Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Základní informace
Poslanecká sněmovna je klíčovým zákonodárným orgánem státu. Je součástí dvoukomorového parlamentního systému, který zahrnuje ještě senát jako horní komoru. Skládá se z 200 poslanců, kteří jsou voleni na čtyřleté období v přímých volbách.
Sněmovna má důležitou roli při přijímání zákonů. Pro schválení zákona je potřeba prostá většina přítomných poslanců, přičemž pro ústavní zákony je nutná kvalifikovaná většina 120 poslanců. Pokud je třeba přehlasovat prezidentské veto nebo vyslovit nedůvěru vládě, musí být dosaženo nadpoloviční většiny všech poslanců, tedy minimálně 101 hlasů.
Sněmovna může být rozpuštěna, pokud o tom rozhodne třípětinová většina všech poslanců. V případě rozpuštění sněmovny musí být do 60 dnů vyhlášeny nové volby.
Volby
Volby do poslanecké sněmovny probíhají poměrným systémem, kde voliči hlasují pro politické strany či koalice, které následně získávají mandáty podle procentuálního zisku hlasů. Poslanci jsou voleni v rámci jednotlivých krajů, které fungují jako volební obvody.
Volby vyhlašuje prezident republiky a konají se vždy ve dvou dnech, v pátek a sobotu. Hlasování probíhá ve stálých volebních okrscích. Volit lze také v zahraničí na českých zastupitelských úřadech a od roku 2025 také korespondenčně.
Každá strana musí překročit volební práh 5 procent na celostátní úrovni, aby se dostala do sněmovny. V případě koalic je hranice posunuta na 8 procent pro dvoučlenné koalice a 11 procent pro vícečetné koalice.
Aktuální složení
V roce 2021 vyhrála volby do poslanecké sněmovny koalice SPOLU (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) se ziskem 27,79 procent hlasů, těsně před hnutím ANO, které získalo 27,12 procent. Volební účast byla 65,43 procent, cože je třetí nejvyšší účast v historii České republiky.
Ve sněmovně nyní působí celkem sedm politických stran: ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN, Piráti, ANO a SPD.
Příští sněmovní volby se budou konat na podzim 2025.