Tématem migrace se hodlají prolhat, vzkázal na adresu hnutí ANO ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten dlouhodobě hájí migrační pakt, který na začátku dubna schválili europoslanci. Opozice ale dohodu kritizuje a svolala kvůli ní dokonce minulý týden mimořádnou schůzi.
„Migrační pakt nám nenařizuje přijímat migranty ani neurčuje, kdo tu má žít. Zdá se, že zatímco tématem penzijní reformy se v ANO rozhodli promlčet, tématem migrace se hodlají prolhat,“ vzkázal ostře ministr.
Reagoval na slova poslankyně Kláry Dostálové (ANO), která na sociální síti napsala, že Rakušan prosazuje, že kvůli paktu bude Česko nuceno přijímat nelegální migranty. „Musíme rozlišovat legální a nelegální migraci. Nikdo nás přece nemůže nutit přijímat nelegální migranty, tak jak to prosazuje Vít Rakušan, jak to chce Danuše Nerudová. Musíme být suverénní stát a sami si určit, kdo u nás bude žít a pracovat!“ napsala na sociální síti X.
Kvůli migračnímu paktu se minulý týden sešla také poslanecká sněmovna z podnětu hnutí ANO. Rakušan už tehdy řekl, že pakt není dokonalý, ale dává základ pro další opatření. Je tak lepší než současná neexistence přesných pravidel například ve sdílení informací či návratové politice.
„Nynější stav migrace v unii je neuspokojivý, vyžaduje racionální řešení, nikoli iracionální strašení,“ uvedl Rakušan s tím, že neřešená migrace povede k tomu, že se Evropská unie ocitne ve stavu faktického ohrožení.
Premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že kolem unijního migračního paktu se objevuje celá řada nesprávných informací i lží. Upozornil, že i Evropská komise potvrdila, že systém neobsahuje žádné povinné kvóty ani relokace. Zmínil nicméně, že schválená verze migračního balíčku nejde tak daleko, jak by si Česká republika představovala, a že Praha by byla pro důraznější řešení migrační krize.
„Migrační pakt je věc, která skončila na půl cesty. Na jednu stranu je dobře, že se přikročilo k řešení, které je důraznější než předchozí pokusy o řešení nelegální migrace, na druhou stranu schválená verze nejde tak daleko, jak by si představovala Česká republika,“ reagoval premiér na prohlášení, která zazněla na mimořádném jednání české poslanecké sněmovny.
Migrační pakt má mimo jiné posílit ochranu vnějších hranic Evropské unie a rozšířit nástroje, které by bránily nelegální migraci. Ředitel Organizace pro podporu uprchlíků Martin Rozumek pro deník FORUM 24 minulý týden řekl, že takové mechanismy budou fungovat pouze při nižším počtu uprchlíků na hranicích. Migrační pakt je podle něj navíc v této souvislosti v rozporu s mezinárodním právem, a tak ho budou národní soudy i Evropský soud pro lidská práva postupně degradovat.
Dohodu z pohledu uprchlíků vnímá negativně, protože pro ně na hranicích neobsahuje záruku férového řízení a jejich jistota, že budou žádosti o azyl spravedlivě posouzeny, se nezvýší. „Myslím si, že pro uprchlíky to bude znamenat utrpení,“ řekl.
Pro Česko je ale v aktuální situaci pakt výhodný. „Teď jsme postiženou zemí my, takže je možné, že Česko bude přijímat solidaritu od ostatních, ať už finanční, nebo jinou. Samozřejmě, pokud u nás nikdo nebude a trpět bude Řecko, v očích našich politiků bude najednou pakt nevýhodný,“ řekl s tím, že by dohoda měla prospět těm zemím, ve kterých je zátěž největší.