![](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/116664/ccc-9-1440x810-c.png)
FOTO: youtube
Úterní výbuch na východě Turecka, při němž byli zabiti tři lidé, byl teroristickým útokem, řekl turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. Podle něj útočníci použili tunel vyhloubený pod policejním objektem. K útoku se dnes přihlásila Strana kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara řadí k teroristickým organizacím.
Exploze nastala v dílnách vedle policejního velitelství ve městě Diyarbakir, které leží v oblasti obývané menšinovými Kurdy. V úterý úřady tvrdily, že zřejmě explodoval plyn použitý při svařování.
Úterní zprávy hovořily o jedné oběti a několika zraněných. Dnes zdravotnické zdroje informují o třech mrtvých. Jsou to dva civilisté a jeden policista.
Soylu dnes televizi Habertürk řekl, že šlo o teroristickou akci, k níž byla použita podzemní chodba.
PKK k útoku vydala prohlášení na své webové stránce. Uvádí v něm, že její členové použili 2,5 tuny výbušnin umístěných pod objektem.
Útok se stal pouhých pět dnů před referendem o posílení pravomocí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Atentáty namířené proti tureckým ozbrojeným složkám jsou zpravidla dílem PKK. Ta vede ozbrojený boj za autonomní Kurdistán od roku 1984 a dosud si její střety s tureckými bezpečnostními složkami vyžádaly na 40 000 obětí. Po dvouletém příměří boje znovu propukly předloni v létě.
Turecko považuje PKK za teroristickou organizaci a stejný postoj vůči ní zaujímá také Evropská unie a Spojené státy.
Nedělní referendum o změně ústavy může podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění skončit velmi těsným výsledkem. Dva nezávislé průzkumy, o nichž dnes informovala agentura Reuters, počítají s přijetím změn v rozpětí 51 až 52 procent hlasů. Navrhované změny ruší dosavadní parlamentní politický systém a nahrazují jej prezidentským. Současný prezident Recep Tayyip Erdogan by se díky nim mohl udržet u moci až do roku 2029.
Průzkum agentury ANAR ukázal, že pro změny se vysloví 52 procent voličů, podle společnosti Konsensus to bude 51,2 procenta voličů. Oba průzkumy byly provedeny na začátku dubna. Erdogan vede masivní kampaň a chtěl by získat až 60 procent hlasů.
Změna dodá jeho úřadu exekutivní pravomoci, zruší funkci premiéra, rozšíří parlament, sníží minimální věk pro získání poslaneckého mandátu a dá prezidentovi možnost vést politickou stranu.
Erdogan se netají tím, že je připraven podepsat zákon o obnově trestu smrti, pokud ho prosadí parlament.
V kampani usiloval také o voliče v diaspoře, kteří mohou mít vzhledem k těsnosti výsledku rozhodují slovo, protože tvoří asi pět procent voličů. Protože v Německu a Nizozemsku turečtí politici nedostali povolení pořádat politická shromáždění, osočil Erdogan obě země z nacistických praktik. Hlasování Turků v cizině minulou neděli skončilo a podle Erdogana je provázela vysoká účast.