Nový pavilon goril změní měřítka v chovu těchto zvířat. A na slavnostní otevření 28. září možná dorazí i Jane Goodallová, slavná bioložka zaměřující se na studium lidoopů. Ale hlavně do Prahy dorazí nový chovný pár, takže pražská zoo bude mít zase gorilí mláďata, říká v rozhovoru Miroslav Bobek, ředitel pražské zoologické zahrady.
Povídáme si spolu ve středu 8. června, tedy v den, kdy byla část gorilí rodiny přestěhována do nového pavilonu. Jaké z toho máte pocity?
My jsme už od doby, kdy se začal stavět ten nový pavilon, řešili různé scénáře, jak s gorilí rodinou pracovat dál. Nový pavilon jsme postavili tak, že je tam obrovský prostor pro rodinnou skupinu, menší pro samčí skupinu. Nicméně od počátku byla ve hře varianta, že ten starý původní pavilon budeme i nadále využívat pro gorily. Nakonec jsme se po spoustě diskusí s evropským koordinátorem chovu dohodli na tom, co já jsem tady vždy prosazoval, ale byly z toho trochu obavy. Konzervativním řešením by bylo dát rodinnou skupinu s Richardem nahoru do nového a mladé samce do toho prostoru vedle. Ale nakonec bylo rozhodnutí jiné. Nejdříve jsme se dohodli, že dva mladé samce necháme dole. To má zásadní výhodu v tom, že nehrozí, že by se gorily v novém pavilonu cítily, že by o sobě věděly, a přitom k sobě nemohly. Ono to takhle v řadě zoologických zahrad sice je a funguje to, ale lepší je mít oddělené objekty s vědomím, že ty samce jsme schopni v případě nutnosti poměrně rychle evakuovat a máme pro ně prostor nahoře. Pak ale koordinátor oprášil scénář, ve který jsme ani nedoufali. A sice, kdyby Richard zůstal dole, tak bychom dostali chovného samce a samici, protože Richard už má absolutní stopku na potomky, a vlastně i Kijivu a Shinda, protože ta jejich linie je v chovu hodně zastoupená.
Kolik má Richard v Evropě potomků?
Ono nejde o to, kolik má Richard po Evropě potomků, on má v zahraničí vlastně jen jednoho – Moju. Ale jde o to, že je z rodiny, která je v chovu hodně zastoupená. Nebo spíš linie jeho otce, abych byl přesný. Tohle byl velice vstřícný návrh, ve který jsme nedoufali vzhledem k tomu, jak se ta situace v Evropě vyvíjí, a bylo jasné, že to prostě musíme vzít. Takže výsledek je takový, že Richard se svými dvěma syny zůstane dole, a nahoře jsou v tuhle chvíli tři samice Kijivu, Shinda, Kamba a malý Ajabu a mají k nim přijít samec a samice s tím, že to budou jedinci, kteří nejsou v chovu tzv. přereprezentovaní, budou se moci rozmnožovat, a navíc, aby mládě té nové samice nevyrůstalo samo, dostane povolení i Kijivu, popřípadě Shinda, kdyby Kijivu mládě mít nemohla. Takže tam zase bude rodinná skupina s mláďaty. Ona totiž mláďata úplně mění poměry ve skupině, prostě je to pro ty gorily úplně jiný život.
Nebude to pro Richarda příliš velká změna? Přijít najednou o svůj „harém“?
Máme trochu obavy z toho, jak to Richard ponese, ale ještě je brzy na to to hodnotit. Vlastně tam proti sobě šly dvě věci. Buď by zůstal s větší částí své rodiny a musel by ve svém hrozném konzervatismu čelit úplně novému prostředí, nebo zůstane doma a bude tam mít jenom své dva syny. V mých očích to vyšlo prašť jako uhoď. To, že zůstává dole, je možná menší změna.
Gorily jsou tak trochu jiní lidé a jejich psýcha je podobná té naší. I velký a silný chlap přece může být konzervativní a labilní. Chce mít svůj pořádek, chce mít své jisté. Já to nechci příliš antropomorfizovat, ale i silnou osobnost může rozhodit, že se najednou něco změní a neodpovídá to jeho zažité představě.
A jak zvládly samice a Ajabu přesun?
Všechny přesunuté gorily už hodinu po přesunu normálně žraly. Nechci říkat, jak dlouho si budou zvykat, do hlav jim nevidím. Myslím si, že tu změnu zvládnou dobře. Pak ještě bude otázka, jak zvládnou příchod nového samce a samice, jak se sžijí, jak se přeskládá hierarchie v rodině. Narození mláděte je taky velká změna. Bude to mít jistou dynamiku a koneckonců změna je život. Ke změnám dochází i v přírodě.
Kdy o odkud nové gorily přijdou?
Mám tyto informace, ale jsem ještě vázán mlčenlivostí, takže to nesmím prozradit. Ale v těch zoo už to vědí.
„Nováčci“ tedy přijdou do zcela nového pavilonu. Těšíte se, až do něj zavítají první návštěvníci?
Gorily si teď budou do 28. září, tedy skoro čtyři měsíce, zvykat na nové prostředí a já také doufám, že během té doby přijdou zmiňovaní další členové do rodiny. Budou si zvykat i na návštěvníky tím způsobem, že tam budou chodit naši lidé a přivykat je na návštěvníky v novém prostoru. Navíc je tam pro ně velká změn, že s nimi v jedné expozici budou i guerézy.
Těším se, až to lidi uvidí. My jsme nový pavilon ukazovali Anthonymu Sheridanovi, který objíždí snad dvacet let evropské zoo a dělá srovnávací žebříčky. A ten prohlásil, že to bude úplně nový etalon v chovu goril, že to úplně mění měřítka. Uvidíme, co řeknou návštěvníci.
Já jsem obecně nespokojený člověk, ale s tímhle jsem fakt spokojený. Je to inspirováno Kamerunem a cestou do deštného lesa. Návštěvník uvnitř bude v tom lese s množstvím rostlin a vymodelovaných kmenů a s prostorovým zvukem. Budou procházet africkým venkovem a pak přijdou do lesa, kde budou kočkodani a štětkouni, a ve finále pak přijdou tam, kde jsou gorily, a tam pak už je vytvořeno takové hlediště, aby návštěvníci měli dostatek prostoru. Prostě se těším, až to otevřeme.
Doufám, že vyjde, aby to otevřela Jane Goodallová, se kterou si o tom píšu, ale už je to přece jen dáma v letech, a ještě s nabitým programem. Tak uvidíme, jestli se to povede. Snaží se, aby přiletěla.