Generální inspekce bezpečnostních sborů dostala pokyn od pražských státních zástupců, aby prověřila postup policie, která odložila oznámení o únosu premiérova syna. Pochybností je příliš, GIBS však zároveň prochází vážným testem po Babišově čistce ve vedení.
[ctete postid=“221876″ title=“Policie uzavřela šetření únosu premiérova syna podezřele rychle. V době policejních čistek“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/11/Ptáček-Erazím-385×230.jpeg“ excerpt=“Vystoupení šéfa pražské policie Jana Ptáčka a městského státního zástupce Martina “ permalink=“http://forum24.cz/policie-uzavrela-setreni-unosu-premierova-syna-podezrele-rychle-v-dobe-policejnich-cistek/“]221876[/ctete]
Dnes se v plné míře potvrzuje, proč měl trestně stíhaný premiér zájem na čistkách v bezpečnostních složkách. Jelikož se jedná o nebývalý precedens střetu zájmů, bude se zátěž jeho kauz vládní koalici stále vracet, protože neřešení Babišových osobních problémů a obstruování šetření Čapího hnízda vyvolává protireakce.
Pochybný postup policie
Důvodů k pochybnostem je celá řada, a nerozptyluje je ani poslední aktivita Městského státního zastupitelství v Praze. Žalobci nařídili GIBS, která má v popisu práce vyšetřovat trestné činy policistů, aby z hlediska možného porušení zákona prověřila postup dvou kriminalistů Obvodní policie Prahy 1, kteří odložili oznámení Andreje Babiše juniora, že je nedobrovolně zadržován na Ukrajině.
Tento krok je sice na místě, nicméně přichází pozdě a až na základě třaskavé reportáže portálu Seznam, ačkoli podezřelé okolnosti odložení tohoto politicky citlivého případu jsou známy už půl roku. Navíc přichází až poté, co obnovení vyšetřování možného únosu uložil Městskému státnímu zastupitelství po zveřejnění dokumentu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Krátce zopakujme známá fakta. Oznámení podepsané Babišovým synem přišlo mailem Kriminalistickému ústavu počátkem roku. Stálo v něm, že jej kdosi drží na Ukrajině proti jeho vůli. Pobyt v cizině zavání mařením vyšetřování, protože junior vycestoval na pro české úřady nedostupné místo na anektovaném Krymu v doprovodu ruského občana v době, kdy mu hrozilo sdělení obvinění v kauze Čapí hnízdo. Vyšetřovatelé kontaktovali pouze Babišovy právníky a na jaře případ uzavřeli s tím, že se žádný trestný čin nestal.
Horký brambor
V dnešní situaci vyniká laxní přístup nového ředitele pražské policie Jana Ptáčka, který nahradil Miloše Trojánka, jenž se za vyšetřovatele Čapího hnízda opakovaně veřejně postavil ve chvílích vypjatých útoků exponentů ANO.
Ptáček, který se o funkci ucházel sám a je považovaný za člověka blízkého Babišovi, na matném tiskovém brífinku bez povolených dotazů pouze zopakoval starší vyjádření policie, že její postup byl standardní a nic nezákonného nezjistil.
Nyní dostává horký brambor na stůl GIBS, která se nedávno proslavila zastrašujícími výslechy tří investigativních novinářů kvůli únikům v kauze Čapí hnízdo, a pokusem z téhož důvodu sejmout otisky prstů a DNA vyšetřovatelům tohoto případu. To se odehrálo v době, kdy inspekci dočasně řídila ambiciózní Lenka Haderková s osobním přístupem na úřad vlády.
Nelze zapomenout, jak byl obsazen post současného ředitele inspekce Radima Dragouna. Byl vybrán za netransparentních okolností komisí zřízenou při úřadu vlády pod kontrolou premiéra Babiše, jemuž je GIBS ze zákona podřízena. Jeho jmenování předcházela nechutná skandalizace bývalého ředitele Michala Murína se zásadním přispěním čelných státních zástupců.
Nestranný ředitel Dragoun?
Samotný Dragoun přiznal, že zájem na jeho výběru projevili Pavel Zeman a Lenka Bradáčová, s nimiž před svým jmenováním hovořil. Rovněž má blízko k exministryni spravedlnosti Heleně Válkové, která vedla jeho dizertační práce. Současná poslankyně ANO opakovaně zpochybňuje vyšetřování Čapího hnízda a veřejně prohlašuje, že bude pro nedostatek důkazů odloženo.
