Poslední slova Andreje Babiše na téma migrační krize vyvolávají velkou vlnu kritiky. Ministr financí totiž prohlásil, že naše země nemá povinnost ani možnost přijímat jakékoliv uprchlíky. Tyto výroky rozčílily vysokoškolského profesora Ivana Štampacha, který je označil za trapné a vzkázal Babišovi, aby „táhnul“ na Slovensko. Odtud totiž vicepremiér pochází.
[ctete]42902[/ctete]
Štampach se do Babiše opřel hodně ostře, ke svému statusu na sociální síti přidal i obrázek ministra financí po boku bývalé primátorky Krnáčové, který doplnil titulkem: „Stop vládě imigrantů“, informuje server Eurozprávy. Na Babišovu adresu ještě napsal: „Ministr Babiš, jak dnes čtu, se vyslovil proti přistěhovalcům. Tak ať táhne na Slovensko.“ Zároveň přirovnal ministra k dalšímu kontroverznímu politikovi. „Jeho výrok mi připadá stejně trapný a směšný, jako když se Tomio Okamura projevuje rasisticky. Myslím, že se na to musí reagovat,“ vysvětluje svůj facebookový status Štampach.
[ctete]42673[/ctete]
Kritiku vyvolal Babišův rozhovor v Právu, ve kterém mimo jiné prohlásil, že starost o uprchlíky není prioritou. „Situace se dnes zásadně změnila. Nemáme povinnost a podle mě v této chvíli ani nemůžeme vůbec nikoho přijímat,“ tvrdí ministr. „Odpovědností politiků je v prvé řadě zaručit bezpečnost našim občanům a až pak uvažovat o případné solidaritě s uprchlíky,“ dodal.
Kdo je Ivan Štampach:
Doc. ThDr. Ivan Odilo Štampach (* 18. února 1946 Praha) je český religionista a teolog, jeden ze zakladatelů a bývalý člen Křesťansko-sociální platformy ČSSD a vysokoškolský pedagog. Od roku 2000 působí na Univerzitě Pardubice jako docent na katedře religionistiky, od roku 1997 také na IES v Praze.
Roku 1983 byl Ivan Štampach tajně vysvěcen na římskokatolického kněze a později vstoupil do dominikánského řádu, kde přijal jméno Odilo. Od roku 1999 působil jako duchovní v prostoru starokatolické církve, čímž z hlediska římskokatolické církve upadl do exkomunikace. V tomto prostředí působil jako host do roku 2002, v současné době se nadále hlásí ke křesťanství, jako duchovní nepůsobí a není členem žádné církve.
Jako badatel se věnoval mimo jiné novým náboženským hnutím, ekumenismu a mezináboženskému dialogu, spiritualitě a metodologii religionistiky.