovi, snad je ve schránce najdou
Nesedí ani premiérovo tvrzení, že skoro všude nosí respirátor. Protože je velmi aktivní na sociálních sítích, není těžké si dohledat, že jen za tento týden respirátor neměl na pondělní schůzce s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, ale ani v úterý, kdy se na oslavě 75. výročí nezávislosti Vietnamu setkal v bezprostřední blízkosti s několika desítkami lidí.
Andrej Babiš bez roušky i respirátoru, zato v hloučku několika desítek lidí.
Mezitím probíhalo trasování dalších lidí, kteří přišli do styku s nakaženými. Mezi těmito lidmi je podle informací Seznamu Zprávy 125 lidí z ministerstva zdravotnictví a 23 novinářů. „Během jediného týdne jsem již ve druhé karanténě. První, nařízená hygienou, skončila v pátek. Druhou jsem si již raději naordinoval sám,“ napsal například moderátor ČT Václav Moravec, který uvedl, že je na koronavirus negativní.
Ve čtvrtek odpoledne k nim přibývali další. Svůj program zrušili a do karantény raději šli ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, ministr zahraničí Tomáš Petříček, několik zaměstnanců ministerstva financí včetně náměstkyně Lenky Dupákové.
O slovo se v této nepřehledné situaci následně znovu přihlásil premiér Babiš, když ve čtvrtek odpoledne ve svém Rádiu Impuls slíbil, že občanům nechá rozdat respirátory, když je přece on jakožto příslušník rizikové skupiny všude nosí.
„Chtěli bychom je lidem rozeslat prostřednictvím České pošty, k dispozici je 12 milionů respirátorů třídy FFP2 a desítky milionů roušek,“ řekl s tím, že by je tuzemští senioři rozhodně měli dostat.
Ti však už od 21. března marně každý den kontrolují své schránky, kam Babiš slíbil doručit všem českým občanům ochranné roušky (viz jeho Twitter). Dodnes tomuto slibu nedostál. Pouze využil strachu z koronaviru, který byl v té době nejsilnější, vylepšil si image, a Čechům tak nezbylo nic jiného než usednout k šicímu stroj a roušky si ušít na vlastní pěst.
Situace nového ohniska nákazy na ministerstvu zdravotnictví připomíná kauzu klubu Techtle Mechtle, kde se v polovině července nakazilo na 165 lidí, protože popíjeli drink jedním brčkem. I když počty nakažených na ministerstvu zatím samozřejmě nedosahují takových čísel, je to ukázkou toho, jak ti nejzodpovědnější, kteří rozhodují o boji s koronavirem, nařízení sami zvládají. Nedisciplinovaně a nekompetentně. A to ani nemusí pít stejným brčkem.