Francie, Belgie, Německo a nyní i Španělsko. Teroristické útoky v Evropě míří na tzv. soft targets, v českém překladu měkké cíle. Jedná se o místa, kde je velká koncentrace lidí a v případě útoku je velmi těžké se bezprostředně bránit. Rychlý útok způsobí ve společnosti paniku a strach.
Milníkem v boji s terorismem byl nepochybně útok na Světové obchodní centrum, 11. září 2001. Jednalo se o útok, který svou metodou zabít co nejvíce lidí ukázal opravdovou zranitelnost měkkých cílů. Tehdy nepředstavitelná věc zasáhla nejen celé Spojené státy, ale celý svět. Tím se měkké cíle dostaly do povědomí všech lidí na světě. Stejně tak tomu je i s trendem najíždění dodávkou do davu nic netušících lidí, kteří se pohybují na rušných místech. Po sérii útoků v evropských velkoměstech se nám tento způsob teroristických útoků zdá jako zavedený. A lze tomu jen těžko předejít.
Prvním problémem je fakt, že je v dnešní době snadné si pronajmout dodávku nebo ukrást nákladní vůz. Jelikož se pro takové teroristické útoky rozhodují mnohdy lidé, kteří nejsou napojení na teroristickou skupinu (tzv. osamělí vlci), úřady a tajné služby nemají šanci pronajmutí auta předejít. A motivace všech útočníků je stejná – zaútočit na otevřená místa, která jsou pokud možno taky mediálně známá. Ať už se jedná o obchodní dům, koncertní sál, náměstí nebo promenádu, lidé mají málo šancí se proti útoku bránit. V případě, že se člověk na takovém místě během teroristického útoku nachází, doporučují odborníci na bezpečnosti řídit se pravidlem „utíkej, schovej se a v tom nejkrajnějším případě bojuj“.
Druhým problémem je zranitelnost měkkých cílů. Jelikož se jedná o prostory, které jsou otevřené a na kterých je velká koncentrace lidí, lze jen těžko předejít tomu, aby se do prostoru nedostala dodávka nebo nákladní vůz, popřípadě člověk se zbraní, jako tomu bylo ve francouzském koncertním klubu Bataclan.
Možným opatřením proti útokům na měkké cíle je individuální přístup k jednotlivým místům. To však není tak jednoduché. V evropských velkoměstěch jsou desítky míst, kde dochází k velké koncentraci lidí a věnovat stoprocentní pozornost všem místům je prakticky nemožné. Proto je důležité, aby se každý člověk v případě teroristického útoku řídil již zmíněným pravidlem „utíkej, schovej se a v tom nejkrajnějším případě bojuj“.