Francis Fukuyama, uznávaný americký politolog, si myslí, že Vladimir Putin udělal invazí na Ukrajinu jednu z největších strategických chyb historie. Podle Fukuyamy nemá smysl jednat o míru, dokud nebude Rusko vojensky poraženo, protože by se tím nic nevyřešilo.
Fukuyama své názory vyjádřil v rozhovoru pro Nastojaščeje Vremja. Komentoval tam svůj měsíc starý názor: „Ukrajina se musí zaměřit na jih země, aby se otevřel přístup k Černému moři, aby se vrátil Cherson a přístavy u Černého moře. To je důležitější než Donbas.“
Poslední vývoj mu dal za pravdu. „Myslím, že strategický směr, který ukrajinské vojenské vedení určilo, je vynikající. Mnohem důležitější je osvobodit černomořské pobřeží, protože Ukrajina je na přístavištích zcela závislá. Oděský přístav, stejně jako další přístavy v Černém moři, které se využívají k vývozu obilí, jsou důležité pro prodloužení ekonomické životaschopnosti. Myslím, že velmi dobře využili zbraně jako HIMARS, raketové dělostřelectvo, které USA poskytly, aby podkopaly logistiku Rusů. Existuje tedy reálná možnost, že do konce roku osvobodí celou tuto oblast. Opravdu doufám, že ano. Myslím, že morálka na ukrajinské straně je mnohem vyšší než na straně ruské. Uvidíme, jak se budou události vyvíjet, a doufejme, že co nejlépe.“
Fukuyama také soudí, že naděje na osvobození aspoň některých důležitých okupovaných území jsou realistické: „Myslím, že nejbližším cílem je vyhnat ruskou armádu z území, která obsadila po 23. únoru. To je nejbližší cíl. A myslím, že je to opravdu možné. Jakmile se tak stane, můžeme začít uvažovat o jednání s Ruskem. Protože až Rusko zcela zkrachuje ve svých původních plánech, a do té doby bude jeho armáda natolik poražena, že bude možná připraveno na dlouhodobé mírové řešení. V každém jiném případě by to byla chyba. Protože Rusové se vrátí, až znovu získají vojenskou sílu a stabilizuje se jejich ekonomika. A to mír nepřinese. Je tedy třeba vrátit se alespoň do situace z 23. února.“
Jednání mezi Ukrajinou a Ruskem tedy nyní nejsou, protože pro to nejsou žádné předpoklady:
„Myslím, že v nejbližší době nemá smysl vyjednávat. Rusové na tom nemají zájem, jasně řekli, že jejich cílem je mnohem víc než jen zmrazení současné situace. A žádný politik na Ukrajině nevěří, že by upevnění statu quo bylo pro ukrajinský lid přijatelné. A to přijatelné nebude. Zmrazení situace nyní Rusku pouze pomůže získat čas k opětovnému přechodu do ofenzivy. To nepřinese trvalý mír. A proto si myslím, že se nyní o možnosti vyjednávání neuvažuje.“
Ruský vůdce Vladimir Putin je podle politologa ovlivněn svým způsobem myšlení, které je zakořeněno v sovětských dobách:
„Putin má pohled na svět, který je velmi typický pro člověka, jenž vzešel z KGB. Nevěří, že lidé, demokratická společnost, mají skutečně nějakou schopnost ovlivnit dějiny, že vše bylo zmanipulováno elitami ve zpravodajských službách, v bývalé komunistické straně. A proto udělal v této válce tak velké chyby, protože si nemyslel, že Ukrajina je skutečná země. Nemyslel si, že Ukrajincům záleží na jejich suverenitě nebo že mají na rozdíl od Ruska svobodnou společnost. A proto má tolik problémů, protože prostě nevěděl, že lidé mohou spontánně povstat jako v roce 2013, 2014, kdy proběhla Revoluce důstojnosti. A dokud to nepochopí, bude se dopouštět stejných chyb jako dříve.“
Francis Fukuyama je skeptický k tomu, že by po odchodu Putina došlo v Rusku k nějaké radikální změně. Pro Ukrajinu by to ale mohlo přinést změnu k lepšímu: „Myslím, že máme problém, protože Putin v Rusku vypěstoval extrémní formu nacionalismu. A myslím, že to nezmizí ani po jeho odchodu. Nejsem si tedy jistý, že bychom měli očekávat radikální změnu v budoucím vedení po Putinovi. Nemyslím si však, že budou nutně pokračovat v investicích do něčeho, co se stalo velkým neúspěchem. Doufejme tedy, že v dlouhodobém horizontu bude možné alespoň příměří, když ne mír, na delší dobu poté, co budou Rusové vyhnáni z území Ukrajiny, která letos obsadili.“