Hnutí ANO se konečně rozhodlo, že by bylo vhodné alespoň předstírat, že má nějaký program. A tak Andrej Babiš předstoupil před své spolustraníky a před televizní kamery, aby zběžně představil několik důležitých bodů, z nichž ovšem ani jeden nenapsal, protože jak již před časem sdělila jeho mluvčí, neumí psát na počítači. K počítačové gramotnosti se naštěstí nedostal, alespoň nám ale řekl, že nás bude chránit před uprchlíky, stát se bude starat o udavače a někdo tak neschopný jako současný ministr dopravy nám postaví spoustu kilometrů dálnic.
Blížící se volby jsou podle Babiš nejdůležitější v historii České republiky – a v tom s ním souhlasíme. „Je to poslední pokus zbavit se nesnesitelné korupční hydry,“ prohlásil, zopakoval, že tradiční strany proti němu vedou kampaň a účelovku, do níž jsou zataženy i jeho děti, a tak nezbylo než nazvat program Teď, nebo nikdy. „Mě nezastaví. Já to nevzdám,“ hřímal Babiš.
A teď už k tomu, co nám hnutí ANO vlastně nabízí. Tak předně: Marketingoví odborníci, kteří pro Babiše pracují, dobře vědí, že voličská základna se proměnila a je velmi podobná té, která fandí Miloši Zemanovi. A tak byla hned prvním bodem – v 6. nejbezpečnější zemi světa – bezpečnost. Babiš chce uzavření vnější evropské hranice, chce zastavit terorismus a odmítá euro, po němž dříve volal.
Dalším skvělým způsobem, jak si získat voliče, je samozřejmě to, že jim naslibujete více peněz. „Lidi se musí mít líp,“ oznámil Babiš. Chce tedy přidat učitelům, sociálním a kulturním pracovníkům o 50 procent (samozřejmě není jasné, jak to udělat) a navýšit důchody.
Jelikož poslanecká sněmovna je zbytečná žvanírna, přeje si šéf ANO klouzavý mandát, snížení počtu ministrů ze 16 na 13 a jednokolové volby do senátu. Při nízké účasti by tím samozřejmě dosáhl dalšího oslabování horní komory parlamentu, kterou se stejně chystá zrušit.
Babiš hodlá chránit tzv. whistleblowery, tedy lidi, kteří budou udávat korupci. Což chápeme, protože s udáváním má šéf hnutí ANO dobré zkušenosti. Zajisté je tu také boj proti zneužívání sociálních dávek a nakonec stát jako rodinná firma, u níž zapomněl říci, že se jmenuje Agrofert. Také jsme se nedozvěděli, kdo z nás jako první dostane výpověď.
Zásadním bodem byly investice. Vláda, ve které Babiš seděl, je sice stále snižovala, nyní se však chlubí budoucím masivním obratem. Oligarcha nasliboval desítky nových kilometrů dálnic včetně „nové D1“. Pokud to i tentokrát bude mít na starosti neschopný Dan Ťok, nedočkáme se vůbec ničeho.
Místo opravdových programových bodů Babiš pomlouval své někdejší vládní kolegy, kteří podle něj nefungovali jako tým. Bohužel zapomněl, že on sám tento tým neustále napadal prostřednictvím svých vlastních médií. Alespoň ale uznal, že hnutí ANO doposud žádný program nemělo.
Babiš představil jakýsi shluk líbivých slov, jak to tak u jeho strany bývá. Jasně ukázal, že se dále hodlá profilovat jako tzv. catch-all strana, která populistickými sliby oslovuje voliče po celém spektru. Prázdnotu těchto slibů ale nezakryjí ani naléhavé slogany, ani dobře udělaná prezentace. Stejně jako hezky nafocené billboardy a dojemné facebookové příspěvky nezakryjí fakt, že tenhle vizionář naší budoucnosti bude za několik dní trestně stíhán pro daňový podvod.
Takže ano, bude líp. Pokud si z jeho Teď, nebo nikdy vybereme to nikdy.