Rusko už dodává zbraně třetím zemím, které by jimi následně mohly zaútočit na cíle na Západě. Podle agentury UNIAN to řekl mluvčí ukrajinské obranné rozvědky Andrij Jusov. Jde podle něj především o neuznané struktury, teroristické organizace nebo některé režimy, které vznikly jako výsledek vojenských procesů.
O dodávání zbraní dlouhého dosahu třetím zemím, které by jimi následně mohly zaútočit na cíle na Západě, mluvil nedávno ruský prezident Vladimir Putin. Reagoval tak na rozhodnutí, kterým západní země povolily Ukrajině použít jimi dodané dalekonosné zbraně k útokům na ruské území.
„Ve skutečnosti to už dokonce dělají. Protože řada úderů a teroristických činů v různých částech světa už byla provedena právě s použitím ruských zbraní a s podporou Kremlu,“ prohlásil podle agentury UNIAN mluvčí ukrajinské obranné rozvědky. „Takže zde můžeme hovořit pouze o legalizaci této praxe,“ dodal.
Zároveň upozornil na to, kterým zemím Rusko takové zbraně může dodávat. „S jakými režimy a skupinami ve světě současný Kreml spolupracuje? Ve skutečnosti se ve většině případů jedná o neuznané struktury, teroristické organizace nebo některé režimy, které vznikly jako výsledek vojenských procesů, zejména v rozvojových zemích,“ vysvětlil Jusov.
Používat zbraně proti území Ruské federace povolilo Ukrajině koncem května Německo. Nedávno ke stejnému kroku přistoupily i Spojené státy. Podobný souhlas v poslední době dala řada dalších západních států.
„To by znamenalo jejich přímé zapojení do války proti Ruské federaci a my si vyhrazujeme právo jednat stejným způsobem,“ řekl Putin na ekonomickém fóru v Petrohradu.
Varoval konkrétně Německo, že pokud Ukrajina použije jím dodané zbraně na území Ruska, bude to představovat „nebezpečný krok“ i kolaps vztahů mezi Moskvou a Berlínem.
„Pokud nyní použijí rakety k úderu na objekty na ruském území, zcela to zničí rusko-německé vztahy,“ řekl s tím, že rozhodnutí Německa představuje „nebezpečný krok“.