NÁZOR / Že bude jednání o vládním úsporném balíčku ringem pro politický boj ve sněmovně, která se změní v pódium pro populistické návrhy ze strany opozice, bylo jasné předem. Ovšem olej do ohně přilévá i způsob, jakým opozice obstruuje. A lví podíl na tom má samozřejmě politická divize Babišova Agrofertu.
„Vláda, která letos nedokázala vybrat přes 43 mld. Kč stávajících daní, si jde do sněmovny říct o největší zvýšení daní v historii ČR! Co byste řekli výrostkovi, kterému přidělené kapesné propadá děravými kapsami, ale požaduje zvýšení apanáže?“ zeptala se na sociální síti X předsedkyně poslaneckého klubu ANO.
Šlo sice o řečnickou otázku, takže exministryně financí žádnou odpověď jistě neočekávala, přesto se jí několika desítek odpovědí dostalo. A zřejmě jí nebyly po chuti.
„Tetičko, a co kdybyste vrátila do státní kase ty dva milióny kapesného, které vám tam ostaly. Takových, jak jste vy, je víc, takže korunka ke korunce a hneď sú z teho ty miliardy. A pro vás basa navíc…,“ napsal s narážkou na výši nákladů na zcela zbytečnou osobní propagaci Schillerové v době, kdy seděla v křesle ministryně financí, například Mirek K., jenž se na síti X prezentuje jako „obyčajný strýc ze Slovácka“.
A na stejnou notu zahrála další uživatelka sítě X, Zuzana Vránová. „Prosím, jděte se fotit. Vezměte na to svoje, ne naše miliony. Dělejte cokoli, ale už nás nedecimujte svou malostí, nevzdělaností, papalášstvím a zlodějnou. Děkuji!“ vzkázala Aleně Schillerové.
Na směšné a neodborné vystupování Schillerové v souvislosti s rozpočtem pak poukázal účet JaHo, který jí vzkázal: „Ať si výhodně půjčí? Váš recept, pokud se nemýlím…“
Schillerová ve své kritice navrženého vládního balíčku pokračovala i po přerušení pátečního jednání schůze, na které se kromě Babišova plyšáka vlastně nic zajímavého neukázalo. V sobotu totiž poskytla rozhovor deníku Právo, v němž již poněkolikáté zopakovala knížecí rady vládě. „Určitě bych šetřila. Dokázali jsme konsolidovat veřejné finance před covidem, dokázali bychom to znovu,“ prohlásila Schillerová.
„Udělali bychom to řádným výběrem daní, vrátili bychom se k nástrojům jako elektronická evidence tržeb a dalším proti šedé ekonomice,“ jako kafemlýnek opakovala mantru o výhodnosti EET. Že to s tím slavným výběrem až tak slavné nebylo, říkal už loni v říjnu předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek, podle kterého EET nepřineslo nic, co Babiš a Schillerová slibovali. „Žádné peníze navíc, za které by se postavily školky, hřiště nebo nemocnice, jak pan Babiš sliboval. EET ale naopak přinesla zvýšení moci státu nad podnikáním a podnikateli, 250 tisíc kontrol za tři roky, což je nehorázné číslo. Vzala nám miliardy, které museli vydat podnikatelé i stát do jejího zřízení,“ řekl tehdy Bábek.
Schillerová však má pro vládu další radu. „Na výdajové straně musíte šetřit rozumně, aby se nezaškrtila ekonomika,“ řekla rovněž ve zmiňovaném rozhovoru pro deník Právo. Měla snad na mysli výdaje třeba na „inovovanou linku na toastový chléb“? Nebo dotace na obnovu a závlahu ovocných sadů, kterou v rozporu s předpisy a zákony dostal „šéfův“ Agrofert?