Později vyšlo najevo, že Dragoun jednal o nástupu Šlachtových lidí z ÚOOZ Marka Foglara a Davida Plecitého do vedení inspekce. Tento záměr však vyvolal bouřlivou reakci a k odchodu z GIBS se chystalo až čtyřicet lidí. Z tohoto důvodu k přestupu nedošlo, ovšem pachuť zůstává.
Především Foglar se v minulosti často scházel s Andrejem Babišem a byl hlavním vyšetřovatelem teatrální razie na úřadu vlády, která před pěti lety položila pravicovou vládu. Nejenže se dodnes nepotvrdila tehdy avizovaná podezření z obří korupce, ale krachovat začíná i větev s nezdaněnými kabelkami kvůli nesmyslně vysokému nacenění zabavených předmětů.
Co si tedy slibovat od Radima Dragouna, který bude vždycky vnímán jako nástupce nevybíravě zlikvidovaného předchůdce, a jehož by Babiš nevzal do úvahy, aniž by neočekával jeho loajalitu?
Otazníky zůstávají
Otazníků nejen pro vyšetřování GIBS, ale i pro státní zástupce přitom v kauze možného zavlečení Babišova syna do ciziny zůstává bezpočet.
Proč případ dostali na stůl kriminalisté z Obvodní policie Prahy 1 a nikoli vyšetřovatelé Čapího hnízda z pražské hospodářské kriminálky v čele s Pavlem Nevtípilem, kteří zatím neúspěšně usilují o kontakt s obviněným synem Andrejem a požadují přezkum jeho zdravotního stavu, protože lékařské zprávě doktorky Protopopové kvůli jejím úzkým vazbám na ANO nevěří?
Proč policisté případ rychle odložili, aniž vyslechli oznamovatele možného únosu, což je zcela v rozporu s obecnými pravidly šetření podobných případů? Zvláště když později sám junior potvrdil myšlenku, která napadne každého, že musel zmizet kvůli Čapímu hnízdu.
[ctete postid=“222347″ title=“Kolem Čapího hnízda houstne atmosféra. Tlak na vyšetřovatele stoupá“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2016/07/apí-hnízdo-whistleblowing-385×230.jpeg“ excerpt=“Kauza Čapí hnízdo je neuralgickým bodem tuzemské politické scény. Objevují se nová “ permalink=“http://forum24.cz/kolem-capiho-hnizda-houstne-atmosfera-tlak-na-vysetrovatele-stoupa/“]222347[/ctete]
Proč jednali jen s Babišovými právníky a netrvali na osobním kontaktu s juniorem, ani když byl převezen z nebezpečného Donbasu do Bratislavy? Když už tu cestu podstoupil, proč nedojel až do Prahy, kde ho čekal jako obviněného výslech v kauze Čapí hnízdo?
Proč syn předsedy české vlády vycestoval nelegálně zrovna na okupovaný Krym a na dobu neurčitou do kriminalitou prolezlého Krivého Rogu? Jak dlouho by tam asi bez dohledu a lékařského doprovodu musel zůstat, nebýt jeho oznámení policii?
Jak se inspektoři vyrovnají s rozpory ve výpovědích, kdy Babišův syn obvinil otce ze lži kvůli jeho zdravotnímu stavu a projevil přání spojit se s policií, což se po nenadálé návštěvě otce v Ženevě zase nedaří?
Jak je možné, že otce a syna Babišovy v této věci zastupuje stejný obhájce, Michael Bartončík? „Pokud existují pochybnosti, zda si jejich zájmy neodporují, měl by státní zástupce podat podnět k vyloučení zvoleného obhájce z obhajování,“ poukazuje na tento problém trestní soudkyně Jana Miklová.
Temná místa
Temná místa kolem kauzy Čapí hnízdo přibývají, stejně jako tlaky na její vyšetřovatele zahájené čistkami v bezpečnostních složkách. Znovu je ve hře odložení konce vyšetřování případu, už jednou posunuté na konec roku. To všechno jen prohlubuje nedůvěru v současný systém, až příliš podléhající zájmům zkompromitovaného oligarchy.
Nejbližší měsíce ukážou, jak funguje nejen GIBS pod vedením Babišem dosazeného ředitele, ale i další složky policie a státního zastupitelství. Ačkoli je na místě jistá skepse, i z tohoto důvodu mají poslední události kolem Čapího hnízda svůj význam, jelikož je nelze tak jednoduše smést ze stolu.