Datový analytik, spisovatel a podnikatel Petr Ludwig, který se problematice covidu-19 věnuje dlouhodobě a soustavně, na svém facebooku zhodnotil stále se zhoršující epidemickou situaci v Česku. Varoval, že statistiky signalizují téměř exponenciální růst a že pokud se vývoj nepodaří zbrzdit, velmi rychle budeme na deseti tisících nakažených denně. Zároveň ovšem nabízí rady, jak se vyhnout potenciálním lockdownům, které podle něj výhledově v Česku mohou hrozit.
„Bohužel máme v ČR zase téměř předpisový exponenciální růst. Aktuálně se počet pozitivně testovaných zdvojnásobí za 7-8 dní. S tímhle vývojem jsme za 14 dní na 10 000 pozitivně testovaných denně,“ napsal v úvodu svého víkendového příspěvku na facebooku Ludwig. „Z dat ze světa víme, že varianta delta (dříve indická) je více než 2x nakažlivější než původní vir. Riziko hospitalizace na lůžku intenzivní péče je 2,3x větší,“ varoval datový analytik a vědec. A upozornil, že ve spojení s nízkou proočkovaností, která v ČR dosahuje hodnoty plus minus 60 procent, „se téměř jistě řítíme do velkého průšvihu“. Ve středu pak Ludwig ohodnotil pokračující nepříznivý trend znovu. „Je to blbý, 6274 pozitivně testovaných je hodně. Zase zdvojnásobení za 7-8 dní. Do týdne máme 10 000 a do 14 dní klidně 20 000. Myslím, že snadno překonáme dosavadní rekordy. Vlna dojde do nemocnic za 3-4 týdny. Bohužel jsme to zase prošvihli,“ povzdychl si.
Zároveň také muž, který už v minulosti několikrát velice přesně předpověděl další vývoj epidemie covidu v Česku, nastínil, co nás v nejbližší době čeká a nemine. Na pozoru by se podle Ludwiga měli mít především neočkovaní, velká zátěž se valí na nemocnice. „Neočkovaný člověk, který covid ještě neprodělal, ho téměř jistě v téhle sezóně dostane. Být v této skupině je velký hazard se zdravím,“ uvedl expert s odkazem na to, že smrtnost varianty delta je přes dvě procenta, což znamená, že více než dva lidé ze sta této mutaci viru podlehnou.
„Hospitalizovaní jsou u delty výrazně mladší. Věkový průměr hospitalizovaných je 60 let (průměr u očkovaných je 80 let). Hospitalizovaní budou z 80 % neočkovaní. Nápor na nemocnice může být i tak srovnatelný jako při vrcholech minulých vln, a to včetně omezení zdravotní péče pro všechny,“ předpovídá Ludwig. Že omezování péče opravdu hrozí, připustil nedávno i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Analytik ovšem zároveň nabízí rady, jak se podle něj dá další zhoršování epidemické situace odvrátit. „Kdo není očkovaný, má poslední šanci to udělat. Kdo může a má na to nárok, nechte si dát 3. dávku. Výrazně zvyšujete svou ochranu,“ nabádá Ludwig. Dodává, že by se také měla více a důsledněji kontrolovat už platná opatření a omezení, hlavně na místech, kde se promíchává hodně lidí. V cizině je to prý naprosto standardní. „Potřebujeme také sankce za falešné testy, obcházení a podvody,“ napovídá úřadům analytik.
Závěrem Ludwig o víkendu upozornil, že na odvrácení katastrofy má Česko už jen pár týdnů. „Pokud tohle nedokážeme, čekají nás dříve či později zase různé formy lockdownů. To opravdu nikdo nechce. Prognózy se dělají právě proto, aby ty scénáře nenastaly,“ zdůraznil. V navazujícím středečním statusu už byl podstatně pesimističtější. „Současná opatření se nedodržují, tak bude lockdown. Je jen otázka, v jaké podobě, ale bude. Naprosto zbytečně. Češi jsou mistři ve střelbě do vlastních nohou,“ zlobí se.