Australané jsou rozhořčeni ze zprávy, že na turnaj Australian Open dorazí i obhájce loňského titulu Novak Djokovič, ačkoliv není očkován proti nákaze covid-19. Všichni hráči, ale i lidé, kteří na turnaji vykonávají jakékoliv práce, musejí být přitom očkováni.
Australany nejvíce rozhořčilo to, že oni sami nesmějí bez očkování cestovat nejen po světě, ale ani mezi jednotlivými australskými státy, a nemohou tak navštěvovat třeba příbuzné. Pořadatelé uvedli, že o zdravotní výjimku požádalo celkem 26 sportovců. Kolika z nich byla udělena, však organizátoři neuvedli. „Každému, kdo žádal o výjimku, jsme to mimořádně ztížili, abychom zajistili správný postup a zajistili, že se tím budou nezávisle zabývat lékařští odborníci,“ řekl ve středu šéf Australian Open Craig Tiley.
Premiér Scott Morrison se na tiskové konferenci odvolal na rozhodnutí státu Victoria, která obhájci titulu výjimku poskytla. Ministryně vnitra Karen Andrewsová však naznačila, že na Djokovičův vstup do Austrálie by mohla mít federální vláda vliv: „Vláda státu Victorie a Tennis Australia sice mohou povolit neočkovanému hráči účast na Australian Open, ale naše požadavky bude na australských hranicích prosazovat vláda Commonwealthu.“ Všichni příchozí, kteří nebyli očkováni, musejí podle ní předložit jasný důkaz, proč žádali o výjimku. Mezi tyto výjimky však bude těžko patřit jasně odmítavý postoj vůči očkování, který Djokovič prezentoval loni v dubnu.
Mnozí Australané teď obviňují vládu, že bohatým a známým lidem umožňuje přísná pravidla obcházet a dělat si, co se jim zlíbí. Žádosti o zdravotní výjimky mají být posuzovány anonymně a mezi uznané důvody pro neočkování patří zánětlivé onemocnění srdce či jiný akutní zdravotní problém. Ale tomu, že by vrcholový tenista, který je v celoročním zápřahu, trpěl tak těžkým onemocněním, se dá jen těžko věřit. „Určitě by pomohlo, kdyby Novak Djokovič vysvětlil podmínky, za kterých o výjimku požádal a za kterých mu byla udělena, ale nakonec je to na něm,“ naznačil možný postup Craig Tiley.