Obrovský humbuk s testováním na covid zdarma je jen prázdná a nepravdivá reklama naší vlády. Když jsem se v den zahájení akce – ve středu – pokoušel někam na testy objednat, nepochodil jsem. Všechna pracoviště, která jsou mi vzhledem k tomu, jak špatně chodím, dostupná, mají plno. První volný termín jsem nalezl za dvanáct dní. A není to jen v Praze 6, před přetlakem zájemců varují celostátní deníky. Pokud vláda nezvládne ani jednoduché otestování lidí, nedovedu si představit, že zvládne očkování.
Test, který začala vláda nabízet zdarma, a v celé síti odběrných stanovišť, mě lákal jen ze zvědavosti. Snažím se chovat, jako bych byl infekční, od počátku epidemie, a na kyslík zatím připojit nepotřebuju. Takže není žádný vážný důvod se nechat testovat. Přesto mě to zajímalo. Prodělal jsem na podzim dvoudenní stav, který by se dal nazvat jako „nachlazení“. Na chřipky a náchlady netrpím. Proti chřipce se nechávám očkovat, a na náchlady, když někde promrznu, si dávám večer bezinkový čaj a aspirin, a ráno je dobře. Na podzim jsem však, po mnoha letech, byl dva dny v posteli a měl lehce zvýšenou teplotu. Tak mě zajímalo, jestli to byl či nebyl koronáč. A také jsem měl v úmyslu na Vánoce obkulhat pár přátel – jinak, pokud není nutno, nevylézám, abych nikoho nenakazil.
Reklama jak na ohňostroj
Slovensko otestovalo občany tak rychle a masově, že to testování je použitelné nejen individuálně, ale i systémově. Individuálně – jedinec XY ví, že je/není nakažen, a přizpůsobí tomu i své chování. Systémově může takové rychlé celoplošné testování, je-li trasování dostatečně účinné a občané mají důvěru v systém, takže pravdivě uvedou všechny kontakty, epidemii zásadně omezit, ne-li dokonce dostat pod kontrolu. Vzhledem k tomu, že Slovensko má asi polovinu obyvatel než Česko, musela by taková akce u nás být dvojnásobná, ale v rámci řádů jsou obě země srovnatelné. Česko nemá stovky milionů obyvatel jako USA. Tak jsem nějak předpokládal, že testování zdarma u nás bude něco podobného. Bylo tak dlouho žádané odborníky a tak často slibované politiky, že jsem čekal něco grandiózního. Odpovídala tomu i de facto reklamní kampaň.
Nejlépe to, co říká premiér, musí z novinářů vědět redakce MF Dnes a Lidových novin, protože byly a zase budou majetkem pana premiéra, až mu je fond vrátí. Co tedy psali v těchto dvou velkých celostátních denících? 24. listopadu cituje iDnes Babišův slib: „Premiér Babiš oznámil plošné testování při úterním slavnostním zahájení velitelského shromáždění náčelníka generálního štábu. Babiš řekl: Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc. Abychom umožnili všem našim občanům alespoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigeny.“
Roman Prymula k tomu dodával: „Plošné to však nebude. Bude to skutečně dobrovolná záležitost pro konkrétní skupiny, kde se to bude dělat segmentově, to znamená sociální zařízení, učitelé či vybrané podniky. Tam to určitě pojede, u těch ostatních to bude otázka dobrovolnosti, ale ne tak masově jako na Slovensku. Pokud testy budou dělat praktičtí lékaři, kde se ještě strategie připravuje, tak ti by museli logicky zjistit, kdo o to má zájem, kolik lidí přijde a museli by si je rozplánovat, aby tam nevznikaly nějaké fronty.“
V jedné zprávě bylo, že premiér oznámil plošné testování, a jemu blízký zdravotní expert Prymula oznámil, že testování plošné nebude. Ale to u této vlády nepřekvapí – a já bláhově na chvíli uvěřil Babišovi. Že jako ti, co budou chtít, se budou opravdu moci nechat otestovat. Zdarma.
Dne 11. prosince oznamuje iDnes, že v pátek 18. prosince začíná plošné dobrovolné antigenní testování. A že podle ministra zdravotnictví Jana Blatného může mít plošné testování velký význam i na další vývoj situace. „I ve smyslu, že zůstanou otevřené obchody,“ řekl Blatný. A měl pravdu, ovšem podmiňovacím způsobem: Kdyby bylo testování skutečně plošné, mohlo by mít velký význam.
Třináctého pak na facebooku předseda vlády uvedl, že by se potenciálně mohlo do testování zapojit 5 200 praktických lékařů, 6 000 zubařů a 9 000 ambulantních specialistů. „Jasně jsme řekli, že chceme umožnit všem občanům, aby se mohli nechat dobrovolně a zdarma antigenními testy otestovat. Řekli jsme, že to bude možné od 18. prosince do 15. ledna, ale vzhledem k velkému zájmu občanů to vypadá tak, že už to testování může začít od středy 16. prosince,“ napsal Babiš.
Jak mě neotestovali…
Ve středu jsem se přivedl k životu, a někdy kolem desáté dopoledne začal shánět místo, kam se půjdu otestovat. Přiznávám, že nejsem obyčejný zájemce o testování, ale chromý zájemce o testování. Takže nemůžu jet na testy nejen do Opavy, ale ani nikam, kde je to moc daleko od hromadné dopravy a jede se tam hodinu. Páteř mi nedovoluje dlouho sedět nebo stát. Ale v Praze 6 bydlí 100 000 lidí, zhruba jedno procento celorepublikové populace, tak by tu mělo být jedno procento testovacích míst. Premiér sliboval 20 200 specialistů, tak by jich v Praze 6 mělo být stokrát méně. Asi dvě stě.
