Ještě krátce předtím, než po prohraných volbách opustila úřad v početném průvodu svých fotografů, imagemakerů, stylistů, píáristů a možná i astrologa a vykladače karet, nabízela ministryně v demisi Alena Schillerová nákup tzv. Dluhopisů Republiky. Podle ní šlo o nejvhodnější dárek pod stromeček. Teď ji rozčílilo, že ministerstvo podle Zbyňka Stanjury emisi těchto dluhopisů pozastavilo.
Šéfka kasy, na jejíž bedra padá rekordní schodek způsobený vskutku nevídaným ekonomickým propadem a nebývalým nárůstem mandatorních výdajů, které sloužily především jako volební vějička, se v předvánoční době proměnila v hokyni, od níž by se i slavný teleshoppingový guru Horst Fuchs mohl učit. Ovšem jak to v době jejího působení v úřadu bývalo běžné, odborníci to většinou viděli jinak než doktorka práv v křesle ministryně financí.
Hlavní potíž spočívá v tom, že tyto státní dluhopisy vlastně tak výhodné, jak tvrdila Alena Schillerová, nejsou. Je to sice relativně bezpečný způsob uložení peněz, ale jen pro toho, komu nevadí, že to, co vloží, dostane víceméně zpět. Zkrátka na svém nákupu nevydělá. Jde tedy spíše o pojistku pro lidi, kteří nejsou ochotni investovat do fondů, akcií či jiných finančních nástrojů, ale nechtějí, aby se výše jejich úspor neustále vinou inflace, za niž je Schillerová více než spoluzodpovědná, snižovala.
Tweet již bývalé šéfky státní kasy okamžitě vyvolal vlnu reakcí. A není to povětšinou nic, co by si dala za rámeček a nechala se u toho fotografovat.
„Alenčino perpetuum mobile: Státní dluhopisy mají občany chránit před inflací, kterou svou ekonomicky negramotnou politikou roztočil stát vedený … ANO, kteří řešili jen hrabivost a průsery svého Vůdce.“
Je pro mě nepochopitelné, že dnes dostaly stopku nové emise úspěšných Dluhopisů Republiky. To znamená jejich konec a další ránu pro občany. Lidé jich nakoupili za 41,1 miliardy, stal se z nich protiinflační nástroj, jak chránit úspory domácností. Za koho kope @Zbynek_Stanjura?
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) January 6, 2022
„Expanzivní fiskální politika přispěla k vysoké inflaci. Ta politika byla financována emisí dluhopisů. Paní bývalá ministryně financí nám teď sděluje, že účelem těch dluhopisů byla ochrana před inflací.“
A jen perlička na závěr. Nad kterými dluhopisy paní exministryně roní krokodýlí slzy? Nad těmi protiinflačními nebo reinvestičními, které nabízely průměrný roční úrok necelá 2 procenta, což v žádném případě jí způsobenou inflaci nepokryje. Navíc podobné zhodnocení nabízejí i některé spořicí účty. A to za méně byrokratických a pružnějších podmínek.