Vše nasvědčuje tomu, že Česká televize ustoupí diktátu konkurenční televize Nova a volebního štábu hnutí ANO, a pozve do své Superdebaty lídrů náhradníky za Andreje Babiše a Lubomíra Zaorálka. Situace kolem hlavních předvolebních debat se mění ve frašku a je jen dalším dokladem, jak zásadně se proměnila mediální scéna.
Televize Nova nedávno potvrdila, že 19. října, tedy den před volbami, upraví své programové schéma, do kterého umístí politickou diskusi Nova Duel. Při té příležitosti zruší Sportovní noviny a ve hlavním vysílacím čase nahradí svou vlajkovou loď seriál Ordinace v růžové zahradě duelem dvou „papírově“ nejsilnějších lídrů.
Náhradníci v Superdebatě?
Nova nasadila zahájení svého Duelu „shodou okolností“ pět minut před startem barnumsky pojaté Superdebaty České televize v režii moderátora Václava Moravce, který do studia pozval deset lídrů stran s největším volebním potenciálem.
[ctete]154302[/ctete]
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek však překvapivě kývl na twitterovou výzvu Andreje Babiše, aby se s ním utkal v debatě na TV Nova. S podivnou záminkou, že ho v preferenci Novy utvrdil Babišův záměr usnadnit příliv levné pracovní síly ze zahraničí.
Vývoj kolem hlavních televizních debat těsně před volbami vyvolal kritiku pravicových opozičních stran, které vyzvaly Českou televizi, aby v rámci férové soutěže nestavěla do Superdebaty náhradníky. Lídři ANO a ČSSD si svou roli vybrali sami a dobrovolně. Podle posledních zpráv však veřejnoprávní médium ustoupí a v kuloárech se hovoří o pozvání prvních místopředsedů obou stran Jaroslava Faltýnka a Milana Chovance.
Přestože televizní dramaturgie má jistě právo na autonomní rozhodování, tento postup je problematický z řady důvodů. Proč je situace kolem televizních diskusí, přičemž pozadu nezůstává ani TV Prima, absurdní a zcela odlišná od nedávné minulosti?
Součást volební strategie ANO
Záměr Novy postavit Duel proti Superdebatě a potvrzení Babišovy účasti nepochybně vhodně zapadají do volební strategie hnutí ANO, které si partnery pro svého lídra před volbami vybírá a chce od něho odclonit rušivé momenty, pokud by byl při své pověstně slabé a neurotické rétorice konfrontován se skutečnou opozicí.
Zaorálek na tento diktát nejsledovanější komerční televize a volebního štábu ANO těžko pochopitelně naskočil a stal se součástí této předem domluvené hry. Podobná situace přitom v minulosti nikdy nenastala, jelikož hlavní televize byly schopny odvysílat hlavní předvolební debaty v rozdílných časech.
Na této konstelaci Zaorálek nemůže příliš vydělat. Nekritičí voliči ANO jsou přesvědčeni o tom, že ČSSD jejich mesiáše, srdnatě bojujícího proti nenáviděným politikům, podrazila a účelově zajistila jeho trestní stíhání. A to jim stačí.
Volební lídr ČSSD zároveň nebere na vědomí, že TV Nova je vůči hnutí ANO viditelně vstřícnější než veřejnoprávní televize, která je schopna jeho vůdci nastavovat zrcadlo. Tady primárně nejde o diskutabilní výkony Václava Moravce, i když by byl v každém případě nepříjemnější sparingpartner než vedením politické debaty téměř nepolíbený Rey Koranteng. Je to zároveň neblaze vyslaný signál a jistá necitlivost, kterou nelze odůvodňovat ani sledovaností.
Nepohodlná Česká televize
Andrej Babiš dával opakovaně i stížnostmi Radě ČT najevo, že mu publicistické pořady České televize – stejně jako Moravcovo moderování – nesedí, a proto mu nabídka Novy přišla jako na zavolanou. Kdyby ovšem Zaorálek tento střet odmítl, dramaturgie Novy s duelem by se rozpadla. Babiš by symbolicky zůstal v izolaci jako kůl v plotě, což by mělo v případě jeho hrozícího trestního stíhání o to větší opodstatnění.
Podobné duely se sice odehrály i v minulosti, ale to byly časy, kdy se utkávali nejsilnější lídři koalice a opozice přibližně stejné váhové kategorie. To dnes neplatí.
Debata Babiše se Zaorálkem na Nově je předem odsouzena k nevěrohodné frašce, protože jinak nelze nazvat náhlé vymezování dvou koaličních partnerů, kteří společnými silami prosadili rekordní zvýšení byrokracie, šikany podnikatelů, vládních výdajů a počtu státních zaměstnanců. A přes verbální vymezování si libují, kolik „dobra“ spolu lidem nadělili.
Nebudou prázdná křesla?
Václav Moravec v minulosti vždy důsledně trval na tom, že neúčast jím pozvaných hostů, pokud neměli závažné důvody typu zahraniční cesty či zdravotních problémů, řešil ve studiu záběrem na prázdné křeslo. Totéž se přihodilo i Andreji Babišovi, který dal přednost volební kampani. Pokud proti předsedům skutečně pozve náhradníky, své jinak striktně dodržované zásady poruší, i když konečné rozhodnutí leží na bedrech vedení České televize.
[ctete]152414[/ctete]
Jelikož se šéf hnutí ANO před volbami vyhne i v televizi Prima přímé konfrontaci s pravicovou opozicí, která se vůči jeho politice celou dobu vymezovala, je zjevné, že mu jdou na ruku obě komerční televize. Je za tím „jen“ obchodní deal, když jsou na obou stanicích často k vidění reklamy produktů holdingu Agrofert, počínaje uzeninami, konče anoncemi jeho firemních deníků?
Nemluvě o tom, že v kuloárech kolují oficiálně nepotvrzené spekulace, že TV Nova je na prodej a Agrofert patří mezi vážné zájemce.
Bude Zaorálek schopen v loutkovém divadélku TV Nova aspoň zopakovat svůj slib, že ČSSD nepůjde do vlády pod vedením trestně stíhaného Andreje Babiše? Ani to není jisté, protože se dá očekávat povolební tlak prezidenta Miloše Zemana, preferujícího pokračování koalice ANO a ČSSD.
Narušení rovné politické soutěže
Jak dopadne povolební vyjednávání, dosud není jasné, protože veškeré průzkumy lze brát s velkou rezervou. Některé agentury se nechaly slyšet, že už žádné volební modely raději zveřejňovat nebudou (STEM, Kantar), a průzkumy volebního potenciálu (Median), které se mohou lišit až o více než sto procent, neříkají o konečném výsledku voleb vůbec nic. Co kdyby se prokázal trend propadu hlasů hnutí ANO, protože velká část nerozhodnutých voličů vyčkává do poslední chvíle?
V této souvislosti největší komerční televize prokázaly sklon k předvolební manipulaci a úslužnému zvýhodňování hlavního favorita. Veřejnoprávní televize se mohla zachovat principiálně a mohla tomuto evidentnímu narušení rovné politické soutěže ukázat záda. Takto se na něm bude spolupodílet.