Olomoucké testy na koronavirus dostaly certifikaci. Testy, které vyvinuli vědci na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, se tak smí plně používat. Výsledek je navíc znám zhruba za hodinu a umí ukázat přítomnost nového koronaviru SARS-CoV-2 v těle i bezpříznakového pacienta. „Chtěli bychom, aby nahradily antigenní testy. Máme totiž mnohem vyšší citlivost,“ řekla serveru iROZHLAS.cz vedoucí výzkumného týmu Eva Kriegová.
Testy vyvinuté v Olomouci budou využívány zejména na sportovních nebo kulturních akcích. Kromě rychlosti a schopnosti odhalování bezpříznakových pacientů, kteří se na šíření viru podílejí nejvíce, mají oproti doposud dostupným testům jednu další výhodu – jsou výrazně levnější. „Do ceny musíte započítat náklady na materiál a zároveň práci laboratoře. Již nyní ale víme, že celková částka nepřekročí 500 korun,“ přiblížila Kriegová.
„Naše sady můžou sehrát velmi důležitou roli právě v současném uvolňování. Použití je schválené teprve jeden den, takže v současné chvíli začínáme jednat, kde se budou moct testy použít. Nabídneme je především domovům důchodců, úřadům, fabrikám nebo školám,“ upřesnila.
Rychlost testů ale nemá vliv na přesnost výsledků. Citlivost a výsledky jsou podle Kriegové naprosto srovnatelné s doposud používanými testy. „Jsou ale rychlejší, protože jsme přeskočili krok izolace. Neprobíhá izolace RNA, ale probíhá už samotná PCR reakce, protože to odebíráme do média, které se dá přímo využít pro vlastní reakci,“ popsala.
Budoucnost v rychlotestech spatřuje i přednosta Ústavu imunologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Milan Raška. „Je to cesta, která by umožnila monitorovat důsledky a změny těchto uvolňování restrikcí. Monitorovat to v reálném čase je totiž z epidemiologického hlediska velice důležité,“ okomentoval.
Nové testy by mohly nahradit stávající antigenní testy. Olomoucké testy jsou vhodné i pro celoplošné testování. „Za téměř stejnou cenu nabízíme mnohem vyšší citlivost. Výhodou také je, že se jedná o český vynález české univerzity a české firmy,“ konstatuje Kriegová.
Každý by se navíc mohl otestovat sám, což by mohlo eliminovat riziko nákazy personálu. K provedení testu je potřeba provést výtěr z obou nosních dírek. Následně je potřeba vložit tyčinku do zkumavky se speciálním médiem. Test pak stačí poslat do laboratoře. Stejným způsobem byli testováni i studenti, kteří se v září u Máchova jezera nakazili koronavirem. Otestováno bylo zhruba 130 účastníků.