
Ilustrační foto FOTO: AdobeStock
FOTO: AdobeStock

Kuřecí maso připravené na různé způsoby je nedílnou součástí jídelníčku Čechů. Některé jeho části však dle názoru odborníků mohou způsobit vážné zdravotní potíže. O které se jedná?
V některých částech kuřecího masa se podle zjištění odborníků shromažďují bakterie a patogeny, které nemusí odstranit ani tepelná příprava. Podle polského webového portálu Onet patří mezi rizikové části kuřete například plíce a játra.
Tyto orgány prý obsahují organismy, které jsou odolné vůči teplu. Konzumace kuřecích plic může například způsobit nevolnost či dokonce otravu jídlem. Americký úřad pro bezpečnost potravin spadající pod tamní ministerstvo zdravotnictví (FSIS) pak varuje před konzumací kuřecích jater. Ta údajně obsahují vysoké množství cholesterolu. Mohou prý také zadržovat bakterie Campylobacter jejuni, které vyvolávají kampylobakteriózu. Jedná se o infekci připomínající salmonelózu.
„V posledních letech bylo ve Spojených státech hlášeno mnoho případů onemocnění spojených s kuřecími játry. Většina těchto případů byla způsobena bakteriemi campylobacter a salmonella a souvisela s pokrmy z kuřecích jater, jako je paštika, nebo které byly nedostatečně tepelně upravené anebo připravené v restauraci a jiném stravovacím zařízení,“ prohlašuje FSIS.
Stejně jako játra obsahuje velké množství cholesterolu také kuřecí hlava. Nejnebezpečnější částí kuřete je pak podle expertů ocas, jelikož slouží k vylučování a nachází se zde nejvíce bakterií a patogenů.