Našel jsem jich v Praze 6 v řádu jednotek. A nebudu to natahovat, nebudu popisovat, jak jsem běhal jako slepička pro vodu pro kohoutka, protože jsem neběhal, ale seděl u počítače. Asi po hodině jsem zjistil, že je všude plno, a nejbližší termín v pro mne přijatelně dostupném testovacím centru byl 29. prosince. Tedy tři dny po Vánocích, kdy jsem chtěl vykonat několik zdvořilostních návštěv. Přiznávám, že se mi při tomto zjištění trochu opotilo čelo.
Bylo to už druhé totální selhání vlády při zajištění elementárního, nenáročného a de facto banálního úkonu. V devět hodin ráno tweetoval účet Chytrá karanténa: „DATA: Na dnes se objednalo na antigenní testování 17 552 lidí. Na 174 odběrových místech máme ale ještě volnou kapacitu 10 379 míst. Pokud se chcete také objednat na test zdarma, tak využijte.“ Pokud moje kalkulačka nelže, tak byla v první den testování kapacita provést 27 931 testů. Objednaní + volná místa. Počet obyvatel ČR je asi 10,69 milionů. A zase, pokud kalkulačka nelže: Tímto tempem by byli všichni občané ČR otestováni za 383 dny. Více než rok. Celá populace by byla proměřená k datu 3. ledna 2022.
DATA: Na dnes se objednalo na antigenní testování 17 552 lidí. Na 174 odběrových místech máme ale ještě volnou kapacitu 10 379 míst. Pokud se chcete také objednat na test zdarma, tak využijte https://t.co/DmBaBk6S8m
— Chytrá karanténa (@ChytraKarantena) December 16, 2020
Andrej Babiš sliboval 20 000 odběrových míst, ve skutečnosti se první den podařilo otestovat necelých třicet tisíc lidí. Jeden a půl klienta na jedno premiérem slíbené zdravotnické pracoviště. A je to už druhý zásadní lapsus jen za prosinec. První zcela trapné a zásadní selhání jsem zaznamenal, když se na veřejnost dostal inzerát ministerstva zdravotnictví, který měl nalákat na očkování. První, čeho jsem si totiž na tom obrázku všimnul, byla odporně působící ruka v zelené gumové rukavici, která míří jehlou vzhůru k červenému nápisu TOTO NENÍ PRAVDA! S vykřičníkem. Takže jsem na první pohled automaticky zařadil celé komuniké mezi antivakcinační propagandu, a se zájmem jsem se do té – na první pohled dezinformace – začetl, co si zase přečtu za bludy od odpůrců očkování. A teprve na pohled druhý jsem zaznamenal, že je nad tím napsáno – taky červeně – VAKCÍNA PROTI COVID-19, SPOLEHLIVÁ CESTA K BĚŽNÉMU ŽIVOTU. Bez vykřičníku. Rozhodovatelé, kteří rozhodovali o podobě inzerátu, nevědí, že chceme-li na něco lidi „nalákat“, nemůžeme začít tím, že jim ukážeme něco hnusného, a ještě k tomu napíšeme, že to není pravda. Amatérismus až bizarní. Spolu s následnou totální nedostupností testování je to druhý signál, že vláda vůbec neví, co dělá.
Byla to generálka, pane premiére!
Průběh testovací akce ukazuje malér na obzoru. Další úkol, který bude vláda mít, další gordický uzel, který bude muset rozetnout, bude očkování. V nejvyspělejších zemích už očkují, a zprávy z nich jsou s ohledem na stav správy věcí veřejných v naší zemi pro nás velmi pesimistické.
V Británii začalo očkování 8. prosince. V první fázi (800 tisíc dávek) lidé nad 80 let věku. Britská vláda totiž obyvatele rozdělila do celkem devíti skupin podle jejich ohrožení, a podle toho se rozhoduje, komu bude vakcínu podávat nejdřív. Po lidech nad 80 jsou pětasedmdesátníci, pak starší 70 let a tak dále. Současné protiepidemické úkony české vlády ukazují, že zřejmě nezvládne ani to. V USA, kde již očkování běží, spolupracuje se zásilkovými společnostmi distribuujícími vakcínu armáda. Látka se převáží v mrazicích boxech se suchým ledem při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Jak by dokázala naše vláda zajistit byť jen distribuci očkovací látky za takto náročných podmínek, si neumím představit.
Totální zahlcení zcela nedostatečného počtu testovacích míst, které panovalo v první den testování, varuje. Až se konečně podaří do naší republiky dostat první várky vakcíny, musíme se připravit na b**del galaktických rozměrů. Epidemie dle expertů skončí, až bude proočkováno alespoň sedmdesát procent populace. Tomu, že by Babišova vláda dokázala byť jen rozdistribuovat vakcíny pro alespoň sedm milionů lidí, se ale po tom, co předvedla nyní, nedá věřit.
Řada lidí – i Babišových odpůrců – se domnívala, že ten člověk je bez ohledu na svůj mravní profil schopný. Praxe však ukazuje, že schopnost nahospodařit si miliardy tím specifickým stylem, kterým zbohatl náš premiér, nijak nesouvisí s jeho organizačními a vůdčími schopnostmi. Ano, je těžké to pochopit. Ale bez ohledu na obrovský majetek, který si Babiš nahospodařil, je jako manažer neschopný lempl.